Litwa-Polska. Umowa o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży. Płock.2007.06.01.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży,
podpisana w Płocku w dniu 1 czerwca 2007 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami":

nawiązując do Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, sporządzonego w Wilnie dnia 26 kwietnia 1994 roku,

nawiązując do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wymianie i współpracy młodzieży, sporządzonej w Olicie dnia 14 lutego 1997 roku,

mając na uwadze strategiczne partnerstwo polsko-litewskie,

mając na uwadze szczególną rolę młodego pokolenia w kształtowaniu wzajemnych stosunków międzynarodowych,

dążąc do inspirowania młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, niwelowanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we współczesnych relacjach,

pragnąc stworzyć ramy organizacyjno-prawne dla skuteczniejszego wspierania wymian młodzieży,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony tworzą Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, zwany dalej "Funduszem", pod honorowym patronatem Premierów Umawiających się Stron.

Artykuł  2
1.
Celem Funduszu jest wspieranie współpracy polskiej i litewskiej młodzieży dla budowania przyjaznej współpracy między Narodami Polski i Litwy.
2.
Fundusz realizuje swoje cele poprzez wspieranie i finansowanie:
1)
wymian młodzieży polskiej i litewskiej;
2)
projektów, przygotowywanych i prowadzonych przez organizacje inspirujące wymiany i inne inicjatywy młodzieży polskiej i litewskiej, w zakresie niniejszej umowy;
3)
imprez, spotkań i innych inicjatyw młodzieży polskiej i litewskiej;
4)
projektów informacyjnych, których celem jest inspirowanie współpracy kulturalnej, propagowanie tolerancji, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską;
5)
projektów, których celem jest wymiana i rozpowszechnienie przykładów dobrej praktyki między organizacjami, które realizują politykę młodzieżową i pracują z młodzieżą;
6)
publikacji mających na celu zbliżenie między Narodami Polski i Litwy.
Artykuł  3
1.
Działalność Funduszu finansowana jest ze środków pochodzących:
1)
po stronie polskiej z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej, z części budżetu, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania;
2)
po stronie litewskiej z budżetu państwa Republiki Litewskiej, z części budżetu, której dysponentem jest Ministerstwo Ochrony Socjalnej i Pracy;
3)
w obu krajach z innych źródeł przewidzianych przez prawo każdej z Umawiających się Stron.
2.
Wysokość środków przeznaczanych na działanie Funduszu i koszty jego administrowania określi coroczne porozumienie pomiędzy instytucjami określonymi w ustępie 1 punkcie 1 i 2. Porozumienie zostanie zawarte do dnia 31 stycznia roku, w którym ma obowiązywać.
Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony tworzą Komitet Funduszu, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest organem kierującym Funduszu.
3.
Premierzy Umawiających się Stron mianują w skład Komitetu po czterech przedstawicieli każdej z Umawiających się Stron.
4.
Kadencja członków Komitetu trwa dwa lata.
5.
Pracami Komitetu kieruje dwóch przewodniczących, mianowanych spośród członków Komitetu przez Premierów Umawiających się Stron.
6.
Każdy z przewodniczących przewodniczy Komitetowi przez połowę jego kadencji.
7.
W przypadku odwołania lub rezygnacji członka Komitetu, Premier właściwej z Umawiających się Stron uzupełni skład Komitetu poprzez mianowanie przedstawiciela na czas pozostały do zakończenia kadencji.
8.
Szczegółowe zasady i tryb przyznawania środków na zadania wymienione w artykule 2 ustępie 2 i podziału tych środków oraz zasady obsługi prac Komitetu określa Regulamin Funduszu przyjęty przez Komitet.
9.
Środki na finansowanie zadań wymienionych w artykule 2 ustępie 2 przyznaje Komitet.
10.
Spotkania Komitetu odbywają się nie rzadziej niż raz w roku, w kraju, który sprawuje w danym roku przewodnictwo. Obsługę spotkań Komitetu zapewnia właściwa narodowa instytucja zarządzająca.
Artykuł  5
1.
Obsługę administracyjną i organizacyjną prac Komitetu wykonują narodowe instytucje zarządzające.
2.
Powierza się zadania instytucji zarządzającej:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej - Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie;
2)
w Republice Litewskiej - Departamentowi Spraw Młodzieży przy Ministerstwie Ochrony Socjalnej i Pracy.
3.
Nadzór nad działalnością instytucji zarządzających, związaną z wykorzystaniem środków Funduszu, sprawuje Komitet.
Artykuł  6
1.
Pierwsza kadencja członków Komitetu trwa od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy do dnia 31 grudnia 2008 roku.
2.
Do dnia 31 grudnia 2007 roku przewodnictwo sprawuje przewodniczący mianowany przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Porozumienie, o którym mowa w artykule 3 ustępie 2, dotyczące roku 2007, zostanie zawarte przez Umawiające się Strony w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy.
Artykuł  7

Ewentualne spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane polubownie.

Artykuł  8
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie potwierdzone w drodze notyfikacji.
2.
Za dzień wejścia Umowy w życie będzie się uważać dzień otrzymania noty późniejszej.
Artykuł  9

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron i w takim przypadku utraci moc po upływie dwunastu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Sporządzono w Płocku dnia 1 czerwca 2007 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i litewskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2007.91.990

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Litwa-Polska. Umowa o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży. Płock.2007.06.01.
Data aktu: 01/06/2007
Data ogłoszenia: 10/12/2007
Data wejścia w życie: 07/09/2007