Austria-Polska. Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Warszawa.2017.06.29. Wiedeń.2017.08.04.

MEMORANDUM
podpisane w Warszawie dnia 29 czerwca 2017 r. i w Wiedniu dnia 4 sierpnia 2017 r.
o porozumieniu między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministrem Nauki, Badań i Gospodarki Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych,

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federalny Minister Nauki, Badań i Gospodarki Republiki Austrii, zwani dalej "Stronami":

nawiązując do długoletniej współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, znaczenia nauk humanistycznych i społecznych dla rozwoju gospodarczego i społecznego, a także spójności Europy i pozycji naukowej Instytutu Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen IWM), zwanego dalej "Instytutem",

mając na uwadze duże znaczenie ścisłej współpracy państw europejskich w zakresie działalności naukowo-badawczej, szkolnictwa wyższego oraz wymiany studentów, doktorantów i pracowników naukowych,

w przeświadczeniu, że ścisła współpraca pomiędzy studentami, doktorantami oraz badaczami obu Państw przyczynia się do rozwoju nauki w obu krajach oraz przynosi korzyści obywatelom obu państw, a w szczególności stwarza lepsze szanse na przyszłość dla ludzi młodych,

dążąc do pogłębienia współpracy pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federalnym Ministrem Nauki, Badań i Gospodarki Republiki Austrii oraz wniesienia wspólnego wkładu na rzecz integracji europejskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1. 
Obie Strony zamierzają pogłębiać współpracę w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
2. 
Współpraca ta będzie realizowana przez wspieranie następujących przedsięwzięć:
1)
projektów badawczych,
2)
konferencji, sympozjów, seminariów naukowych i innych inicjatyw,
3)
wydawania publikacji,
4)
przyznawania stypendiów w celu wspierania wymiany studentów, doktorantów i naukowców.
Artykuł  2
1. 
Strony wyznaczają Instytut jako podmiot właściwy do realizacji form współpracy wymienionych w art. 1 ust. 2.
2. 
Przedsięwzięcia wymienione w art. 1 ust. 2 będą planowane i przeprowadzane przez Instytut przy zachowaniu najwyższych standardów naukowych oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych.
Artykuł  3

W celu umożliwienia wdrożenia przedsięwzięć wymienionych w art. 1 ust. 2 każda ze Stron będzie wspierać Instytut w latach 2017-2019 kwotą w wysokości nie niższej niż 150 000 euro rocznie.

Artykuł  4

Kwestie dotyczące wydatkowania i rozliczania środków finansowych oddanych do dyspozycji przez obie Strony zostaną uregulowane w odrębnych umowach zawartych z Instytutem zgodnie z przepisami umawiających się Stron.

Artykuł  5

Spory dotyczące interpretacji i stosowania niniejszego Memorandum będą rozstrzygane w drodze konsultacji i negocjacji organów, o których mowa w art. 6.

Artykuł  6

Organami odpowiedzialnymi za realizację Memorandum są:

1.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej,
2.
Federalny Minister Nauki, Badań i Gospodarki Republiki Austrii.
Artykuł  7
1. 
Memorandum niniejsze wchodzi w życie z dniem podpisania.
2. 
Memorandum niniejsze pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 2019 r. i przedłuża się o kolejne trzy lata, tj. nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., pod warunkiem zgodnej pozytywnej oceny przez obie Strony działań przeprowadzonych przez Instytut w oparciu o to Memorandum.
3. 
Z dniem wejścia w życie niniejszego Memorandum traci moc Memorandum o porozumieniu między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministrem Nauki i Badań Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, podpisane w Wiedniu dnia 11 listopada 2013 r.

Sporządzono w Warszawie i w Wiedniu dnia 29.06 i 4.08.2017 w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2018.257

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Polska. Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Warszawa.2017.06.29. Wiedeń.2017.08.04.
Data aktu: 04/08/2017
Data ogłoszenia: 06/03/2018
Data wejścia w życie: 04/08/2017