Ustanowienie programu pod nazwą "Uniwersytet Młodych Wynalazców".

KOMUNIKAT
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 24 lipca 2014 r.
o ustanowieniu programu pod nazwą "Uniwersytet Młodych Wynalazców"

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.) ogłasza się, co następuje:
Ustanawia się z dniem 31 lipca 2014 r. program pod nazwą "Uniwersytet Młodych Wynalazców", stanowiący załącznik do komunikatu.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM POD NAZWĄ "UNIWERSYTET MŁODYCH WYNALAZCÓW"

I. 1. Celem programu pod nazwą "Uniwersytet Młodych Wynalazców", zwanego dalej "programem", jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród młodzieży szkolnej przez wsparcie projektów służących pobudzaniu i rozwojowi aktywności naukowej, realizowanych przez podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, zwane dalej "jednostkami".

2. W ramach programu wsparciem zostaną objęte jednostki realizujące projekty:

1) popularyzujące naukę, w których młodzież szkolna, przy wykorzystaniu bazy dydaktyczno-naukowej uczelni, w szczególności bibliotek i laboratoriów, prowadzi - w ramach jednego z obszarów wiedzy określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065) - spójne tematycznie działania zawierające element badań naukowych, polegające w szczególności na prowadzeniu prac badawczych, wykonywaniu doświadczeń naukowych i publikacji opracowań o charakterze naukowym;

2) we współpracy z gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi, które wskażą do udziału w tych projektach wybitnie uzdolnionych uczniów lub grupy wybitnie uzdolnionych uczniów posiadających pozytywną opinię dyrektorów szkół, do których uczęszczają, na temat dotychczasowej aktywności naukowej.

II. 1. Koszty realizacji projektów są finansowane ze środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie programów i przedsięwzięć ustanowionych przez ministra właściwego do spraw nauki, zwanego dalej "Ministrem". Wsparcie finansowe dla jednostki na realizację projektu może być przeznaczone w szczególności na pokrycie kosztów publikacji materiałów o charakterze naukowym, zakupu drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.

2. W ramach programu zostanie sfinansowanych maksymalnie 40 projektów.

3. Okres realizacji projektu nie może przekroczyć terminu 15 listopada 2015 r.

4. Koszt realizacji projektu nie może przekroczyć kwoty 50 tys. zł.

5. Kwota przeznaczona na realizację całego programu wynosi 2 mln zł.

6. Jednostka może złożyć nie więcej niż 2 wnioski o finansowanie w ramach programu, zwane dalej "wnioskami", przy czym w każdym z nich może wskazać nie więcej niż jeden projekt.

7. W celu uniknięcia podwójnego finansowania w ramach programu nie mogą być finansowane projekty, które przed dniem złożenia wniosku były finansowane ze środków finansowych na naukę lub ze środków europejskich albo nadal są z tych środków finansowane.

III. 1. Środki finansowe na realizację projektu w ramach programu są przyznawane w drodze konkursu ogłaszanego przez Ministra.

2. Ogłoszenie o konkursie jest zamieszczane na stronie podmiotowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Biuletynie Informacji Publicznej.

3. W ogłoszeniu o konkursie Minister określa:

1) przedmiot konkursu;

2) warunki udziału w konkursie;

3) tryb przeprowadzenia konkursu;

4) zasady finansowania projektów i rozliczania środków finansowych przyznawanych na ich realizację w ramach programu;

5) termin i sposób składania wniosków;

6) kryteria oceny wniosków.

4. Do oceny są kierowane wnioski spełniające wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie. Wnioski niespełniające wymagań formalnych zwraca się wnioskodawcy z informacją o przyczynach zwrotu oraz możliwości uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji.

IV. 1. Minister przyznaje środki finansowe na realizację projektu w ramach programu w drodze decyzji.

2. Środki finansowe na realizację projektu w ramach programu są przekazywane jednostce na podstawie umowy określającej warunki finansowania i rozliczenia wykonania projektu.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 248, poz. 1483).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024