Serbia-Polska. Umowa o współpracy gospodarczej. Warszawa.2011.06.01.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Serbii o współpracy gospodarczej,
sporządzona w Warszawie dnia 1 czerwca 2011 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Serbii, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

Dążąc do umocnienia i rozwoju stosunków gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Serbii, poprzez wykorzystanie ich potencjału ekonomicznego,

Uwzględniając postanowienia umów międzynarodowych, które wiążą Rzeczpospolitą Polską i Republikę Serbii w dziedzinie współpracy gospodarczej,

Mając na uwadze członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz proces stowarzyszenia Republiki Serbii z Unią Europejską,

Uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy gospodarczej we wszystkich dziedzinach i sektorach gospodarki na zasadach równości, wzajemnych korzyści i zgodnie z prawem obowiązującym w państwach Umawiających się Stron.

Artykuł  2

Współpraca, o której mowa w Artykule 1, będzie dotyczyć w szczególności:

1)
współdziałania w realizacji projektów stanowiących przedmiot wzajemnego zainteresowania w sektorach:
a)
przemysłu i górnictwa,
b)
nauki i techniki,
c)
energii, w tym energii odnawialnej,
d)
transportu,
e)
ochrony środowiska,
f)
turystyki,
2)
rozwoju usług konsultingowych, prawnych, bankowych i technicznych, w tym wspomagających realizację projektów inwestycyjnych na terytorium obu państw;
3)
inicjowania i popierania różnorodnych form kontaktów, wymiany specjalistów i personelu technicznego, szkoleń, udziału w targach, wystawach, misjach gospodarczych i przedsięwzięciach promocyjnych.
Artykuł  3
1.
Właściwe organy Umawiających się Stron będą sprzyjać tworzeniu przez przedsiębiorców przedstawicielstw i oddziałów.
2.
Zasady tworzenia i prowadzenia działalności przez przedstawicielstwa i oddziały, o których mowa w ust 1, określa prawo obowiązujące w państwie Umawiającej się Strony, na którego terytoriom podejmują one działalność.
Artykuł  4

W celu ułatwienia rozwoju współpracy gospodarczej właściwe organy Umawiających się Stron będą dokonywać wymiany informacji w zakresie:

1)
prawa regulującego: działalność gospodarczą, inwestycje, warunki dostępu towarów do rynków Umawiających się Stron, w szczególności normalizacji i certyfikacji, ochrony własności przemysłowej, praw autorskich i pokrewnych oraz innych dziedzin stanowiących przedmiot wzajemnego zainteresowania;
2)
przedsięwzięć promocyjnych sprzyjających zacieśniania kontaktów między podmiotami gospodarczymi działającymi w państwach Umawiających się Stron, ułatwień dotyczących udziału w międzynarodowych wystawach, targach i misjach gospodarczych oraz systemów informacji gospodarczej.
Artykuł  5
1.
Umawiające się Strony powołają Wspólną Komisję do spraw Współpracy Gospodarczej, zwaną dalej "Komisją".
2.
Do zadań Komisji należy w szczególności:
1)
dokonywanie okresowych przeglądów i ocen współpracy gospodarczej;
2)
przygotowywanie propozycji zmierzających do dalszego rozwoju współpracy gospodarczej;
3)
identyfikowanie problemów ograniczających rozwój współpracy gospodarczej i proponowanie odpowiednich działań w celu ich eliminacji;
4)
przygotowywanie propozycji rozwiązań w odniesieniu do spraw spornych związanych ze stosowaniem lab interpretacją Umowy.
3.
Komisja składa się z sekcji polskiej i serbskiej, tworzonych na zasadzie parytetu. Przewodniczący narodowych sekcji Komisji wskazywani są zgodnie z trybem przyjętym przez każdą z Umawiających się Stron.
4.
W ramach Komisji mogą być powoływane stałe grupy robocze do spraw współpracy w wybranych dziedzinach gospodarki oraz czasowo działające zespoły eksperckie dla opracowywania szczegółowych tematów współpracy gospodarczej.
5.
Komisja zbierać się będzie na posiedzeniach raz w roku, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Serbii.
6.
Tryb pracy Komisji określa regulamin przez nią ustanowiony.
Artykuł  6
1.
Niniejsza Umowa nie narusza praw i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których stronami są Rzeczpospolita Polska lub Republika Serbii, oraz z ich przynależności do organizacji międzynarodowych.
2.
Niniejsza Umowa nie narusza praw i zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
Artykuł  7
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem państwa każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2.
Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony.
3.
Niniejsza Umowa może być zmieniona w formie pisemnej za obopólną zgodą Umawiających się Stron.
4.
Niniejsza Umowa może być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron. W takim przypadku utraci ona moc po upływie sześciu miesięcy od dnia doręczenia noty wypowiadającej.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie dnia 1.06.2011 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, serbskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W przypadku rozbieżności w interpretacji Umowy, za rozstrzygający uważa się tekst angielski.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024