Peru-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki. Lima.2008.05.14.

UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Peru o współpracy w dziedzinie turystyki,
sporządzona w Limie dnia 14 maja 2008 r.

UMOWA

MIĘDZY RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ

A REPUBLIKĄ PERU

O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINIE TURYSTYKI

Rzeczpospolita Polska i Republika Peru, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

- świadome znaczenia turystyki dla rozwoju gospodarczego i społecznego Umawiających się Stron,

- pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwijania przyjacielskich stosunków pomiędzy narodami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Peru,

- biorąc pod uwagę członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy w dziedzinie turystyki, która będzie realizowana zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy i prawem obowiązującym w każdej z Umawiających się Stron.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać nawiązywanie i rozwój współpracy między polskimi a peruwiańskimi przedsiębiorcami i organizacjami, uczestniczącymi w rozwoju turystyki międzynarodowej.

Artykuł  3

Współpraca, o której mowa w artykule 2, będzie się odbywała w szczególności poprzez:

1)
wymianę materiałów informacyjnych i promocyjnych,
2)
udział w targach i wystawach turystycznych oraz różnego rodzaju konferencjach poświęconych zagadnieniom turystycznym, organizowanym na terytorium Umawiających się Stron,
3)
popieranie organizacji pobytów studyjnych dla przedstawicieli organizacji turystycznych, biur podróży, dziennikarzy i środków masowego przekazu w celu zapoznania się z potencjałem turystycznym w obydwu państwach.
Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierać wymianę informacji w zakresie:

1)
doświadczeń w zakresie realizacji planów promocji turystyki,
2)
aktów prawnych regulujących działalność turystyczną,
3)
statystyki turystycznej,
4)
kształcenia pracowników w dziedzinie turystyki, w tym programów edukacyjnych i szkoleniowych,
5)
imprez targowych, wystaw i konferencji, o których mowa w artykule 3 punkt 2.
Artykuł  5

Umawiające się Strony będą zachęcać do współpracy szkoły kształcące kadry dla potrzeb turystyki.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą zachęcać towarzystwa lotnicze do nawiązania ścisłej współpracy w zakresie połączeń lotniczych pomiędzy oboma Umawiającymi się Stronami.

Artykuł  7

Każda z Umawiających się Stron będzie sprzyjać powstawaniu na swoim terytorium ośrodków informacji turystycznej drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą wymieniać informacje i dzielić się doświadczeniami związanymi z ich udziałem w pracach międzynarodowych organizacji turystycznych.

Artykuł  9
1.
Organami właściwymi w sprawach realizacji postanowień niniejszej Umowy są:

- ze strony polskiej - Minister Sportu i Turystyki,

- ze strony peruwiańskiej - Minister Handlu Zagranicznego i Turystyki.

2.
O każdej zmianie organów, o których mowa w ustępie 1, Umawiające się Strony niezwłocznie poinformują się drogą dyplomatyczną.
Artykuł  10

Wszelkie rozbieżności dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze negocjacji i konsultacji na drodze dyplomatycznej przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  11
1.
Niniejsza Umowa nie narusza praw i zobowiązań wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
2.
Niniejsza Umowa nie narusza praw i zobowiązań Umawiających się Stron wynikających z umów międzynarodowych, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Republika Peru oraz z ich przynależności do organizacji międzynarodowych.
Artykuł  12
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, o czym Umawiające się Strony poinformują się wzajemnie w drodze wymiany not.
2.
Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
Artykuł  13
1.
Umowa zawarta jest na czas nieograniczony. Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę poprzez pisemne powiadomienie drogą dyplomatyczną drugiej Umawiającej się Strony. W takim przypadku niniejsza Umowa utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez jedną z Umawiających się Stron.
2.
Wypowiedzenie Umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z Umową w czasie jej obowiązywania, aż do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Limie czternastego maja dwutysięcznego ósmego roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024