Ukraina-Polska. Protokół o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2015 r., zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 3 grudnia 2018 r. oraz Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 15 września 2021 r. Kijów.2022.12.14.

PROTOKÓŁ
podpisany w Kijowie dnia 14 grudnia 2022 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2015 r., zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 3 grudnia 2018 r. oraz Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 15 września 2021 r.,

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Ukrainy, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami", kierując się pragnieniem kontynuacji konstruktywnej współpracy gospodarczej między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą, w celu realizacji Kontraktów zawartych w ramach Umowy, w związku ze stanem wojny na Ukrainie spowodowanym niesprowokowaną rosyjską agresją militarną wobec Ukrainy rozpoczętą 24 lutego 2022 roku postanowiły, co następuje:
Artykuł  1

W Umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2015 roku, zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 3 grudnia 2018 roku oraz Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 15 września 2021 roku (zwanej dalej "Umową"), zgodnie z jej Artykułem 14, wprowadza się następujące zmiany:

1)
Artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej udzieli Rządowi Ukrainy kredytu w wysokości nieprzekraczającej 160 min EUR (słownie: sto sześćdziesiąt milionów euro), zwanego dalej "Kredytem", na finansowanie projektów w dziedzinie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz budowy ukraińsko-polskich przejść granicznych lub innych projektów uzgodnionych między Umawiającymi się Stronami finansowanych w ramach kontraktów zawartych pomiędzy eksporterami z Rzeczypospolitej Polskiej i przedsiębiorcami - rezydentami Ukrainy, zwanych dalej "Kontraktami". Kredyt będzie przeznaczony na sfinansowanie 100% (słownie: sto procent) wartości Kontraktów na dostawy towarów, robót i usług z Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainę.";

2)
Artykuł 3 ustęp 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Kontrakty będą zawarte przez przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "polskimi przedsiębiorcami", i przedsiębiorców - rezydentów Ukrainy w terminie do dnia 31 grudnia 2024 roku.";

3)
w Artykule 3 dodaje się ustęp 6 w brzmieniu:

"6. Strony Kontraktu mogą zmienić wartość Kontraktu, w tym również w zakresie jego zwiększenia, uwzględniając zmiany cen rynkowych towarów w Państwach Umawiających się Stron w trakcie realizacji Kontraktu. Zmiana wartości Kontraktu będzie dokonywana tylko dla części niezakończonych i dodatkowych robót w sytuacji pozytywnej ekspertyzy wydanej w wyniku korekty dokumentacji projektowej, zgodnie z przepisami prawa ukraińskiego. Zmiany do Kontraktu będę akceptowane przez Umawiające się Strony zgodnie z procedurą określoną w Artykule 3 ustęp 4 niniejszej Umowy.";

4)
w Artykule 3 dodaje się ustęp 7 w brzmieniu:

"7. Wybór polskich przedsiębiorców przez Rząd Ukrainy do realizacji projektów w ramach Kredytu będzie zgodny z obowiązującymi na Ukrainie przepisami prawa, w tym regulacjami dotyczącymi zamówień publicznych.";

5)
Artykuł 4 ustęp 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Wartość towarów, robót i usług polskiego pochodzenia w ramach Kontraktu nie może być niższa niż 60% (słownie: sześćdziesiąt procent) wartości tego Kontraktu, z zastrzeżeniem ustępu 5. Umawiające się Strony mogą zażądać od eksportera przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących spełnienia tego wymogu Umowy, w tym przedstawienia stosownych dokumentów, na przykład świadectw pochodzenia.";

6)
w Artykule 4 dodaje się ustęp 5 w brzmieniu:

"5. Wartość technicznych środków kontroli celnej polskiego pochodzenia w ramach Kontraktu, zakupionych dla Państwowej Służby Celnej Ukrainy, może być obniżona do 0% (słownie: zero procent) wartości tego Kontraktu.".

Artykuł  2

Protokół niniejszy podlega przyjęciu zgodnie z wewnętrznym prawem Państwa każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie niniejszego Protokołu uważa się dzień otrzymania późniejszej z not. Protokół niniejszy pozostaje w mocy do czasu całkowitego wypełnienia przez obie Umawiające się Strony zobowiązań wynikających z Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2015 roku, zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 3 grudnia 2018 roku, Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 15 września 2021 roku oraz niniejszym Protokołem. Protokół niniejszy stanowi integralną część Umowy.

Sporządzono w Kijowie dnia 14.12.2022 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, ukraińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

grafika

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2023.221

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Ukraina-Polska. Protokół o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2015 r., zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 3 grudnia 2018 r. oraz Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 15 września 2021 r. Kijów.2022.12.14.
Data aktu: 14/12/2022
Data ogłoszenia: 21/02/2023
Data wejścia w życie: 21/12/2022