Odpowiedź:
W takiej sytuacji główne ryzyko jest po stronie świadczącego, acz i u nabywcy mogą być wymagane korekty kosztów (gdyby się okazało, że świadczący jest czynnym podatnikiem VAT).
Uzasadnienie:
W pierwszej kolejności muszę zaznaczyć, że sam fakt, iż zleceniobiorca wykonuje identyczną działalność jak zlecana w ramach umowy spółki, nie musi świadczyć o tym, że relacja z nim jako osobą uzyskującą przychód z działalności wykonywanej osobiście jest niewłaściwa.
Oczywiście, że istnieje duże ryzyko przy takiej zbieżność przedmiotów świadczenia, jednak według mnie na płaszczyźnie PIT jest to zagrożenie w głównej mierze dla świadczącego.
Zleceniodawca, który opiera się na oświadczeniu wykonawcy, iż ten uzyskuje przychód alokowany w źródle art. 13 ustawy z 2.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), a za czym przemawia treść stosunku prawnego (zwłaszcza w kwestii ryzyka wobec podmiotów trzecich), powinien wypełnić obowiązki płatnika PIT pozostawiając potencjalny spór z fiskusem kontrahentowi.
Oczywiście, należy brać pod uwagę to, że gdyby okazało się, iż winna być dokonana inna alokacja przychodu zleceniobiorcy, wówczas może wystąpić skutek w postaci VAT (acz nie musi, bo jak rozumiem, sama osoba nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT). Może bowiem okazać się koniecznym dokonanie, w zależności od treści umowy, dopłaty kwoty VAT (ubruttowienie od stu) lub korekty kosztów o zawarty w cenie VAT do rozliczenia (przy ubruttowieniu w stu).
Oczywiście, w przypadku zmiany alokacji przychodu organ może zażądać skorygowania do zera informacji PIT-11 (ale to akurat nie jest pewne). W każdym przypadku warto wyraźnie zaznaczyć w umowie, że to zleceniobiorca deklaruje taką formułę wykonania świadczenia.
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 27.03.2017 r.
Co grozi zleceniodawcy, jeżeli zawrze umowę zlecenia z osobą, która na te same czynności prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCo grozi zleceniodawcy, jeżeli zawrze umowę zlecenia z osobą, która na te same czynności prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, a odmawia wystawienia faktury VAT? Osoba ta chce świadczyć pracę tylko na podstawie umowy zlecenia.Jakie grożą konsekwencje w razie kontroli urzędu skarbowego i kwestionowania tej umowy?