Odpowiedź:
Do odliczeń VAT dokonanych przez gminy przed 2016 r. ma zastosowanie art. 18 specustawy.
Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego - dalej u.s., weszła w życie 1 października 2016 r.,
Art. 10 u.s dotyczy tych gmin, które przed wejściem ustawy w życie nie dokonały zwrotu środków przeznaczonych na realizację projektów w części związanej ze zmianą kwalifikowalności podatku ale i nie dokonały odliczenia podatku VAT od projektów (tracą one prawo do odliczenia ale zachowują środki) - a więc się jeszcze nie scentralizowały.
Art. 18 u.s. natomiast dotyczy tych gmin, które przed wejściem ustawy w życie nie dokonały zwrotu środków przeznaczonych na realizację projektów w części związanej ze zmianą kwalifikowalności podatku, ale dokonały odliczenia VAT od projektów (zachowują one prawo do odliczenia, ale zwracają środki) - a więc tych, które się scentralizowały.
Ponieważ odliczenia VAT zostały dokonane przed 2016 r. to obecnie gmina zachowuje prawo do tego odliczenia. Powinna zwrócić jednak środki unijne, które utraciły przymiot kwalifikowalności wraz z odsetkami liczonymi od dnia odliczenia. Należałoby zatem spodziewać się zakończenia prowadzonych postępowań w przedmiocie złożonych przez gminę korekt.
Tu należy wyjaśnić, że orzeczenie TSUE dotyczyło nie tyle budżetowych jednostek czy zakładów, ale gmin i ich wszystkich jednostek organizacyjnych, to one bowiem są podatnikami VAT (por. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 29 września 2015 r., C-276/14). Tak zresztą stwierdził również NSA w przywołanej uchwale z dnia 26 października 2016 r., I FPS 4/15, zrównując w istocie zakład z jednostką budżetową na gruncie VAT.
Krzysztof Klimek
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2016 r.
Czy gmina prawidłowo odliczyła kwoty podatku naliczonego w związku z inwestycją prowadzoną przez gminę i dofinansowaną ze środków unijnych, którą następnie przekazała do zakładu budżetowego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoGmina w latach 2012-2014 złożyła korekty deklaracji VAT7, w których ujęła między innymi kwoty podatku naliczonego do odliczenia w związku z inwestycją prowadzoną przez gminę i dofinansowaną ze środków unijnych, którą następnie przekazała do zakładu budżetowego. Korekty deklaracji zostały zakwestionowane przez organ podatkowy i toczą się nadal postępowania podatkowe. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 29 września 2015 r., C-276/14, Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów, stwierdza, że jednostki budżetowe nie są odrębnym podatnikiem VAT. Następnie zgodnie z uchwałą NSA z dnia 26 października 2015 r., I FPS 4/15, zakłady budżetowe również nie są odrębnym podatnikiem VAT. W dniu 13 września 2016 r. została opublikowana tzw. specustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego. W związku z powyższym, prosimy o odpowiedź czy art. 10 specustawy ma zastosowanie do naszego stanu faktycznego, zważywszy na fakt, że przekazaliśmy infrastrukturę do zakładu budżetowego, a nie do jednostki budżetowej.Czy ma zastosowanie może art. 18?