Ustalenia poczynione przez Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 30 czerwca 2022 r.
w sprawie ustaleń poczynionych przez Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A.

W wyniku upadłości GETBACK S.A. pokrzywdzonych zostało ponad 9 tysięcy osób, które łącznie poniosły straty szacowane na 2,5 miliarda zł. Tak wielka afera finansowa - jedna z największych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat - powinna stać się przedmiotem dogłębnego badania celem ustalenia, dlaczego przez kilka lat mogła funkcjonować, przez nikogo nie niepokojona, klasyczna piramida finansowa. Prokuratura ściga wprawdzie osoby bezpośrednio zamieszane w działalność Spółki, jednak kwestia, czy ktoś, a jeśli tak, to kto, nie dopełnił obowiązków wynikających z nadzoru lub ewentualnie roztaczał parasol ochronny nad GETBACK S.A., nie jest przedmiotem dociekań ani organów ścigania, ani Ministerstwa Finansów i pozostaje niewyjaśniona.

W tej sytuacji, reagując także na apele osób poszkodowanych przez Spółkę, temat ten podjął specjalny Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A., który na podstawie ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, wyjaśnień składanych przez przedstawicieli właściwych ministerstw i instytucji rynku finansowego oraz informacji pozyskanych od osób poszkodowanych ustalił, co następuje:

1) nadzór Komisji Nadzoru Finansowego w omawianej sprawie był zdecydowanie niedostateczny; Komisja m.in. nie przeprowadziła w GETBACK S.A. kontroli w ciągu pięciu lat od wydania licencji;

2) Ministerstwo Finansów zwlekało z wdrożeniem dyrektywy MiFID II, co opóźniło wejście w życie przepisów podnoszących zakres ochrony uczestników rynku finansowego;

3) państwo (rząd i instytucje rządowe) nie zapewniło pomocy instytucjonalnej poszkodowanym w dochodzeniu swoich praw po ujawnieniu afery; wielokrotnie działania państwa w istotny sposób utrudniały poszkodowanym dochodzenie późniejszych roszczeń odszkodowawczych;

4) w celu niedopuszczenia do ponownych nadużyć na szkodę tysięcy obywateli, dokonywanych przez oszukańcze podmioty rynku finansowego, konieczne jest wprowadzenie licznych zmian legislacyjnych; Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A. wskazał główne obszary i kierunki tych zmian.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o ustalenie, kto jest personalnie odpowiedzialny za wymienione wyżej zaniechania lub działania na szkodę obywateli, a także o pilne opracowanie niezbędnych zmian legislacyjnych we wskazanym zakresie.

Biorąc także pod uwagę ograniczone prawnie możliwości Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (w sprawie GETBACK S.A. występowały kwestie objęte tajemnicą, zapraszane przez Zespół osoby nie miały obowiązku stawić się na posiedzeniu), Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że tak rozległa afera finansowa powinna zostać wyjaśniona przez komisję śledczą, o powołanie której Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2022.669

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalenia poczynione przez Senacki Zespół do spraw Spółki GETBACK S.A.
Data aktu: 30/06/2022
Data ogłoszenia: 07/07/2022