Mongolia-Polska. Umowa w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Ułan Bator.2006.11.09.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej,
sporządzona w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Mongolii, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami", w celu:

- rozwoju długookresowej, stałej współpracy handlowo-ekonomicznej i finansowej, opartej na zasadzie wzajemnych korzyści i równości między obu krajami,

- ostatecznej spłaty zadłużenia w rublach transferowych, powstałego w wyniku udzielonych kredytów i salda rachunku likwidacyjnego, na korzystnych dla obu Umawiających się Stron warunkach, oraz

- mając na uwadze Protokół z dnia 17 maja 1991 r., zawarty pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od dnia 1 stycznia 1991 r. na rozliczenia w walutach wymienialnych (zwany dalej "Protokołem"),

uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, że zadłużenie Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej w rublach transferowych według stanu na dzień 31 grudnia 2005 r. wynosi 29.989.830,52 rubli transferowych (XTR),w tym z tytułu:

-
kredyty rządowe udzielone przez Rząd PRL w latach 1976-1986
-
kapitał XTR 19.328.700,84
-
odsetki XTR 6.186.251,04
-
saldo rachunku likwidacyjnego XTR 4.474.878,64
Artykuł  2

Umawiające się Strony uzgadniają, że zadłużenie wyrażone w rublach transferowych, o którym mowa w artykule 1, zostaje przeliczone na zadłużenie wyrażone w dolarach amerykańskich.

Przeliczenie kwoty zadłużenia, wymienionego w artykule 1, na dolary amerykańskie nastąpi według przelicznika 5,22XTR/1USD.

Artykuł  3

Umawiające się Strony uzgadniają, że po przeliczeniu, o którym mowa w artykule 2, łączne zadłużenie Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 5.745.178,26 USD.

Rzeczpospolita Polska dokona umorzenia 50 % tego zadłużenia.

Kwota do uregulowania przez Rząd Mongolii z tytułu zadłużenia wobec Rzeczypospolitej Polskiej wyniesie 2.872.589,13 USD.

Artykuł  4

Kwota zadłużenia, o której mowa w artykule 3, tj. 2.872.589,13 USD (dwa miliony osiemset siedemdziesiąt dwa tysiące pięćset osiemdziesiąt dziewięć dolarów i trzynaście centów) zostanie uregulowana przez Rząd Mongolii w następujący sposób:

1)
kwota 2.000.000,00 USD zostanie wpłacona w ratach według ustaleń określonych w artykule 6, na rachunek otwarty w polskim banku - Bank Gospodarstwa Krajowego, pod nazwą "Program Stypendialny". Wpłacone środki zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów nauki i pobytu studentów mongolskich kształcących się w polskich uczelniach wyższych;
2)
pozostała kwota, wyrażona w dolarach amerykańskich, zostanie wpłacona w ratach według ustaleń określonych w artykule 7 na rachunek otwarty w mongolskim banku - Mongołbank, pod nazwą "Program Badań Naukowych". Wpłacone środki zostaną przeznaczone na finansowanie kosztów badań prowadzonych na terenie Mongolii przez polskich pracowników naukowych, w tym prac geologicznych koordynowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Artykuł  5
1.
Środki finansowe przekazane na "Program Stypendialny" będą wykorzystane na następujące cele:
-
opłaty za naukę,
-
opłaty za zakwaterowanie,
-
stypendia socjalne,
-
pokrycie kosztów przejazdów Mongolia/Rzeczpospolita Polska/Mongolia.
2.
Szczegółowe warunki i zasady działania "Programu Stypendialnego" zostaną określone w Porozumieniu wykonawczym, które zostanie podpisane między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.
Artykuł  6
1.
Wpłata na "Program Stypendialny" kwoty, o której mowa w artykule 4 punkt 1, zostanie dokonana przez Rząd Mongolii w okresie nie dłuższym niż 10 lat.
2.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, uzgodnią corocznie wielkość wpłaty stanowiącej sumę wydatków niezbędnych dla realizacji celów określonych w artykule 5 ustęp 1, w danym roku akademickim.
3.
Rząd Mongolii dokona wpłaty pierwszej raty do dnia 31 stycznia 2007 r.

Następne wpłaty będą dokonywane do dnia 30 czerwca każdego roku.

Artykuł  7
1.
Środki przekazane na rachunek "Program Badań Naukowych" będą wykorzystane na następujące cele:
-
pokrycie kosztów przejazdu Rzeczpospolita Polska/ Mongolia/Rzeczpospolita Polska,
-
koszty podróży i pobytu na terytorium Mongolii,
-
koszty zakupu niezbędnej aparatury,
-
opłaty koncesyjne,
-
inne opłaty i koszty związane z prowadzeniem badań naukowych.
2.
Szczegółowe warunki, zasady działania i harmonogram finansowania "Programu Badań Naukowych" zostaną określone w Porozumieniu wykonawczym, podpisanym między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministrem Przemysłu i Handlu Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy.
Artykuł  8
1. 1
Wpłata na "Program Badań Naukowych" kwoty, o której mowa w artykule 4 punkt 2, zostanie dokonana przez Rząd Mongolii w okresie nie dłuższym niż do 31 grudnia 2013 roku.
2.
Minister Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Przemysłu i Handlu Mongolii, w porozumieniu z Ministrami Finansów i Spraw Zagranicznych obu krajów, uzgodnią corocznie wielkość wpłaty stanowiącej sumę wydatków niezbędnych dla realizacji celów określonych w artykule 7 ustęp 1.
3.
Rząd Mongolii dokona wpłaty pierwszej raty do dnia 31 stycznia 2007 r. Następne coroczne wpłaty będą dokonywane zgodnie z harmonogramem ustalonym stosownie do postanowień artykułu 7 ustęp 2.
Artykuł  9
1.
W przypadku nieterminowego dokonywania przez Rząd Mongolii wpłat, o których mowa w artykule 6, od kwot niewpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 2 % rocznie. Odsetki będą naliczane od dnia wpłaty, określonego w artykule 6 ustęp 3, do dnia poprzedzającego dzień wpływu, na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczbę dni (365 [366]/360).
2.
W przypadku nieterminowego dokonania przez Rząd Mongolii wpłat, o których mowa w artykule 8, od kwot niewpłaconych w terminie naliczane będą odsetki w wysokości 2 % rocznie. Odsetki będą naliczane od dnia wpłaty, określonego w artykule 8 ustęp 3, do dnia poprzedzającego dzień wpływu, na bazie 360 dni w roku, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczbę dni (365 [366]/360).
3.
W przypadku opóźnienia wpłat przekraczającego 90 dni, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zastrzega sobie prawo odstąpienia od realizacji Programów, o których mowa w artykule 4 punkty 1 i 2.
4.
W przypadku odstąpienia od realizacji Programów z przyczyn określonych w artykule 9 ustęp 3, Rząd Mongolii dokona, nie później niż w terminie 90 dni od otrzymania powiadomienia o odstąpieniu od realizacji Programów, spłaty pozostałej części zadłużenia gotówką wraz z odsetkami w wysokości 2 % rocznie naliczanymi od kwoty niewpłaconej na rachunek wskazany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Odsetki będą naliczane według zasad określonych w ustępach 1 i 2 niniejszego artykułu.
Artykuł  10

Bank Gospodarstwa Krajowego, upoważniony przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Mongołbank, upoważniony przez Rząd Mongolii, w terminie 3. miesięcy od dnia podpisania niniejszej umowy podpiszą porozumienie bankowe służące realizacji niniejszej umowy.

Artykuł  11

Przedstawiciele Ministerstw Finansów obu krajów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki Mongolii, Ministerstwa Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Przemysłu i Handlu Mongolii będą spotykać się raz w roku w celu oceny postępów w realizacji niniejszej umowy.

Artykuł  12

W przypadku gdy Rząd Mongolii nie ureguluje w całości zobowiązań, o których mowa w artykule 3 oraz artykule 9 ustęp 4, roszczenia, z tytułu pozostałej kwoty zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej, których wyłącznym właścicielem jest Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, mogą zostać sprzedane dowolnej stronie trzeciej, po uzgodnieniu ze Stroną mongolską.

Artykuł  13

Uregulowanie zadłużenia, o którym mowa w artykule 3, zostanie potwierdzone listem Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej do Ministra Finansów Mongolii.

Artykuł  14

Z dniem podpisania niniejszej umowy traci moc Protokół z dnia 17 maja 1991 r., zawarty pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o uregulowaniu wzajemnych zobowiązań w stosunkach płatniczych w związku z przejściem od dnia 1 stycznia 1991 r. na rozliczenia w walutach wymienialnych i wykonane zostaje postanowienie artykułu 9 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolskiej Republiki Ludowej o stosunkach handlowych i płatnościach z dnia 17 maja 1991 r.

Artykuł  15

Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania i pozostaje w mocy do czasu całkowitego wykonania przez Umawiające się Strony wszystkich jej postanowień.

NINIEJSZA UMOWA została podpisana w Ułan Bator dnia 9 listopada 2006 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim, mongolskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną.

W przypadku rozbieżności przy interpretacji niniejszej umowy Umawiające się Strony uznają tekst rosyjski za rozstrzygający.

1 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez Porozumienie z dnia 21 stycznia 2013 r. (M.P.13.180) zmieniające nin. umowę z dniem 21 stycznia 2013 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.93.1014

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Mongolia-Polska. Umowa w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Ułan Bator.2006.11.09.
Data aktu: 09/11/2006
Data ogłoszenia: 13/12/2007
Data wejścia w życie: 09/11/2006