Mongolia-Polska. Umowa w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Ułan Bator.2006.11.09.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
sporządzona w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Mongolii, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami", w celu:

- rozwoju długookresowej, stałej współpracy handlowo-ekonomicznej i finansowej, opartej na zasadzie wzajemnych korzyści i równości między obu krajami,

- ostatecznej spłaty zadłużenia w rublach transferowych, powstałego w wyniku udzielonych kredytów i salda rachunku likwidacyjnego, na korzystnych dla obu Umawiających się Stron warunkach, oraz

- mając na uwadze Protokół z dnia 17 maja 1991 r., zawarty pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od dnia 1 stycznia 1991 r. na rozliczenia w walutach wymienialnych (zwany dalej "Protokołem"),

uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, że zadłużenie Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej w rublach transferowych według stanu na dzień 31 grudnia 2005 r. wynosi 29.989.830,52 rubli transferowych (XTR),w tym z tytułu:

-
kredyty rządowe udzielone przez Rząd PRL w latach 1976-1986
-
kapitał XTR 19.328.700,84
-
odsetki XTR 6.186.251,04
-
saldo rachunku likwidacyjnego XTR 4.474.878,64
Artykuł  2

Umawiające się Strony uzgadniają, że zadłużenie wyrażone w rublach transferowych, o którym mowa w artykule 1, zostaje przeliczone na zadłużenie wyrażone w dolarach amerykańskich.

Przeliczenie kwoty zadłużenia, wymienionego w artykule 1, na dolary amerykańskie nastąpi według przelicznika 5,22XTR/1USD.

Artykuł  3

Umawiające się Strony uzgadniają, że po przeliczeniu, o którym mowa w artykule 2, łączne zadłużenie Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 5.745.178,26 USD.

Rzeczpospolita Polska dokona umorzenia 50 % tego zadłużenia.

Kwota do uregulowania przez Rząd Mongolii z tytułu zadłużenia wobec Rzeczypospolitej Polskiej wyniesie 2.872.589,13 USD.

Artykuł  4

Kwota zadłużenia, o której mowa w artykule 3, tj. 2.872.589,13 USD (dwa miliony osiemset siedemdziesiąt dwa tysiące pięćset osiemdziesiąt dziewięć dolarów i trzynaście centów) zostanie uregulowana przez Rząd Mongolii w następujący sposób:

1)
kwota 2.000.000,00 USD zostanie wpłacona w ratach według ustaleń określonych w artykule 6, na rachunek otwarty w polskim banku - Bank Gospodarstwa Krajowego, pod nazwą "Program Stypendialny". Wpłacone środki zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów nauki i pobytu studentów mongolskich kształcących się w polskich uczelniach wyższych;
2)
pozostała kwota, wyrażona w dolarach amerykańskich, zostanie wpłacona w ratach według ustaleń określonych w artykule 7 na rachunek otwarty w mongolskim banku - Mongołbank, pod nazwą "Program Badań Naukowych". Wpłacone środki zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów badań prowadzonych na terenie Mongolii przez polskich pracowników naukowych, w tym prac geologicznych koordynowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Artykuł  5
1.
Środki finansowe przekazane na "Program Stypendialny" będą wykorzystane na następujące cele:
-
opłaty za naukę,
-
opłaty za zakwaterowanie,
-
stypendia socjalne,
-
pokrycie kosztów przejazdów Mongolia/Rzeczpospolita Polska/Mongolia.
2.
Szczegółowe warunki i zasady działania "Programu Stypendialnego" zostaną określone w Porozumieniu wykonawczym, które zostanie podpisane między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.
Artykuł  6
1.
Wpłata na "Program Stypendialny" kwoty, o której mowa w artykule 4 punkt 1, zostanie dokonana przez Rząd Mongolii w okresie nie dłuższym niż 10 lat.
2.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, uzgodnią corocznie wielkość wpłaty stanowiącej sumę wydatków niezbędnych dla realizacji celów określonych w artykule 5 ustęp 1, w danym roku akademickim.
3.
Rząd Mongolii dokona wpłaty pierwszej raty do dnia 31 stycznia 2007 r.

Następne wpłaty będą dokonywane do dnia 30 czerwca każdego roku.

Artykuł  7
1.
Środki przekazane na rachunek "Program Badań Naukowych" będą wykorzystane na następujące cele:
-
pokrycie kosztów przejazdu Rzeczpospolita Polska/ Mongolia/Rzeczpospolita Polska,
-
koszty podróży i pobytu na terytorium Mongolii,
-
koszty zakupu niezbędnej aparatury,
-
opłaty koncesyjne,
-
inne opłaty i koszty związane z prowadzeniem badań naukowych.
2.
Szczegółowe warunki, zasady działania i harmonogram finansowania "Programu Badań Naukowych" zostaną określone w Porozumieniu wykonawczym, podpisanym między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministrem Przemysłu i Handlu Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.
Artykuł  8
1. 1
Wpłata na "Program Badań Naukowych" kwoty, o której mowa w artykule 4 punkt 2, zostanie dokonana przez Rząd Mongolii w okresie nie dłuższym niż do 31 grudnia 2013 roku.
2.
Minister Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Przemysłu i Handlu Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, uzgodnią corocznie wielkość wpłaty stanowiącej sumę wydatków niezbędnych dla realizacji celów określonych w artykule 7 ustęp 1.
3.
Rząd Mongolii dokona wpłaty pierwszej raty do dnia 31 stycznia 2007 r. Następne coroczne wpłaty będą dokonywane zgodnie z harmonogramem ustalonym stosownie do postanowień artykułu 7 ustęp 2.
Artykuł  9
1.
W przypadku nieterminowego dokonywania przez Rząd Mongolii wpłat, o których mowa w artykule 6, od kwot niewpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 2 % rocznie. Odsetki będą naliczane od dnia wpłaty, określonego w artykule 6 ustęp 3, do dnia poprzedzającego dzień wpływu, na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczbę dni (365 [366]/360).
2.
W przypadku nieterminowego dokonania przez Rząd Mongolii wpłat, o których mowa w artykule 8, od kwot niewpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 2 % rocznie. Odsetki będą naliczane od dnia wpłaty, określonego w artykule 8 ustęp 3, do dnia poprzedzającego dzień wpływu, na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczbę dni (365 [366]/360).
3.
W przypadku opóźnienia wpłat przekraczającego 90 dni, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zastrzega sobie prawo odstąpienia od realizacji Programów, o których mowa w artykule 4 punkty 1 i 2.
4.
W przypadku odstąpienia od realizacji Programów z przyczyn określonych w artykule 9 ustęp 3, Rząd Mongolii dokona, nie później niż w terminie 90 dni od otrzymania powiadomienia o odstąpieniu od realizacji Programów, spłaty pozostałej części zadłużenia gotówką wraz z odsetkami w wysokości 2 % rocznie naliczanymi od kwoty niewpłaconej na rachunek wskazany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Odsetki będą naliczane według zasad określonych w ustępach 1 i 2 niniejszego artykułu.
Artykuł  10

Bank Gospodarstwa Krajowego, upoważniony przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Mongołbank, upoważniony przez Rząd Mongolii, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy podpiszą porozumienie bankowe służące realizacji niniejszej umowy.

Artykuł  11

Przedstawiciele Ministerstw Finansów obu krajów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, Ministerstwa Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Przemysłu i Handlu Mongolii będą spotykać się raz w roku w celu oceny postępów w realizacji niniejszej umowy.

Artykuł  12

W przypadku gdy Rząd Mongolii nie ureguluje w całości zobowiązań, o których mowa w artykule 3 oraz artykule 9 ustęp 4, roszczenia, z tytułu pozostałej kwoty zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej, których wyłącznym właścicielem jest Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, mogą zostać sprzedane dowolnej stronie trzeciej, po uzgodnieniu ze Stroną mongolską.

Artykuł  13

Uregulowanie zadłużenia, o którym mowa w artykule 3, zostanie potwierdzone listem Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej do Ministra Finansów Mongolii.

Artykuł  14

Z dniem podpisania niniejszej umowy traci moc Protokół z dnia 17 maja 1991 r., zawarty pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od dnia 1 stycznia 1991 r. na rozliczenia w walutach wymienialnych i wykonane zostaje postanowienie artykułu 9 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o stosunkach handlowych i płatnościach z dnia 17 maja 1991 r.

Artykuł  15

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do czasu całkowitego wykonania przez Umawiające się Strony wszystkich jej postanowień.

NINIEJSZA UMOWA została podpisana w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim, mongolskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną.

W przypadku rozbieżności przy interpretacji niniejszej umowy Umawiające się Strony uznają tekst rosyjski za rozstrzygający.

1 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez Porozumienie z dnia 21 stycznia 2013 r. (M.P.13.180) zmieniające nin. umowę z dniem 21 stycznia 2013 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024