Powołanie Zespołu do współpracy przy realizacji zadań związanych z koordynacją uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych i działalnościach.

ZARZĄDZENIE Nr 127
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 listopada 2008 r.
w sprawie powołania Zespołu do współpracy przy realizacji zadań związanych z koordynacją uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych i działalnościach

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 63, poz. 394) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Zespół do współpracy z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego albo osobą wyznaczoną do pełnienia funkcji koordynatora, zwanymi dalej "koordynatorem", w sprawach związanych z uznawaniem kwalifikacji w zawodach regulowanych i działalnościach, zwany dalej "Zespołem".
§  2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
inicjowanie, przygotowywanie i uzgadnianie działań zapewniających jednolite stosowanie ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
2)
analizowanie stosowania i skuteczności obowiązujących i projektowanych aktów prawnych określających wymogi dotyczące zawodów regulowanych i działalności;
3)
analizowanie przedstawianych przez koordynatora informacji o postępowaniach w sprawach uznawania kwalifikacji zawodowych, na podstawie informacji uzyskanych od właściwych organów;
4)
opracowywanie projektów wniosków, propozycji i stanowisk dla celów współpracy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej i Komisją Europejską w sprawach związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych;
5) 1
(uchylony);
6)
współpraca z organizacjami zawodowymi w zakresie działań zapewniających jednolite stosowanie ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;
7)
zapewnianie przepływu informacji w sprawach związanych z problematyką uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych i działalnościach do właściwych organów;
8)
rozpatrywanie innych spraw związanych z systemem uznawania kwalifikacji zawodowych.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - koordynator;
2)
członkowie wyznaczeni przez Ministra Sprawiedliwości oraz ministrów właściwych do spraw:
a)
administracji publicznej,
b)
budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej,
c)
finansów publicznych,
d)
gospodarki,
e)
gospodarki morskiej,
f)
gospodarki wodnej,
g)
instytucji finansowych,
h)
kultury fizycznej i sportu,
i)
kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
j)
łączności,
k)
oświaty i wychowania,
l)
pracy,
m)
rynków rolnych,
n)
środowiska,
o)
transportu,
p)
turystyki,
r)
wewnętrznych,
s)
zabezpieczenia społecznego,
t)
zdrowia.
2. 2
W posiedzeniach Zespołu uczestniczą przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Izby Architektów, Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej i Krajowej Rady Radców Prawnych.
3.
Przewodniczący może zapraszać inne osoby do udziału w pracach Zespołu.
4.
Osoby, o których mowa w ust. 2, oraz osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w ust. 3, nie mają prawa głosowania.
§  4.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący.
2.
Do zadań przewodniczącego należy:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2)
prowadzenie posiedzeń Zespołu;
3)
ustalanie porządku posiedzeń Zespołu;
4)
planowanie i organizowanie pracy Zespołu;
5)
powoływanie grup roboczych, o których mowa w § 6.
§  5.
1.
Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia Zespołu są zwoływane z inicjatywy przewodniczącego albo na wniosek co najmniej połowy członków Zespołu, co najmniej dwa razy w roku.
3.
Członkowie Zespołu oraz osoby, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, są powiadamiani pisemnie o miejscu, terminie i planowanym porządku posiedzenia Zespołu co najmniej 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia.
§  6.
Przewodniczący może powoływać grupy robocze składające się z członków Zespołu lub osób, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, i powierzać im opracowywanie tematów i wykonywanie analiz niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.
§  7.
1.
W sprawach określonych w § 2 Zespół może podejmować uchwały.
2.
Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  8.
1.
Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół.
2.
Protokół podpisuje przewodniczący.
§  9.
1.
Obsługę administracyjną i kancelaryjną Zespołu wykonuje urząd obsługujący ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
2.
Obsługa administracyjna i kancelaryjna Zespołu obejmuje:
1)
przygotowywanie materiałów na posiedzenia Zespołu;
2)
sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu;
3)
wykonywanie innych czynności związanych z działalnością Zespołu, w tym czynności technicznych i kancelaryjno-biurowych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 57 z dnia 24 lipca 2009 r. (M.P.09.48.706) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 sierpnia 2009 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 57 z dnia 24 lipca 2009 r. (M.P.09.48.706) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 sierpnia 2009 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024