Korea Płd.-Polska. Umowa w sprawie uregulowania zadłużenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Pjongjang.2011.06.01.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w sprawie uregulowania zadłużenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
podpisana w Pjongjang dnia 1 czerwca 2011 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami" lub odpowiednio "Stroną Polską" lub "Stroną Koreańską" w celu:

- wsparcia rozwoju Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej,

- rozwoju stosunków gospodarczych, handlowych i finansowych opartych na zasadzie wzajemnych korzyści i równości między obu krajami,

- wsparcia finansowego działalności Koreańsko-Polskiego Towarzystwa Żeglugowego "Chopol"(KPTŻ "Chopol"),

- ostatecznego uregulowania, na wzajemnie korzystnych warunkach, zadłużenia z tytułu sald rachunków kliringowych, wynikających ze zobowiązań powstałych w wyniku realizacji Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o wzajemnych dostawach towarów i płatnościach w latach 1986-1990, z dnia 28 listopada 1985 r. oraz realizacji Protokołu między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o dostawach towarów i płatnościach związanych z produkcją śmigłowców Mi-2, z dnia 30 października 1986 r.,

oraz

- mając na uwadze niewykonanie postanowień Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w rublach kliringowych w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od 1 stycznia 1991 roku na rozliczenia w walutach wymienialnych, sporządzonego w Warszawie dnia 12 maja 1992 roku,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, że kwota zadłużenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej wobec Rzeczypospolitej Polskiej w rublach kliringowych (Rb. Cl.) według stanu na dzień 30 czerwca 2008 r. wynosi 32.430.852,56 Rb. CL (trzydzieści dwa miliony czterysta trzydzieści tysięcy osiemset pięćdziesiąt dwa i pięćdziesiąt sześć setnych rubli kliringowych).

Artykuł  2

Umawiające się Strony uzgadniają, że zadłużenie wyrażone w rublach kliringowych, o którym mowa w Artykule 1 zostaje przeliczone na zadłużenie w dolarach amerykańskich. Przeliczenie kwoty zadłużenia wymienionego w Artykule 1 na dolary amerykańskie nastąpi według uzgodnionego przelicznika 7,51 Rb. CL za 1 USD.

Artykuł  3

Umawiające się Strony uzgodniły, że po przeliczeniu, o którym mowa w Artykule 2, łączna kwota zadłużenia Strony Koreańskiej wobec Strony Polskiej wynosi 4.318.355,87 USD (cztery miliony trzysta osiemnaście tysięcy trzysta pięćdziesiąt pięć dolarów amerykańskich i osiemdziesiąt siedem centów).

Artykuł  4

Zadłużenie, o którym mowa w Artykule 3, wynoszące 4.318.355,87 USD zostanie uregulowane w następujący sposób:

1.
Strona Koreańska:
1)
przekaże w gotówce kwotę 1.500.000,00 USD (jeden milion pięćset tysięcy dolarów amerykańskich) do Koreańsko-Polskiego Towarzystwa Żeglugowego "Chopol" na zakup statku, zwiększając kapitał KPTŻ "Chopol" w kwocie po 750.000,00 USD (siedemset pięćdziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich) dla każdej ze Stron,
2)
wpłaci na rachunek Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pjongjang 200.000,00 USD (dwieście tysięcy dolarów amerykańskich) na pokrycie wydatków w ramach remontu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pjongjang, według potrzeb i na zasadach określonych przez przedstawicieli Ministrów Spraw Zagranicznych Umawiających się Stron.
2.
Pozostała kwota zadłużenia w wysokości 2.618.355,87 USD (dwa miliony sześćset osiemnaście tysięcy trzysta pięćdziesiąt pięć dolarów amerykańskich i osiemdziesiąt siedem centów) zostanie umorzona przez Stronę Polską
Artykuł  5

Ponadto, Strony potwierdzają, że zostały przez Stronę Koreańską umorzone zaległe zobowiązania Koreańsko-Polskiego Towarzystwa Żeglugowego "Chopol" wobec firm koreańskich w kwocie 444.175,75 USD.

Artykuł  6
1.
Strona Koreańska ureguluje zobowiązania, o których mowa w Artykule 4:
1)
ust. 1 pkt 1 - w terminie do 90 dni od daty podpisania niniejszej Umowy,
2)
ust. 1 pkt 2 - nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania niniejszej Umowy.
2.
Strona Polska dokona umorzenia o którym mowa w Artykule 4 ust. 2, po otrzymaniu potwierdzenia w formie listu Ministra Finansów Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej do Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej o całkowitym wykonaniu przez Stronę Koreańską zobowiązań określonych w Artykule 4 ust. 1 pkt 1 i 2.
Artykuł  7

Z dniem podpisania niniejszej Umowy traci moc Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w rublach kliringowych w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od 1 stycznia 1991 roku na rozliczenia w walutach wymienialnych, sporządzony w Warszawie dnia 12 maja 1992 roku.

Artykuł  8
1.
W przypadku nieterminowego regulowania przez Stronę Koreańską zobowiązań, o których mowa w Artykule 4 ust. 1 w stosunku do terminów określonych w Artykule 6 ust. 1, od kwot nie wpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 4% rocznie.
2.
W przypadku gdy Strona Koreańska nie ureguluje w całości zobowiązań, o których mowa w Artykule 4 ust. 1, kwota nieuregulowanej części zadłużenia określonego w Artykule 3, zostanie spłacona w gotówce wraz z odsetkami w wysokości 4% rocznie w terminie 90 dni od upływu terminów określonych w artykule 6 ust. 1.
Artykuł  9

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostanie w mocy do czasu całkowitego wykonania przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną wszystkich jej postanowień.

Niniejsza Umowa została podpisana w Pjongjangu w dniu 1.6.11 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, koreańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną. W przypadku rozbieżności przy interpretacji niniejszej Umowy tekst angielski będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2012.226

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Korea Płd.-Polska. Umowa w sprawie uregulowania zadłużenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Pjongjang.2011.06.01.
Data aktu: 01/06/2011
Data ogłoszenia: 17/04/2012
Data wejścia w życie: 01/06/2011