Rosja-Polska. Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie edukacji. Moskwa.2005.10.28.

POROZUMIENIE
między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie edukacji,
podpisane w Moskwie dnia 28 października 2005 r.

Minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej, zwani dalej "Stronami",

kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy z dnia 22 maja 1992 r.,

w celu realizacji postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z dnia 25 sierpnia 1993 r.,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą współpracowały w następujących głównych dziedzinach:

-
wymiana informacji o systemach edukacji, planach ich rozwoju i kierunkach reform,
-
kształcenie i podnoszenie kwalifikacji kadr pedagogicznych w specjalnościach będących przedmiotem obustronnego zainteresowania,
-
rozwój, wspieranie i podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego i literatury polskiej w Federacji Rosyjskiej oraz języka rosyjskiego i literatury rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej na wszystkich szczeblach nauczania,
-
wspieranie współpracy między szkołami wyższymi Państw-Stron w dziedzinie nauki, a w szczególności wspólnych badań nad historią stosunków polsko-rosyjskich,
-
przeprowadzanie wspólnych imprez naukowych, konferencji, sympozjów, a także olimpiad i konkursów dla uczniów i studentów,
-
rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracy między wszystkimi typami placówek edukacyjnych Państw-Stron.
Artykuł  2

Strony w każdym roku skierują do państwowych szkół wyższych Państw-Stron do 120 osób na naukę trwającą 1 semestr, w tym Strona rosyjska przyjmie do 100 studentów starszych lat studiów uczących się języka rosyjskiego.

Okresy pobytu, warunki przyjmowania i liczbę kandydatów w ramach niniejszego artykułu Strony będą uzgadniały corocznie.

Artykuł  3

Strony każdego roku skierują do państwowych szkół wyższych Państw-Stron pracowników naukowo-dydaktycznych i doktorantów na staże naukowe łącznie do 60 osobomiesięcy.

Okresy, warunki pobytu i liczbę stażystów w ramach niniejszego artykułu Strony będą uzgadniały corocznie.

Artykuł  4

Strony będą popierały rozwój i podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego i literatury polskiej w placówkach edukacyjnych Federacji Rosyjskiej oraz języka rosyjskiego i literatury rosyjskiej w placówkach edukacyjnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym celu Strony będą organizowały każdego roku:

1)
kursy podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli - Strona polska dla nauczycieli języka polskiego z Federacji Rosyjskiej, a Strona rosyjska dla nauczycieli języka rosyjskiego z Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
letnie kursy językowe - języka polskiego w Rzeczypospolitej Polskiej i języka rosyjskiego w Federacji Rosyjskiej - dla studentów i doktorantów.

Okresy pobytu, warunki przyjmowania kandydatów i ich liczbę w ramach niniejszego artykułu Strony będą uzgadniały corocznie.

Artykuł  5

Strony będą sprzyjały kierowaniu wykładowców i nauczycieli w charakterze lektorów języka polskiego i literatury oraz języka rosyjskiego i literatury do długoterminowej pracy pedagogicznej w placówkach edukacyjnych drugiego Państwa na wniosek Strony przyjmującej.

Warunki ich pobytu będą uzgadniane drogą dyplomatyczną.

Artykuł  6

Strony będą sprzyjały zapewnieniu placówkom edukacyjnym, w których wykładany jest odpowiednio język polski i rosyjski oraz przedmioty w tych językach, podręczników, literatury metodycznej i środków dydaktycznych.

Artykuł  7

Strony będą dążyły, aby podręczniki szkolne do historii, geografii i literatury obu krajów przyczyniały się do lepszego wzajemnego zrozumienia przez narody Państw-Stron.

W tym celu reaktywowane będą prace polsko-rosyjskiej Komisji do spraw doskonalenia treści podręczników szkolnych do historii, geografii i literatury.

W skład Komisji wejdzie po 5 osób z każdej Strony. Posiedzenia Komisji będą odbywały się raz w roku, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

Artykuł  8

Strony będą kontynuowały prace nad projektem Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni naukowych wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

Artykuł  9

Strony będą sprzyjały udziałowi naukowców i specjalistów w seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach itp.

Warunki uczestnictwa określane będą każdorazowo przez organizatorów przedsięwzięć.

Artykuł  10

Strony będą sprzyjały realizacji wspólnych przedsięwzięć (konkursów, olimpiad językowych i przedmiotowych, zawodów międzynarodowych, wspólnych programów artystycznych itp.) aktywizujących proces nauczania młodzieży i sprzyjających rozszerzeniu jej zakresu zainteresowania.

Warunki uczestnictwa określane będą każdorazowo przez organizatorów przedsięwzięć.

Artykuł  11

W celu omówienia stanu realizacji i perspektyw współpracy Strony będą wymieniały delegacje specjalistów.

Artykuł  12

Niniejsze porozumienie nie wyklucza możliwości realizacji innych przedsięwzięć, dodatkowo uzgodnionych przez Strony, w ramach ich kompetencji i zgodnie z ustawodawstwem każdego Państwa-Strony.

Artykuł  13

Niniejsze porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Niniejsze porozumienie jest zawarte na okres 3 lat. Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na następne 3 lata, o ile żadna ze Stron, w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy przed upływem okresu ważności, nie powiadomi pisemnie drugiej Strony o zamiarze jego wypowiedzenia.

POROZUMIENIE podpisano w Moskwie dnia 28 października 2005 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.10.132

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rosja-Polska. Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie edukacji. Moskwa.2005.10.28.
Data aktu: 28/10/2005
Data ogłoszenia: 10/02/2006
Data wejścia w życie: 28/10/2005