Składanie dokumentu UPL mija się w tym przypadku z celem, skoro mowa o jednorazowym wysłaniu dokumentu, ponieważ takie pełnomocnictwo musiałoby być złożone i po kilku dniach wycofane, co generowałoby dodatkowe koszty obsługi.
Odpowiedź:
Jak wskazuje § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29.12.2015 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. poz. 2362 ze zm.) – deklaracje i podania są opatrzone:
1) kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo,
2) podpisem elektronicznym użytkownika na portalu podatkowym, zapewniającym autentyczność deklaracji i podań, które są przesyłane w sposób określony w § 2 ust. 1 pkt 2, albo
3) podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu celnego, albo;
4) innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań.
Wydaje się, że nawet w obliczu użycia „danych autoryzujących” osoba, która wprowadza „nie swoje dane” – winna mieć pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji i wysyłania drogą elektroniczną (formularz UPL).
Ma tu miejsce złożenie oświadczenia woli. Czym innym byłaby sytuacja, gdyby ktoś tylko „zaniósł” czy „przyniósł” deklarację do urzędu – tu mielibyśmy do czynienia z posłańcem, który sam nie składa oświadczenia woli, lecz jedynie przenosi, przekazuje oświadczenie innej osoby. Nie dokonuje on więc czynności prawnej, ale czynności faktycznej i nie ma żadnej swobody do podejmowania decyzji.
Natomiast użycie danych autoryzujących i wysłanie deklaracji, nawet za zgodą podatnika, oznacza dokonanie w jego imieniu czynności, zatem pełnomocnictwo jest potrzebne.
Pełnomocnictwo nie musi być jednak „wycofane”, może natomiast być użyte np. do ewentualnej korekty, do złożenia innej deklaracji czy do złożenia PIT np. w 2018 r.
Marcin Andrzejowicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 7.04.2017 r.
Czy biuro rachunkowe może do składania deklaracji drogą elektroniczną dla osób fizycznych wykorzystywać w tym celu dane autoryzujące otrzymane od klienta?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCzy biuro rachunkowe, które świadczy usługi również dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i wysyła za takich klientów deklaracje (głównie PIT-37) drogą elektroniczną, może wykorzystywać w tym celu podpis danymi autoryzującymi otrzymanymi od klienta?