Argentyna-Polska. Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Argentyńskiej w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj". Warszawa.2018.11.29.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Argentyńskiej w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj",
podpisane w Warszawie dnia 29 listopada 2018 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Argentyńskiej, dalej zwane "Stronami",

w celu wspierania dalszej współpracy pomiędzy dwoma krajami, oraz

pragnąc stworzyć lepsze możliwości dla swoich obywateli, w szczególności osób młodych, poznania kultury i sposobu życia w drugim z krajów, mając na celu promowanie wzajemnego zrozumienia pomiędzy krajami;

wyrażają wolę stworzenia warunków dla młodych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Argentyńskiej do pobytu wakacyjnego w dłuższym okresie, jak również podjęcia zatrudnienia w celu uzupełnienia środków posiadanych na tę podróż, jak również podjęcia krótkoterminowych studiów dla podwyższenia ich kompetencji zawodowych.

Mając powyższe na względzie, Strony uzgodniły następujące Porozumienie w celu wdrożenia Programu "Zwiedzaj i Pracuj", dalej zwanego "Programem".

ARTYKUŁ  1

Celem niniejszego Porozumienia jest umożliwienie młodym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Argentyńskiej połączenia pobytu wypoczynkowego, pogłębienia znajomości języka i kultury oraz podjęcia pracy zarobkowej o charakterze dodatkowym.

ARTYKUŁ  2
1. 
Każda ze Stron, zgodnie z własnymi przepisami prawnymi i postanowieniami niniejszego Porozumienia, wyda do czterystu (400) wiz krajowych rocznie, uprawniających do wielokrotnego przekraczania granicy oraz pobytu w okresie jednego (1) roku, osobom, które w momencie aplikowania do udziału w Programie spełniają następujące warunki:
(a)
głównym celem ich wyjazdu do Państwa Strony przyjmującej jest pobyt wypoczynkowy, w okresie do jednego (1) roku;
(b)
są w wieku od osiemnastu (18) do trzydziestu (30) lat włącznie;
(c)
nie towarzyszą im członkowie rodziny, pozostający na ich utrzymaniu;
(d)
posiadają ważny paszport, wydany nie wcześniej niż dziesięć (10) lat przed złożeniem wniosku o wydanie wizy, posiadający co najmniej dwie (2) puste strony, który zachowa ważność przez okres nie krótszy niż dziewięćdziesiąt (90) dni po zakończeniu planowanego pobytu, zgodnie z przepisami prawnymi państwa Strony przyjmującej;
(e)
posiadają bilet powrotny lub wystarczające środki finansowe, by zakupić taki bilet;
(f)
posiadają wystarczające środki finansowe na własne utrzymanie w Państwie Strony przyjmującej;
(g)
nie figurują w rejestrze skazanych;
(h)
spełniają wymogi zdrowotne, określone prawem państwa Strony przyjmującej oraz zakupiły ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące opiekę szpitalną, zgodnie z prawem Państwa Strony przyjmującej;
(i)
nie uczestniczyły uprzednio w Programie;
(j)
uiściły wszelkie opłaty związane z wydaniem wizy.
2. 
Wizy wydane w celu udziału w Programie będą uprawniać uczestników do wjazdu i pobytu na terytorium Strony przyjmującej w okresie do jednego (1) roku od daty, odpowiednio, w której wiza uzyskała ważność, w przypadku Rzeczypospolitej Polskiej, lub daty pierwszego przekroczenia granicy przez uczestnika, w przypadku Republiki Argentyńskiej.
ARTYKUŁ  3

Strony mogą dokonać zmiany liczby wydawanych corocznie wiz, na podstawie wzajemnego ustalenia, dokonanego w formie pisemnej, drogą dyplomatyczną. Zmiana liczby wydawanych corocznie wiz nie będzie uznawana za zmianę treści Porozumienia, o której mowa w Artykule 9.

ARTYKUŁ  4

Postanowienia niniejszego Porozumienia będą realizowane zgodnie z przepisami prawnymi państw Stron Porozumienia.

ARTYKUŁ  5

Obywatele każdego z Państw Stron mogą składać wnioski o wydanie wizy w celu udziału w Programie w, odpowiednio, Ambasadzie lub konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Argentyńskiej, znajdujących się na terytorium ich Państwa.

ARTYKUŁ  6
1. 
Dostęp do zatrudnienia bez posiadania zezwolenia na pracę w ramach Programu stanowi aspekt dodatkowy pobytu, a nie jego główny cel.
2. 
Posiadacze wiz nie będą podejmować pracy w okresie dłuższym niż sześć (6) miesięcy w trakcie ich pobytu. Mogą podjąć naukę w ramach jednego lub większej ilości kursów kształcenia, w okresie nieprzekraczającym łącznie sześciu (6) miesięcy.
3. 
Niniejsze Porozumienie stosuje się bez uszczerbku dla przepisów prawnych każdej ze Stron, ustanawiających warunki, regulujące funkcjonowanie prywatnych agencji zatrudnienia.
ARTYKUŁ  7

Strony mogą odmówić wydania wizy do celu udziału w Programie. Każda ze Stron może, zgodnie ze swoimi przepisami prawnymi, odmówić wjazdu na jej terytorium osobie będącej uczestnikiem Programu, którą uzna za niepożądaną, lub wydalić taką osobę z jej terytorium.

ARTYKUŁ  8

Uczestnicy Programu, którzy przekroczyli granicę terytorium drugiej Strony, będą zobowiązani do przestrzegania jej przepisów prawnych.

ARTYKUŁ  9
1. 
Strony mogą, w dowolnym momencie, na podstawie wzajemnego ustalenia, dokonać zmiany niniejszego Porozumienia, w formie pisemnej.
2. 
Zmiany, o których mowa w punkcie 1, wejdą w życie zgodnie z procedurą określoną w Artykule 14.
ARTYKUŁ  10

Każda ze Stron może tymczasowo zawiesić, w całości lub w części, stosowanie postanowień niniejszego Porozumienia, z przyczyn dotyczących bezpieczeństwa publicznego, porządku publicznego, zdrowia publicznego lub ryzyka imigracyjnego. O każdym przypadku zawieszenia druga Strona zostanie bezzwłocznie powiadomiona drogą dyplomatyczną, z określeniem zakresu oraz czasu trwania zawieszenia.

ARTYKUŁ  11

Wszelkie spory pomiędzy Stronami, mogące wyniknąć w związku z interpretacją lub stosowaniem niniejszego Porozumienia będą rozwiązywane w drodze konsultacji lub negocjacji pomiędzy Stronami. Takie konsultacje rozpoczną się w najszybszym dogodnym terminie, po otrzymaniu przez drugą Stronę wniosku w tej sprawie, o ile Strony nie uzgodnią inaczej.

ARTYKUŁ  12

Niniejsze Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony. Niezależnie od powyższego, każda ze Stron może wypowiedzieć Porozumienie na piśmie, drogą dyplomatyczną, z zachowaniem trzymiesięcznego (3) terminu wypowiedzenia, o ile wskazany w piśmie wypowiadającym Porozumienie proponowany okres wypowiedzenia nie jest dłuższy, co zostało zaakceptowane przez drugą ze Stron.

ARTYKUŁ  13

Niezależnie od rozwiązania bądź zawieszenia niniejszego Porozumienia lub jakichkolwiek jego postanowień, osoba, posiadająca w dniu rozwiązania lub zawieszenia ważną wizę uprawniającą do wjazdu i/lub pobytu na terytorium Państwa Strony przyjmującej w celu udziału w Programie, ma prawo do wjazdu lub pozostania na terytorium drugiej ze Stron, zgodnie z przepisami prawnymi tej Strony.

ARTYKUŁ  14

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w pierwszym dniu miesiąca następującego po dniu, w którym Strony powiadomią się wzajemnie, na piśmie, drogą dyplomatyczną, o zakończeniu ich krajowych procedur, dotyczących wejścia w życie Porozumienia.

Sporządzono w Warszawie dnia 29 listopada 2018 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, hiszpańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności interpretacyjnych tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.589

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Argentyna-Polska. Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Argentyńskiej w sprawie Programu "Zwiedzaj i Pracuj". Warszawa.2018.11.29.
Data aktu: 29/11/2018
Data ogłoszenia: 26/06/2019
Data wejścia w życie: 01/05/2019