Chiny-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Pekin.2017.05.12.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Pekinie dnia 12 maja 2017 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Chińskiej Republiki Ludowej, zwane dalej "Stronami",

- pragnąc przyczyniać się do lepszego wzajemnego poznania historii i kultury państw obu krajów; świadome znaczenia turystyki nie tylko dla rozwoju gospodarczego, ale również dla rozszerzania przyjaznych stosunków pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową;

- uznając potrzebę stworzenia podstaw prawnych dla współpracy w dziedzinie turystyki; uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy w dziedzinie turystyki na zasadach równości, wzajemnych korzyści i zgodnie z prawem obowiązującym w obu krajach.

Artykuł  2

Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi i chińskimi regionami, organizacjami, organizatorami i pośrednikami turystycznymi oraz specjalistami z dziedziny turystyki.

Artykuł  3

Strony będą zachęcać do:

1)
wymiany materiałów informacyjnych i promocyjnych;
2)
udziału w odbywających się w państwach obu Stron targach, konferencjach oraz warsztatach na temat turystyki, a także zwiększania wymiany turystycznej między państwami Stron;
3)
organizacji pobytów studyjnych dla przedstawicieli administracji turystycznej, dziennikarzy i różnych środków masowego przekazu, w celu prezentowania potencjału turystycznego i kulturalnego poszczególnych krajów;
4)
przeprowadzania innych imprez promocyjnych.
Artykuł  4

Strony będą popierać regularną wymianę informacji szczególnie w zakresie:

1)
aktów prawnych regulujących działalność turystyczną;
2)
statystyki turystycznej;
3)
działalności promocyjnej.
Artykuł  5

Strony będą sprzyjać wymianie informacji oraz ekspertów w dziedzinie turystyki w zakresie korzystnym dla obu Stron.

Artykuł  6

Każda ze Stron będzie sprzyjać tworzeniu ośrodka informacji i promocji turystycznej drugiej Strony na swoim terytorium.

Artykuł  7

Strony będą wymieniać informacje i doświadczenia związane z ich udziałem w pracach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  8
1. 
Strony utworzą Komisję Wspólną, której zadaniem będzie zapewnienie należytego wykonania postanowień niniejszej Umowy oraz rozwiązywanie problemów, które mogą powstać w czasie obowiązywania Umowy.
2. 
Komisja Wspólna spotykać się będzie na przemian w państwach obu Stron w miarę potrzeb, na pisemny wniosek jednej ze Stron.
Artykuł  9
1. 
Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania drogą dyplomatyczną późniejszej z not, informującej o spełnieniu wewnątrzpaństwowych wymogów prawnych, niezbędnych do wejścia Umowy w życie.
2. 
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Pekinie dnia 12 maja 2017 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, chińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc.

W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024