Międzyresortowy Zespół do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego

ZARZĄDZENIE Nr 62
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 maja 2016 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw wypracowania koncepcji konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
3.
Podmiotami sektora spożywczego i rolnego w rozumieniu niniejszego zarządzenia są spółki prowadzące działalność w sektorze spożywczym i rolnym, w których prawa z akcji lub udziałów wykonuje Minister Skarbu Państwa albo spółki, w których prawa z akcji lub udziałów wykonują podmioty, nad którymi nadzór wykonuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
§  2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
wypracowanie koncepcji, trybu i warunków dokonania ewentualnej konsolidacji podmiotów sektora spożywczego i rolnego oraz wskazanie możliwych efektów synergii w przypadku konsolidacji;
2)
wskazanie podmiotów, które będą podlegać ewentualnej konsolidacji;
3)
wypracowanie propozycji niezbędnych działań, w tym zmian legislacyjnych.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Minister Skarbu Państwa;
2)
wiceprzewodniczący - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
3)
pozostali członkowie:
a)
sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa,
b)
sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
c)
sekretarz stanu bądź podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju,
d)
dyrektor albo zastępca dyrektora w Departamencie Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa,
e)
dyrektor albo zastępca dyrektora w Departamencie Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
f)
przedstawiciel Agencji Nieruchomości Rolnych zajmujący stanowisko Prezesa albo wiceprezesa,
g)
przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmujący stanowisko Prezesa albo zastępcy Prezesa,
h)
przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego zajmujący stanowisko Prezesa albo zastępcy Prezesa,
i)
prezes zarządu spółki "Krajowa Spółka Cukrowa" S.A. z siedzibą w Toruniu,
j)
prezes zarządu spółki "ELEWARR" Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
4)
sekretarz - osoba wyznaczona przez przewodniczącego spośród pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym Ministra Skarbu Państwa.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. i oraz j, stają się członkami Zespołu po wyrażeniu pisemnej zgody na udział w jego pracach.
3.
Członków Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b oraz e-h, wskazuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członka Zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. c, wskazuje Minister Rozwoju. Członka Zespołu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. d, wskazuje Minister Skarbu Państwa.
§  4.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, który w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu;
2)
przewodniczy obradom Zespołu;
3)
planuje i organizuje prace Zespołu;
4)
powołuje ekspertów zewnętrznych;
5)
reprezentuje Zespół na zewnątrz.
2.
Członkowie Zespołu uczestniczą w jego pracach osobiście.
3.
W przypadku nieobecności przewodniczącego pracami Zespołu kieruje wiceprzewodniczący.
4.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego, członkowie Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
5.
Przewodniczący może powierzyć wybranym członkom Zespołu wykonanie określonych prac służących realizacji zadań Zespołu.
§  5.
1.
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Uchwały mogą być podejmowane z wykorzystaniem technicznych środków porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym.
3.
Prace Zespołu prowadzone są z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz innych tajemnic ustawowo chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorcy.
§  6.
1.
Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu. Protokół sporządza sekretarz Zespołu.
2.
Protokoły, o których mowa w ust. 1, są przechowywane w Ministerstwie Skarbu Państwa.
§  7.
1.
W celu realizacji zadań Zespół może tworzyć podzespoły i grupy robocze.
2.
W pracach Zespołu, podzespołów i grup roboczych, o których mowa w ust. 1, mogą brać udział z głosem doradczym osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, w szczególności:
1)
przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych, kompetentni w zakresie dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu;
2)
eksperci z dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu;
3)
konsultanci reprezentatywnych zrzeszeń branżowych.
§  8.
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  9.
1.
Obsługę prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Skarbu Państwa.
2.
Członkom Zespołu i innym osobom biorącym udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu.
§  10.
1.
Przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów okresowe sprawozdania z realizacji zadań Zespołu nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
2.
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów w terminie 30 dni po zakończeniu prac Zespołu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024