Skarga w imieniu spółki została podpisana przez tymczasowego pełnomocnika szczególnego. Osoba ta została wyznaczona na podstawie art. 138m par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Przepis ten stanowi, że w przypadku niemożności wszczęcia postępowania lub jego prowadzenia wobec osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z powodu braku powołanych do tego organów lub niemożności ustalenia adresu siedziby, miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania osób upoważnionych do reprezentowania jej spraw, organ podatkowy wyznacza tymczasowego pełnomocnika szczególnego upoważnionego do działania do czasu wyznaczenia kuratora przez sąd.
Spółka nie posiadała zarządu
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że zgodnie z art. 201 par. 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, zarząd prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Tymczasem z akt sprawy wynikało, że z uwagi na wykreślenie ostatniego członka zarządu, od dwóch lat brak było osób uprawnionych do reprezentowania spółki w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Mając powyższe na uwadze, skarżący został wezwany do uzupełnienia braków w organie, w terminie dwóch miesięcy od otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Spółka nie wykazała, że stwierdzone braki w organie zostały uzupełnione w zakreślonym terminie. Sąd zwrócił też uwagę, że dane z powszechnie dostępnego rejestru KRS nie potwierdzały, że skarżąca posiadała zarząd.
Czytaj także: Przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę – praktyczne trudności >>>
Tymczasowy pełnomocnik szczególny nie wniesie skargi
Sąd wskazał, że zgodnie z art. 28 par. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, osoby prawne dokonują czynności w postępowaniu przez organy lub osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Natomiast w myśl art. 58 par. 1 pkt 5 ww. ustawy, jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, skarga podlega odrzuceniu. WSA stwierdził, że przy braku zarządu, postępowania przed sądem administracyjnym nie może wszcząć i prowadzić pełnomocnik szczególny ustanowiony na podstawie art. 138m Ordynacji podatkowej. Jest on bowiem wyznaczany w postępowaniu podatkowym i dla realizacji celów postępowania podatkowego, a nie sądowego.
Cena promocyjna: 149.5 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł
Nie było podstaw do zawieszenia postępowania
WSA uznał, że sprawie nie miał zastosowania art. 124 par. 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis ten nakazuje zawiesić postępowanie, jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie. Obowiązek zawieszenia postępowania dotyczy jednak wyłącznie postępowań wszczętych skutecznie wniesioną skargą, a więc czyniącą zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a także spełniającą inne wymagania określone w przepisach szczególnych. Sąd podkreślił, że do takich wymogów należy m.in. wykazanie przez stronę skarżącą, że na dzień wniesienia skargi posiadała organ uprawniający do jej reprezentacji przed sądem administracyjnym. W świetle powyższego, z uwagi nieuzupełnienie w zakreślonym terminie braku w składzie organu uprawnionego do reprezentowania spółki, skarga została odrzucona.
Postanowienie WSA we Wrocławiu z 18 marca 2024 r., sygn. akt I SA/Wr 807/23, prawomocne
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.