Poezja Juliusza Słowackiego ma uniwersalny i ponadczasowy charakter, polską kulturę i tradycję łączy z cywilizacją antyczną - grecką i łacińską.Według poety najwyższe wartości to prostota, pokora i ofiara oraz patriotyzm przejawiający się w tworzeniu siebie doskonalszego po to, by godnie i mądrze wspomagać naród.
Zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, poeta podejmował w swej twórczości problemy związane z walką narodowo-wyzwoleńczą, patriotyzmem, przeszłością Polski i Polaków.
Jego utwory wyróżniają się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka.
Jako liryk Juliusz Słowacki zasłynął pieśniami odwołującymi się do orientu, źródeł ludowych i słowiańszczyzny.
Poeta pojmował historię jako proces doskonalenia się ludzkości w celu realizacji boskiego ideału. Uznawał konieczność cierpienia, ofiary i czynu w życiu indywidualnym i zbiorowym.
Utwory Juliusza Słowackiego stały się duchową inspiracją dla wielu pokoleń polskich twórców i Polaków walczących o niepodległość ojczyzny.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do środowisk wychowawczo-oświatowych i naukowych z apelem o popularyzowanie postaci i zasług tego wielkiego Polaka - poety, wieszcza narodowego i patrioty.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".