Ukraina-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie oświaty. Kijów.2015.01.19.

POROZUMIENIE
między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy o współpracy w dziedzinie oświaty,
podpisane w Kijowie dnia 19 stycznia 2015 r.

Minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy, zwani dalej "Stronami",

popierając dalszy rozwój współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie oświaty,

opierając się na postanowieniach Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.,

kierując się postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Kijowie dnia 20 maja 1997 r.,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą współpracowały na zasadach wzajemności i równych praw, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
wymianę informacji o systemach oświaty, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania,
2)
doskonalenie zawodowe kadr przedszkoli, ogólnokształcących placówek oświatowych i placówek pozaszkolnych, w tym centrów kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej, w specjalnościach będących przedmiotem obustronnego zainteresowania, w tym pracowników sfery zarządzania oświatą,
3)
rozwój i podnoszenie poziomu nauczania języka ukraińskiego w Rzeczypospolitej Polskiej i języka polskiego na Ukrainie,
4)
zapewnienie mniejszościom narodowym - polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej - warunków do nauki języka ojczystego i w języku ojczystym w przedszkolach, ogólnokształcących placówkach oświatowych i placówkach pozaszkolnych, w tym w centrach kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
popieranie przeprowadzania przez zainteresowane instytucje wspólnych przedsięwzięć, w szczególności konferencji, sympozjów, olimpiad i konkursów dla młodzieży,
6)
rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracy między przedszkolami, ogólnokształcącymi placówkami oświatowymi i placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkolami, szkołami i placówkami oświatowymi w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami wewnętrznymi państw Stron.
Artykuł  2

Strony zapewnią osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałej na terytorium Ukrainy i osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej warunki do nauki języka ojczystego i w języku ojczystym oraz historii, geografii i kultury ojczystej w przedszkolach, ogólnokształcących placówkach oświatowych i placówkach pozaszkolnych, w tym centrach kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz będą wspierać podnoszenie poziomu nauczania tych przedmiotów.

W tym celu:

1.
Zostanie powołana wspólna Komisja konsultacyjna do spraw szkolnictwa dla polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie i szkolnictwa dla ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, w skład której będą wchodziły po trzy osoby z każdej Strony oraz przedstawiciel mniejszości narodowej każdej Strony w charakterze obserwatora. Posiedzenia Komisji będą odbywały się raz w roku, na przemian w obu krajach. Terminy przeprowadzenia posiedzeń Strony będą uzgadniały w drodze dyplomatycznej.

Strona wysyłająca pokrywa, zgodnie z przepisami wewnętrznymi, wszystkie koszty związane z oddelegowaniem członków delegacji, w tym koszty przejazdu do miejsca przeznaczenia i z powrotem, ubezpieczenia zdrowotnego oraz koszty utrzymania i zakwaterowania.

2.
Strony będą współdziałały w zatrudnianiu, zgodnie z przepisami wewnętrznymi, nauczycieli (wychowawców) z Rzeczypospolitej Polskiej w przedszkolach i ogólnokształcących placówkach oświatowych na Ukrainie oraz będą wspierały osoby zaproszone z Rzeczypospolitej Polskiej do współpracy z placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz w zatrudnianiu nauczycieli (wychowawców) z Ukrainy w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Organy samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz organy do spraw oświaty na Ukrainie w charakterze Strony przyjmującej zapewnią zapraszanym, w ramach niniejszego Porozumienia, nauczycielom (wychowawcom) przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz nauczycielom (wychowawcom) przedszkoli i ogólnokształcących placówek oświatowych na Ukrainie:
1)
wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie za okres urlopu, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony przyjmującej,
2)
pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem nauczyciela (wychowawcy), w tym dotyczących legalizacji pobytu oraz uzyskania pozwolenia na pracę, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony przyjmującej,
3)
organy do spraw oświaty na Ukrainie - wsparcie osobom zapraszanym do współpracy z placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z legalizacją pobytu, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Ukrainy.
4.
Nauczyciele (wychowawcy) skierowani przez Strony zgodnie z ust. 2, powinni posiadać ubezpieczenie zdrowotne, odpowiadające wymogom określonym w przepisach wewnętrznych Strony przyjmującej. Świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony przyjmującej.

Strona polska zapewnia nauczycielom (wychowawcom) kierowanym na Ukrainę pokrycie kosztów zakupu ubezpieczenia zdrowotnego. Nauczyciele (wychowawcy) z Ukrainy kierowani do pracy w Rzeczypospolitej Polskiej kupują ubezpieczenie zdrowotne (polisę) we własnym zakresie.

5.
Koszty podróży do miejsca zatrudnienia i z powrotem ponosi Strona wysyłająca nauczycieli albo nauczyciel pokrywa je we własnym zakresie.
6.
Zgodnie z zapotrzebowaniem organów samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz organów do spraw oświaty na Ukrainie, Strony zobowiązują się do końca lutego każdego roku szkolnego przesyłać zaproszenia dla nauczycieli (wychowawców) z Rzeczypospolitej Polskiej i z Ukrainy na kolejny rok szkolny.
7.
Strony będą prowadzić regularną wymianę informacji dotyczących stanu nauczania języka polskiego i w języku polskim na Ukrainie oraz języka ukraińskiego i w języku ukraińskim w Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonego zgodnie z przepisami wewnętrznymi państw Stron, oraz określać kierunki dwustronnej współpracy w tym obszarze.
Artykuł  3

Strony będą sprzyjały doskonaleniu zawodowemu nauczycieli (wychowawców) języka ojczystego, podnoszeniu ich kwalifikacji, jak również doskonaleniu znajomości języka przez nauczycieli (wychowawców) innych przedmiotów nauczanych w tym języku.

W tym celu:

1.
Strony będą współpracowały w zakresie organizowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kursów doskonalenia zawodowego oraz kursów podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli języka ukraińskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku w Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem wykładowców z Ukrainy, oraz na terytorium Ukrainy kursów doskonalenia zawodowego oraz kursów podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku na Ukrainie, z udziałem wykładowców z Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z zapotrzebowaniem organów samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz organów do spraw oświaty na Ukrainie.
2.
Strona ukraińska skieruje, a Strona polska przyjmie, w miarę swoich możliwości, nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku na kursy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszenia kwalifikacji.
3.
Strona polska skieruje, a Strona ukraińska przyjmie, w miarę swoich możliwości, nauczycieli języka ukraińskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku na kursy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszenia kwalifikacji.
4.
Wydane w Rzeczypospolitej Polskiej i na Ukrainie dokumenty ukończenia kursów, o których mowa w ust. 1-3, potwierdzają w każdej ze Stron spełnienie wymogów w zakresie doskonalenia zawodowego lub podnoszenia kwalifikacji.
5.
Strony kierują nauczycieli na kursy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszenia kwalifikacji zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony wysyłającej.
Artykuł  4

W celu zaspokojenia potrzeb oświatowych polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie oraz ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, Strony będą sprzyjać zaopatrywaniu przedszkoli, ogólnokształcących placówek oświatowych i placówek pozaszkolnych, w tym centrów kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie, a także przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej, w podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne.

Artykuł  5

Strony będą popierały polsko-ukraińską współpracę przy przygotowaniu materiałów metodycznych niezbędnych do nauczania języka polskiego i języka ukraińskiego jako języków mniejszości narodowych, a także będą wspierały wymianę materiałów do nauczania w formie elektronicznej.

Artykuł  6
1.
Strony będą kontynuowały współpracę w ramach Wspólnej Polsko-Ukraińskiej Komisji Ekspertów do spraw Doskonalenia Treści Podręczników Szkolnych z historii i geografii obu państw.
2.
Posiedzenia Komisji będą odbywać się raz w roku, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i na Ukrainie.
3.
Strona wysyłająca pokrywa, zgodnie z przepisami wewnętrznymi, wszelkie koszty związane z delegowaniem ekspertów, w tym koszty podróży do miejsca przeznaczenia i z powrotem, zakupu ubezpieczenia zdrowotnego, koszty utrzymania i zakwaterowania.
Artykuł  7
1.
Strony będą sprzyjały nawiązywaniu bezpośredniej współpracy między przedszkolami, szkołami, placówkami oświatowymi i stowarzyszeniami kulturalno-oświatowymi ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedszkolami, ogólnokształcącymi placówkami oświatowymi i placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie, w tym w regionach przygranicznych, przeprowadzaniu wspólnych imprez kulturalnych i sportowych, wymianie grup uczniów i nauczycieli, a także będą stwarzały warunki do podejmowania wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, niwelowanie stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we współczesnych relacjach.
2.
Warunki organizacyjne i finansowe będą uzgadniane bezpośrednio przez zainteresowane instytucje.
Artykuł  8

Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie oświaty w ramach projektów i programów edukacyjnych realizowanych przez organizacje regionalne i międzynarodowe, w tym w ramach współpracy z Radą Europy, OBWE i UNESCO.

Artykuł  9

Niniejsze Porozumienie nie wyklucza możliwości realizacji innych przedsięwzięć nieobjętych jego zakresem a uzgodnionych między Stronami.

Artykuł  10

Porozumienie zawarte jest na okres 5 lat i wejdzie w życie z dniem podpisania.

Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na kolejne pięcioletnie okresy, o ile żadna ze Stron, na co najmniej 6 miesięcy przed upływem kolejnego 5-letniego okresu obowiązywania, pisemnie nie poinformuje drogą dyplomatyczną drugiej Strony o swoim zamiarze wypowiedzenia Porozumienia.

Przedsięwzięcia rozpoczęte na podstawie postanowień niniejszego Porozumienia w czasie jego obowiązywania trwają do ich zakończenia, niezależnie od terminu obowiązywania niniejszego Porozumienia.

Sporządzono w Kijowie dni 19 stycznia 2015 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc prawną.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2015.336

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Ukraina-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie oświaty. Kijów.2015.01.19.
Data aktu: 19/01/2015
Data ogłoszenia: 10/04/2015
Data wejścia w życie: 19/01/2015