Odpowiedź:

Usługi budowlane świadczone wspólnotom mieszkaniowym podlegają odwrotnemu obciążeniu  u podwykonawców.

Uzasadnienie:

Od 2017 r. usługi budowlane są opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia tylko wówczas, gdy wykonywane będą przez podwykonawców – art. 17 ust. 1h ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia podwykonawcy, można jednak przyjąć, że jest to podmiot, świadczący usługi nie na rzecz ich finalnego odbiorcy (inwestora), ale na rzecz głównego wykonawcy (usługodawcy finalnego odbiorcy) lub innych podwykonawców – dalszy podwykonawca – art. 647(1) ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.).
Zatem w przypadku usługi budowlanej, w której nabywcą (inwestorem) jest wspólnota mieszkaniowa główny wykonawca będzie opodatkowany VAT na zwykłych zasadach. Dopiero jego podwykonawca zastosuje do świadczonych przez siebie usług odwrotne obciążenie.

Brak definicji podwykonawcy spowoduje, niestety, znaczący wzrost niepewności w zakresie rozliczania VAT, a w praktyce definicja ta zostanie sprecyzowana dopiero w orzecznictwie. Należałoby zatem postulować – jeśli nie zmiany ustawowe, to choć – wydanie ogólnej interpretacji przez Ministra Finansów.

Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego 
Odpowiedzi udzielono 2.01.2017 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami