Senat proponował wprowadzić w ustawie zapis, że wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega na wykonywaniu czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium oraz zakładzie patomorfologii i jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. 

Kolejne poprawki Senatu usuwały z ustawy poprawki PiS zgłoszone podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, dotyczące m.in. łączenia szpitali uniwersyteckich.

Czytaj także na Prawo.pl: Blokowanie fuzji szpitali niekonstytucyjnymi "wrzutkami" do ustawy

Biuro legislacyjne Kancelarii Senatu uznało, że zmiany te wykraczają poza zakres ustawy o medycynie laboratoryjnej. Jednak także na te poprawki Sejm się nie zgodził. 

Czytaj w LEX: Badanie materiału w laboratoriach diagnostycznych – zakres i warunki >>>

Czytaj w LEX: Zasady pobierania przez personel medyczny materiału do badań diagnostycznych >>>

Zasady uzyskiwania tytułu

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami tytuł diagnosty laboratoryjnego będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku analityka medyczna lub medycyna laboratoryjna.

PROJEKT: USTAWA z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej >>>

Z kolei osobami uprawnionymi do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w  laboratoriom będą:

  • diagnosta laboratoryjny;
  • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu oraz specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie analityki lub w dziedzinie mikrobiologii lub w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej;
  • lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie mikrobiologii i serologii;
  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej lub tytuł specjalisty w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.


Specjalizacja diagnostów

Diagności laboratoryjni będą mieli możliwość wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej.

Ustawa zakłada, że minister zdrowia będzie mógł – na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym na podstawie opinii ekspertów – uznać ten dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. Wnioski o uznanie dorobku naukowego i zawodowego, osoby zainteresowane będą mogły składać do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Czytaj w LEX: Zasady wykonywania badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej >>>

Czytaj w LEX: Etyka zawodowa diagnosty laboratoryjnego >>>

Założono także, że diagności laboratoryjni, którym minister zdrowia uzna dorobek naukowy lub zawodowy, będą mogli od razu przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego. Natomiast po uzyskaniu pozytywnego wyniku z tego egzaminu, będą posiadać tytuł specjalisty w danej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. 

 - Rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia liczby specjalistów, a tym samym wzrośnie ich dostępność na rynku usług medycznych - uważa Ministerstwo Zdrowia. 

Wprowadzonych zostanie do sześć dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego, który diagnosta laboratoryjny będzie mógł wykorzystać na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego.

Czytaj także na Prawo.pl: Nowa ustawa dla diagnostów laboratoryjnych bliska uchwalenia>>

Finansowanie specjalizacji

W ustawie przewidziano, że specjalizacja jest dofinansowywana przez ministra zdrowia w ramach środków budżetu państwa,. Uwzględniono konieczności zapewnienia minimalnej liczby miejsc szkoleniowych dla diagnostów laboratoryjnych, którzy mogą corocznie rozpocząć specjalizację dofinansowywaną z tych środków. 

Ustawa wprowadza też wymagania kwalifikacyjne dla kierownika laboratorium.

Czytaj w LEX: Systemy informatyczne i Internet w działalności medycznego laboratorium diagnostycznego >>>

Diagnosta jako JDG

Ustawa wprowadza również m.in. przepisy umożliwiające wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka diagnosty laboratoryjnego i grupowa praktyka diagnostów laboratoryjnych.

Ustawa doprecyzowuje przepisy w zakresie sprawowania przez Krajową Radę nadzoru nad wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz doprecyzowuje zasady przeprowadzania wizytacji w laboratoriach.

Wrzutki legislacyjne

Podczas drugiego czytania projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej posłowie PIS dołączyli poprawki, które miały zmienić ustawę o działalności leczniczej. Zarówno utworzenie, likwidacja jak i połączenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, dla którego podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna, miałaby wymagać uprzedniej zgody ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki i ministra właściwego ds. zdrowia. Senat opowiedział się za wyrzuceniem tych poprawek.  Sejm się na to nie zgodził. 

Wykreślenie tych artykułów zalecało  Biuro legislacyjne Kancelarii Senatu, wskazując, że nie są one powiązane tematycznie z ustawą. Podkreślono, że tym samym wprowadzenie takich poprawek przez klub PiS podczas drugiego czytania jest niezgodne z art. 118 i art. 119 Konstytucji RP oraz niejednokrotnymi analizami Trybunału Konstytucyjnego.