Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Czy mechanizm odwrotnego obciążenia dla usług budowlanych wprowadzony od 1 stycznia 2017 r. ma zastosowanie także w sytuacji świadczenia usług budowlanych przez podwykonawców na nieruchomościach położonych w innych krajach?

Czy podwykonawca może teraz wystawić polskiemu głównemu wykonawcy fakturę w ramach odwrotnego obciążenia, a główny wykonawca rozliczy w Polsce VAT?

Czy to odwrotne obciążenie nie dotyczy usług budowlanych wykonywanych na nieruchomościach w innych krajach, do których ma zastosowanie art. 28e ustawy o VAT?

Odpowiedź:

Mechanizm odwrotnego obciążenia na podstawie nowych przepisów nie ma zastosowania w przypadku świadczenia usług stanowiących roboty budowlane za granicą, w tym w przypadku świadczenia takich usług pomiędzy polskimi podatnikami.

Uzasadnienie:

Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte jest świadczenie usług stanowiących roboty budowlane, tj. usług wymienione w poz. 2-48 dodanego z początkiem 2017 r. załącznika nr 14 do u.p.t.u. Nie dotyczy to jednak wszystkich usług stanowiących roboty budowlane, lecz tylko usług świadczonych przez usługodawcę jako podwykonawcę (zob. dodany z dniem 1 stycznia 2017 r. art. 17 ust. 1h u.p.t.u.). W konsekwencji mechanizmem tym objęte są usługi stanowiące takie roboty budowlane, w których przypadku spełnione są łącznie trzy warunki:

1) są świadczone przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego,

2) nabywcą usługi jest podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,

3) usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca.

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że mechanizm odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 u.p.t.u. dotyczyć może wyłącznie świadczenia usług stanowiących roboty budowlane, które podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Mechanizm ten może mieć zatem zastosowanie wyłącznie przy świadczeniu takich usług na terytorium kraju (tylko bowiem wówczas – na podstawie art. 28e u.p.t.u. – miejsce świadczenia tych usług znajduje się na terytorium kraju, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce).

Mechanizm odwrotnego obciążenia na podstawie wskazanego na wstępie przepisu nie ma zatem zastosowania w przypadku świadczenia usług stanowiących roboty budowlane za granicą, w tym w przypadku świadczenia takich usług pomiędzy polskimi podatnikami. W zakresie tym obowiązują dotychczasowe zasady (w tym często obowiązek zarejestrowania się przez polskiego podwykonawcę jako podatnik VAT w państwie świadczenia usług).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 17.01.2017 r.