Ustanowienie przedsięwzięcia pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health".

KOMUNIKAT
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 14 lutego 2017 r.
o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health"

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, 1933 i 2260) ogłasza się, co następuje:
Ustanawia się z dniem 22 lutego 2017 r. przedsięwzięcie pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health" określone w załączniku do komunikatu.

ZAŁĄCZNIK

PRZEDSIĘWZIĘCIE POD NAZWĄ "WSPARCIE UDZIAŁU W INICJATYWACH EIT - CLIMATE-KIC, EIT RAW MATERIALS, EIT HEALTH"

I. Celem przedsięwzięcia pod nazwą "Wsparcie udziału w inicjatywach EIT - Climate-KIC, EIT Raw Materials, EIT Health", zwanego dalej "przedsięwzięciem", jest wsparcie udziału polskich partnerów we Wspólnotach Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities - KICs) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology - EIT) w obszarach:

1) "Przystosowanie się do zmiany klimatu oraz zapobieganie jej" (Climate change adaptation and mitigation) - Climate-KIC,

2) "Surowce - zrównoważone poszukiwanie, wydobycie, przetwarzanie, recykling i zastępowanie" (Raw materials: sustainable exploration, extraction, processing, recycling and substitution) - EIT Raw Materials,

3) "Innowacje na rzecz zdrowego stylu życia oraz aktywnego starzenia się" (Innovation for healthy living and active ageing) - EIT Health

- zwanych dalej "Wspólnotami".

II. O przyznanie środków finansowych w ramach przedsięwzięcia mogą ubiegać się będące partnerami we Wspólnotach:

1) jednostki naukowe,

2) podmioty działające na rzecz nauki

- dla których przyznanie tych środków nie stanowiłoby pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

III. 1. W ramach przedsięwzięcia finansowaniem są objęte koszty opłaty członkowskiej wnoszonej przez polskiego partnera do Wspólnoty, poniesionej i planowanej do poniesienia w latach 2016-2020.

2. Wysokość finansowania w ramach przedsięwzięcia jest uzależniona od wysokości rocznej opłaty członkowskiej wnoszonej przez polskiego partnera do Wspólnoty i stanowi równowartość w złotych:

1) maksymalnie 100 000 euro rocznie - dla partnerów głównych (core/full/formal partner);

2) maksymalnie 30 000 euro rocznie - dla partnerów stowarzyszonych lub afiliowanych (associate/affiliated partner).

3. Koszty, o których mowa w ust. 1, są finansowane ze środków finansowych wyodrębnionych w części 28 budżetu państwa - Nauka na finansowanie programów i przedsięwzięć ustanawianych przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "ministrem".

IV. 1. Środki finansowe w ramach przedsięwzięcia są przyznawane w drodze naboru wniosków ogłoszonego przez ministra.

2. Ogłoszenie o naborze wniosków jest udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra.

3. Ogłoszenie o naborze wniosków zawiera:

1) przedmiot naboru wniosków;

2) podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie środków finansowych w ramach przedsięwzięcia;

3) datę rozpoczęcia naboru wniosków;

4) sposób składania wniosków;

5) warunki udziału w naborze wniosków;

6) kryteria oceny wniosków;

7) wzór wniosku;

8) wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku;

9) wzór umowy;

10) wzór raportu rocznego i końcowego.

4. Środki finansowe w ramach przedsięwzięcia są przyznawane na podstawie decyzji ministra oraz przekazywane na podstawie umowy określającej warunki finansowania i rozliczania przyznanych środków.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024