Podatnik, który omyłkowo wykazał na paragonie fiskalnym stawkę VAT zamiast zwolnienia, nie musi płacić nienależnej kwoty zobowiązania.
Faktura VAT stanowi dowód na istnienie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Paragon fiskalny nie może jednak stanowić takiego dowodu, tym samym nie rodzi ryzyka nadużyć ze strony osób otrzymujących takie dokumenty. Paragon fiskalny nie może być dokumentem generującym obowiązek zapłaty podatku, w przeciwieństwie do faktury VAT. W konsekwencji nie mogą prowadzić do utraty zwolnienia podmiotowego przez podatnika, skutkującego obowiązkiem rejestracji na potrzeby VAT, jako podatnika VAT czynnego.
Innym zagadnieniem jest sprostowanie dokumentacji podatkowej, na którą składają się paragony fiskalne. Przepisy dotyczące VAT nie regulują kwestii korekt tego dokumentu, co powoduje, że nie można paragonów w prosty sposób skorygować jak faktury VAT. Pomyłkę tę należy uwzględnić w tzw. ewidencji korekt prowadzonej przez podatnika w związku z obowiązkiem ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 21 czerwca 2011 r.