Umowa o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej. Algieria.2017.11.25.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej,
podpisana w Algierze dnia 25 listopada 2017 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, zwane dalej "Stronami",

biorąc pod uwagę więzi przyjaźni łączące obydwa narody - polski i algierski,

uwzględniając komplementarność potencjału gospodarczego obydwu Państw w różnych dziedzinach gospodarki,

pragnąc rozwijać więzi współpracy i partnerstwa między instytucjami i przedsiębiorcami obydwu Państw w obszarze gospodarczym, handlowym, kulturalnym, naukowym i technicznym w oparciu o wspólne interesy i w poszanowaniu zasady równości,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony postanawiają ustanowić Wspólną Komisję do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej, zwaną dalej "Wspólną Komisją".

Artykuł  2

Wspólna Komisja odpowiedzialna jest, zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w każdym z obydwu Państw, za następujące działania:

1)
badanie możliwości rozwoju projektów współpracy i partnerstwa między instytucjami obydwu Państw w obszarze gospodarczym, handlowym, naukowym i technicznym;
2)
dokonywanie przeglądu i ocenę projektów współpracy proponowanych przez instytucje obydwu Państw w obszarach wymienionych powyżej;
3)
analizowanie stanu zaawansowania projektów proponowanych podczas posiedzeń Wspólnej Komisji oraz formułowanie propozycji mających na celu rozwiązanie ewentualnych przeszkód, które mogą utrudniać realizację wybranych projektów współpracy;
4)
sprzyjanie projektom partnerstwa gospodarczego i inwestycji bezpośrednich między przedsiębiorcami z różnych sektorów gospodarki;
5)
promowanie zawierania porozumień dwustronnych między instytucjami obydwu Państw zaangażowanymi we wdrażanie projektów współpracy;
6)
sporządzanie podczas każdego posiedzenia Wspólnej Komisji bilansu współpracy

i dwustronnego partnerstwa w wyżej wymienionych obszarach.

Artykuł  3

Wspólnej Komisji będzie współprzewodniczył członek Rządu wybrany przez każdą ze Stron, a w jej składzie znajdą się osoby reprezentujące obszary współpracy będące przedmiotem zainteresowania.

Artykuł  4

Wspólna Komisja zbierać się będzie na posiedzeniach odbywających się co dwa lata, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, z zachowaniem możliwości wcześniejszego zwoływania jej posiedzeń w uzasadnionych przypadkach.

Artykuł  5

Termin oraz miejsce posiedzeń Wspólnej Komisji są ustalane drogą dyplomatyczną, w drodze wzajemnego porozumienia, z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuł  6
1. 
Z posiedzeń Wspólnej Komisji sporządza się protokół podpisywany przez współprzewodniczących Wspólnej Komisji.
2. 
Strony dokonują wymiany - drogą dyplomatyczną - proponowanego projektu protokołu przed zwołaniem posiedzenia Wspólnej Komisji.
3. 
Inicjatywę przedstawienia projektu protokołu podejmuje Strona, która będzie gospodarzem posiedzenia Wspólnej Komisji.
Artykuł  7
1. 
Wspólna Komisja może, w razie potrzeby, ustanowić stałe lub tymczasowe międzysektorowe podkomisje, które zbierać się będą w okresach między posiedzeniami Wspólnej Komisji.
2. 
Podkomisje składają sprawozdanie Wspólnej Komisji podczas jej posiedzenia; Wspólna Komisja może zatwierdzić, zmienić lub odrzucić sprawozdania podkomisji.
Artykuł  8
1. 
Strony postanawiają powołać Wspólny Komitet Monitorujący realizację decyzji podjętych przez Wspólną Komisję.
2. 
Wspólny Komitet Monitorujący zbiera się corocznie, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.
3. 
Wspólny Komitet Monitorujący bada stan realizacji decyzji podjętych przez Wspólną Komisję w każdym z sektorów oraz wniosków podkomisji, zanim zostaną one przedstawione na posiedzeniu plenarnym Wspólnej Komisji.
Artykuł  9

Każda ze Stron ponosi we własnym zakresie koszty związane z udziałem jej przedstawicieli w posiedzeniach Wspólnej Komisji.

Artykuł  10

Ewentualne rozbieżności dotyczące interpretacji postanowień niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez obydwie Strony w drodze dialogu, drogą dyplomatyczną.

Artykuł  11
1. 
Niniejsza Umowa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po późniejszej notyfikacji, w której Strony powiadomiły się wzajemnie - na piśmie i wykorzystując drogę dyplomatyczną - o zakończeniu wewnętrznych procedur niezbędnych do wejścia jej w życie.
2. 
Niniejsza Umowa zawarta jest na okres 10 lat. Będzie ona automatycznie przedłużana na kolejne takie same okresy, chyba że jedna ze Stron powiadomi drugą Stronę na piśmie - z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem - o zamiarze wypowiedzenia Umowy.
Artykuł  12

Za zgodą obydwu Stron, do niniejszej Umowy mogą zostać wprowadzone zmiany. Wprowadzone zmiany wejdą w życie zgodnie z postanowieniami Artykułu 11 ustęp 1 niniejszej Umowy.

Artykuł  13

W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy zastąpi ona Umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Algierskiej Republiki Demokratycznej

i Ludowej o utworzeniu Komitetu Mieszanego do spraw współpracy gospodarczej

i naukowo-technicznej, sporządzoną w Algierze w dniu 21 sierpnia 1973 r.

Na dowód czego, niżej podpisani, odpowiednio upoważnieni przez swoje Rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Algierze dnia 25 listopada 2017 r., w dwóch egzemplarzach, w językach: polskim, arabskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

W przypadku rozbieżności dotyczących interpretacji postanowień niniejszej Umowy, tekst w języku francuskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2019.52

Rodzaj: Umowa
Tytuł: Umowa o ustanowieniu Wspólnej Komisji Międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej. Algieria.2017.11.25.
Data aktu: 25/11/2017
Data ogłoszenia: 18/01/2019
Data wejścia w życie: 01/10/2018