W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne oraz kwalifikacji personelu wskazano szczegółowo, jakie warunki muszą spełniać pomieszczenia laboratorium. Jak wskazuje ustawodawca, przede wszystkim powinny być dostosowane do rodzaju czynności medycyny laboratoryjnej, które są w nich wykonywane, w sposób zapewniający poprawną jakość procedur i wiarygodność wyników. Wymieniono rodzaje pomieszczeń, które wchodzą w skład laboratorium: główne, socjalne, specjalne, pomieszczenie służące do obsługi pacjentów oraz administracyjne. Każde z nich ma określone w dokumencie wyposażenie.

Uczelnie i instytuty badawcze (niebędące podmiotem leczniczym), które prowadzą laboratoria, mają sześć miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na dostosowanie pomieszczeń do wymagań określonych w dokumencie.

MZ uszczegółowiło także, jakie wymagania pod względem wykształcenia i doświadczenia, powinien spełniać personel, od kierownika poprzez technologa laboratoryjnego po sekretarkę medyczną. Np. starszy technolog laboratoryjny poza tytułem magistra określonych kierunków studiów, musi mieć jeszcze siedem lat doświadczenia w zawodzie.

Nie od razu jednak będzie trzeba spełnić wszystkie warunki. Ustawodawca przewidział okres przejściowy. Jednostki medycyny laboratoryjnej oraz uczelnie, które prowadzą laboratorium, będą mogły dostosować swoją działalność do wymagań w zakresie kwalifikacji na poszczególnych stanowiskach w terminie czterech lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia, wprowadzenie przepisu przejściowego umożliwi zachowanie ciągłości wykonywania zawodu osobom niespełniającym wymagań na poszczególne stanowiska w dniu wejścia w życie przepisów, czyli 7 sierpnia.

Zobacz również: Lekarz ma prawo do otrzymania wyniku zleconego przez siebie badania >>