Ustanowienie programu pod nazwą "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku".

KOMUNIKAT
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 17 października 2017 r.
o ustanowieniu programu pod nazwą "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku"

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.) ogłasza się, co następuje:
Ustanawia się z dniem 24 października 2017 r. program pod nazwą "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", stanowiący załącznik do komunikatu.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM POD NAZWĄ "WSPARCIE UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU"

I. 1. Celem programu pod nazwą "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku", zwanego dalej "programem", jest upowszechnianie nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, służące:

1) ich aktywizacji intelektualnej i społecznej;

2) poszerzaniu ich wiedzy ogólnej i specjalistycznej oraz rozwojowi zainteresowań;

3) pobudzeniu ich aktywności edukacyjnej i kulturalnej;

4) wykorzystaniu ich potencjału intelektualnego i społecznego.

2. Realizacja programu przyczyni się do:

1) integracji lokalnej społeczności wokół uniwersytetów trzeciego wieku;

2) rozwijania solidarności międzypokoleniowej;

3) zapobiegania społecznemu wykluczeniu osób starszych i podwyższania jakości ich życia.

3. W ramach programu wsparcie zostanie skierowane do:

1) istniejących uniwersytetów trzeciego wieku;

2) podmiotów zamierzających rozpocząć prowadzenie tego typu działalności.

II. 1. O przyznanie środków finansowych w ramach programu mogą ubiegać się:

1) jednostki naukowe, o których mowa w art. 2 pkt 9 lit. a-e ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki,

2) uczelnie,

3) podmioty działające na rzecz nauki

- zwane dalej "beneficjentami".

2. Środki finansowe w ramach programu nie mogą być przyznane beneficjentom, dla których stanowiłoby to pomoc państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

3. W celu realizacji projektu w ramach programu, beneficjent podejmie współpracę z - działającymi na terenie jednego województwa - co najmniej czterema uniwersytetami trzeciego wieku oraz co najmniej dwoma podmiotami zamierzającymi rozpocząć prowadzenie tego typu działalności, i podpisze z nimi listy intencyjne, które dołączy do wniosku.

III. 1. Projekty realizowane w ramach programu są finansowane ze środków finansowych na naukę, wyodrębnionych w planie finansowym części budżetu państwa - "Nauka" na finansowanie programów i przedsięwzięć ustanawianych przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "ministrem".

2. Zgłaszane do finansowania projekty powinny zawierać:

1) wstępną analizę działalności uniwersytetów trzeciego wieku na terenie województwa, którego dotyczy wniosek;

2) koncepcję współpracy między beneficjentem a objętymi projektem uniwersytetami trzeciego wieku oraz podmiotami zamierzającymi rozpocząć prowadzenie tego typu działalności;

3) koncepcję oraz program organizacji w każdym z uniwersytetów trzeciego wieku objętych projektem co najmniej 18 godzin zajęć edukacyjnych, badawczych lub popularyzatorskich, które będą prowadzone:

a) w wymiarze co najmniej 60 minut każde, cyklicznie (nie mniej niż 7 razy w okresie realizacji projektu),

b) w formie wykładów, warsztatów lub laboratoriów,

c) przez pracowników naukowych i dydaktycznych oraz osoby posiadające znaczne doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią lub jednostką naukową w dziedzinie objętej tematyką zajęć;

4) koncepcję monitorowania jakości prowadzonych zajęć w objętych projektem uniwersytetach trzeciego wieku i działań na rzecz jej podnoszenia.

3. W ramach konkursu finansowanie może zostać przyznane na nie więcej niż:

1) 20 projektów realizowanych przez różnych beneficjentów;

2) 3 projekty realizowane na terenie jednego województwa.

4. Wysokość finansowania projektu wynosi nie więcej niż 350 000 zł.

5. W ramach programu nie mogą być finansowane projekty, które są finansowane z innych środków budżetowych.

IV. 1. Środki finansowe w ramach programu są przyznawane w drodze konkursu ogłaszanego przez ministra.

2. Ogłoszenie o konkursie jest zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra.

3. Ogłoszenie o konkursie zawiera:

1) przedmiot konkursu;

2) podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie środków finansowych w ramach programu;

3) warunki udziału w konkursie;

4) tryb przeprowadzenia konkursu, w tym termin i sposób składania wniosków;

5) kryteria oceny wniosków;

6) wzór wniosku;

7) wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku;

8) wzór umowy.

4. Środki finansowe w ramach programu są przyznawane na podstawie decyzji ministra oraz przekazywane beneficjentom na podstawie umowy określającej warunki realizacji, finansowania i rozliczania projektu.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2017.967

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Ustanowienie programu pod nazwą "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku".
Data aktu: 17/10/2017
Data ogłoszenia: 23/10/2017
Data wejścia w życie: 24/10/2017