Międzyresortowy Zespół do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

ZARZĄDZENIE Nr 105
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 2024 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Polonii i Polaków za Granicą, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
opracowanie projektu założeń, wskazanie i określenie kierunków i celów polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą;
2)
wskazywanie kierunków zmian legislacyjnych i instytucjonalnych w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą;
3)
opracowywanie propozycji projektów rządowych strategii i programów współpracy z Polonią i Polakami za granicą;
4)
wsparcie w koordynacji działań organów administracji rządowej przy reprezentowaniu, promocji i ochronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej za granicą w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą;
5)
dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków w zakresie realizacji działań podejmowanych przez administrację rządową w ramach współpracy z Polonią i Polakami za granicą;
6)
inicjowanie badań o sytuacji mniejszości polskiej na świecie i zapewnienie wymiany informacji w zakresie problematyki polonijnej;
7)
wykonywanie innych zadań, zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - minister właściwy do spraw zagranicznych;
2)
wiceprzewodniczący Zespołu - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wyznaczony przez ministra właściwego do spraw zagranicznych;
3)
pozostali członkowie Zespołu:
a)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez:
Ministra Obrony Narodowej,
Ministra Sprawiedliwości,
ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
ministra właściwego do spraw budżetu,
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
ministra właściwego do spraw gospodarki,
ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
ministra właściwego do spraw kultury fizycznej,
ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
ministra właściwego do spraw pracy,
ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki,
ministra właściwego do spraw transportu,
ministra właściwego do spraw turystyki,
ministra właściwego do spraw rodziny,
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych,
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego,
b)
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
c)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2. 
Minister, który kieruje więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 3 lit. a, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
3. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
kieruje pracami Zespołu i reprezentuje go na zewnątrz;
2)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
3)
ustala program posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
4)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
5)
wyznacza sekretarza Zespołu - pracownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw współpracy z Polonią i Polakami za granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - w randze dyrektora albo zastępcy dyrektora.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje wiceprzewodniczący Zespołu.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zapraszać, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, przedstawicieli innych niż wymienione w § 3 ust. 1 organów państwowych, instytucji lub organizacji, a także przedstawicieli organizacji i środowisk polonijnych, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Zespołu.
§  5. 
Zespół obraduje na posiedzeniach. Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, może zadecydować o odbyciu posiedzenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
§  6. 
1. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał.
2. 
Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego Zespołu.
3. 
Projekty uchwał mogą być poddane przez przewodniczącego Zespołu pod głosowanie w trybie obiegowym, w tym z zastosowaniem środków komunikacji elektronicznej. Do rozpatrywania spraw w trybie obiegowym ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
Z posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu i sekretarz Zespołu. Do protokołu załączana jest lista obecności członków Zespołu.
§  8. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe oraz przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu zadań Zespołu, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa informacji.
§  9. 
1. 
W ramach Zespołu przewodniczący Zespołu może powoływać grupy robocze do realizacji zadań określonych w § 2.
2. 
W skład grupy roboczej mogą być powoływani członkowie Zespołu, osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 4 ust. 3, oraz inne osoby, a w szczególności:
1)
przedstawiciele urzędów obsługujących ministrów właściwych w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac grupy roboczej;
2)
eksperci w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac grupy roboczej;
3)
przedstawiciele organów państwowych, organizacji, instytucji lub innych podmiotów działających w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac grupy roboczej.
3. 
Przewodniczący Zespołu, w porozumieniu z członkami Zespołu, określa skład i zakres zadań grupy roboczej.
4. 
Przewodniczący Zespołu wyznacza przewodniczącego grupy roboczej spośród członków Zespołu.
5. 
Przewodniczący grupy roboczej na wniosek sekretarza Zespołu wyznacza sekretarza grupy roboczej.
6. 
Posiedzenia grupy roboczej odbywają się w zależności od potrzeb, w terminie poprzedzającym planowane posiedzenie Zespołu.
7. 
Przewodniczący grupy roboczej przekazuje wyniki prac w terminie określonym przez przewodniczącego Zespołu.
8. 
Z posiedzenia grupy roboczej sekretarz grupy roboczej sporządza protokół, który podpisuje przewodniczący grupy roboczej i sekretarz grupy roboczej. Do protokołu załączana jest lista obecności członków grupy roboczej.
§  10. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie.
§  11. 
1. 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia obsługę organizacyjną, techniczną i biurową prac Zespołu.
2. 
Wydatki związane z obsługą organizacyjną, techniczną i biurową Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zagranicznych.
§  12. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  13. 
Znosi się Międzyresortowy Zespół do spraw Polonii i Polaków za Granicą.
§  14. 
Traci moc zarządzenie nr 230 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 października 2021 r. w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polonii i Polaków za Granicą (M.P. poz. 1004).
§  15. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024