Odpowiedź:
Obie spółki komandytowe są podmiotami powiązanymi.
W sytuacji opisanej w pytaniu warunki odsprzedaży towarów należy oceniać z uwzględnieniem dodatkowej umowy o pośrednictwo handlowe. Sprzedaż towarów odbywa się wprawdzie bez marży, jednakże w istocie ta marża jest przeniesiona na wynagrodzenie z tytułu usług pośrednictwa.
Jeśli wziąć pod uwagę całokształt sytuacji, to wówczas postępowanie spółek nie powinno być kwestionowane.
Uzasadnienie:
Spółki komandytowe – jako jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które mają siedzibę w Polsce – są podmiotami krajowymi.
Jak wynika z art. 25 ust. 4 pkt 2 stawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., podmioty są powiązane m.in. wówczas, gdy ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów.
W tym przypadku w obu spółkach komandytowych jest ten sam wspólnik (osoba fizyczna). Ma ona udział w obu spółkach. W obu spółkach pełni też funkcje zarządzające. W związku z tym są to podmioty powiązane.
Z przepisów wynika, że jeśli w wyniku powiązań między podmiotami zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Dochody, o których mowa, określa się, w drodze oszacowania, stosując następujące metody:
1) porównywalnej ceny niekontrolowanej;
2) ceny odprzedaży;
3) rozsądnej marży ("koszt plus").
W sytuacji opisanej w pytaniu warunki odsprzedaży towarów należy oceniać z uwzględnieniem dodatkowej umowy o pośrednictwo handlowe. Sprzedaż towarów odbywa się wprawdzie bez marży, jednakże w istocie ta marża jest przeniesiona na wynagrodzenie z tytułu usług pośrednictwa.
Dlatego też uważam, że jeśli wziąć pod uwagę całokształt sytuacji, to wówczas postępowanie spółek nie powinno być kwestionowane.
Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 22.03.2017 r.
Czy w przypadku powiązanych spółek komandytowych warunki odsprzedaży towarów należy oceniać z uwzględnieniem dodatkowej umowy o pośrednictwo handlowe?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka powiązana (A) dokonuje sprzedaży towarów do podmiotu powiązanego osobowo (B) - jedna osoba jest wspólnikiem w obu spółek komandytowych (A) i (B). W związku z tym, że podmiot sprzedający (A) uzyskał rabat od swojego dostawcy, strony zadecydowały, iż zakupy spółki (B) od dostawcy będą odbywały się za pośrednictwem spółki (A), która następnie refakturuje zakupione towary do podmiotu (B). Sprzedaż odbywa się bez marży, ale w związku z wykonywaniem obowiązków administracyjnych itp. spółka (A) wystawia miesięczne faktury za obsługę transakcji, pośrednictwo handlowe. Czy postępowanie spółek jest prawidłowe i zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?