W poniedziałek, 23 września, Krzysztof Paszyk, minister Rozwoju i Technologii poinformował, że trwają prace nad projektem rozporządzenia, dzięki któremu zostaną uruchomione przepisy ułatwiające odbudowę i remonty budynków na terenach powodziowych. 

Uproszczone zasady zawiera ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (dalej jako: ustawa powodziowa). Stosuje się ją do odbudowy, remontu i rozbiórek obiektów budowlanych, które zostały dotknięte działaniem żywiołu, czyli także powodzią. Obowiązuje ona przez 24 miesiące na terenie tych gmin lub miejscowości, które wskaże w swoim rozporządzeniu premier. Na razie takiego rozporządzenia jeszcze nie ma. To nad jego projektem obecnie trwają prace. 

Czytaj też: Nie tylko powodzianie odbudują domy bez zbędnej papierologii

Wzory dokumentów w LEX:

 

Proste zasady remontu i odbudowy

Dzięki tej ustawie powodzianie unikną "papierologii" związanej z załatwianiem formalności budowlanych i szybko będą mogli przystąpić do prac. Z  szybkiej ścieżki skorzystają właściciele budynków o kubaturze mniejszej niż 1000 m.sześć., nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu. W taki sposób będzie też można odbudować obiekty liniowe, czyli linie kolejowe czy drogi.

Uproszczenia będą obowiązywać nie tylko w przypadku remontów, ale także odbudowy. Właściciel zniszczonego budynku nie będzie musiał uzyskiwać pozwolenia na budowę - wystarczy, że zgłosi zamiar odbudowy staroście i odczeka siedem dni. Jeżeli w tym terminie starosta nie wniesie sprzeciwu, to będzie mógł przystąpić do prac. I - co jest niezwykle istotne - inwestor nie musi mieć projektu budowlanego. Podstawą do prowadzenia prac będą szkice i rysunki, o ile odbudowa będzie realizowana w miejscu, w którym dotychczas znajdował się budynek.