Firma X posiadała samochód osobowy wzięty w leasing finansowy. Faktura zakupu tego samochodu była wystawiona na firmę X – samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany. Odliczono 60% VAT. W wyniku problemów finansowych przedmiot leasingu zostały zabrany przez finansującego i sprzedany do salonu samochodowego, z którego został wykupiony przez inną firmę leasingową i oddany firmie X w drodze leasingu operacyjnego. W wyniku zawarcia nowej umowy leasingu operacyjnego odliczono 60% VAT.
Czy takie rozwiązanie było prawidłowe?
Czy w momencie przejścia z jednego leasingu na drugi należało skorygować VAT?

Kwestia ta budzi wątpliwości, aczkolwiek wydaje się, że należy dokonać korekty podatku naliczonego (części podatku naliczonego) od leasingu finansowego.
Na wstępie zauważyć należy, że leasing finansowy jest na gruncie podatku od towarów i usług traktowany jako dostawa towarów, zaś leasing operacyjny – jako świadczenie usług.
W związku z powyższym biorąc samochód osobowy w leasing finansowany dokonaliście Państwo nabycia towarów. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., pod pojęciem dostawy towarów rozumie się m.in. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Przepis art. 7 ust. 9 u.p.t.u. precyzuje, że dotyczy to tych umów, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Leasing finansowy zakończył się przed czasem. Jak rozumiem – umowa uległa rozwiązaniu. Przedmiot leasingu wrócił do leasingodawcy.
Nie wiem, czy miało tutaj miejsce zwrócenie części opłat leasingowych (w związku z umową leasingu), czy też leasingobiorca zapłacił wszystkie raty (przewidziane umową).
Wydaje się bowiem, że w zależności od tego, leasingodawca powinien ewentualnie wystawić fakturę korygującą na wykonaną (w formie leasingu finansowego) dostawę samochodu.
Pozostaje także do rozważenia to, czy leasingobiorca powinien ewentualnie opodatkować czynność zwrócenia samochodu, a jeśli tak – to w jakiej wartości.
Abstrahując w każdym razie od powyższego stwierdzić należy, że po wykonanej dostawie samochodu (w formie leasingu finansowego) samochód ten później przestał być składnikiem majątku podatnika. W związku z tym przestał być wykorzystywany w działalności opodatkowanej na tej właśnie podstawie prawnej.
Mając na uwadze okoliczność, że samochód ten na pewno miał wartość początkową większą niż 15.000 zł, podatek naliczony od tego samochodu (od leasingu finansowego) podlega wieloletniej korekcie. Jak rozumiem leasing finansowy został rozwiązany, zaś samochód został zwrócony, jeszcze w 5.letnim okresie korekty.

Wydaje się w związku z tym, że podatek naliczony od samochodu powinien zostać skorygowany. Przy czym wydaje się, że korekta powinna być dokonana na zasadach określonych w art. 91 ust. 7a u.p.t.u. W myśl powołanego przepisu, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.
W zależności zatem od tego, czy i ile minęło już czasu od chwili rozpoczęcia korzystania z samochodu na podstawie leasingu finansowego do jego zwrotu leasingodawcy, należałoby dokonać korekty odpowiedniej części podatku naliczonego. Jeśli wzięcie w leasing finansowy samochodu oraz jego zwrot miały miejsce w tym samym roku (kalendarzowym), to wówczas trzeba będzie skorygować cały podatek naliczony z faktury leasingodawcy. Przy czym zastrzegam, że jeśli rozważać opodatkowanie przez leasingobiorcę czynności zwrotu samochodu (za wynagrodzeniem w postaci niezapłaconych rat leasingowych), to wówczas obowiązku korekty nie będzie.
Następnie zaś – przy wzięciu tego samego samochodu w leasingu operacyjny już od nowego leasingodawcy – będziemy mieli do czynienia z nabyciem usług. Od nabycia tych usług będzie można odliczyć podatek naliczony (na zasadach właściwych dla leasingu samochodów; czyli 60% podatku z faktury, lecz nie więcej niż 6000 zł).