Białoruś-Polska. Porozumienie o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2005-2006. Wrocław.2004.12.09.

POROZUMIENIE
o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2005-2006,
podpisane we Wrocławiu dnia 9 grudnia 2004 r.

Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi, zwani dalej "Stronami",

w dążeniu do poszerzenia i pogłębienia równoprawnej współpracy, umocnienia tradycyjnych przyjaznych stosunków między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Białorusi,

w przekonaniu, iż współpraca kulturalna służy rozwojowi przyjaźni i wzajemnemu zrozumieniu między narodami,

mając na uwadze postanowienia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Warszawie dnia 27 listopada 1995 r.,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą wspierać współpracę w dziedzinie kultury i sztuki między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Białorusi, w tym inicjatywy instytucji kultury i zespołów twórczych mające na celu rozpowszechnianie i promocję kultury, historii i tradycji narodowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białorusi.

Artykuł  2

Strony zorganizują i przeprowadzą Dni Kultury Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi oraz Dni Kultury Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej. Terminy i warunki organizacji tych przedsięwzięć Strony ustalą w odrębnym porozumieniu.

Artykuł  3
1.
Strony będą wspierać rozwój kontaktów bezpośrednich między działającymi w swoich krajach związkami teatralnymi oraz teatrami dramatycznymi, lalek i innymi.
2.
Każda ze Stron będzie wspierać udział drugiej Strony w festiwalach teatralnych organizowanych w swoim kraju.
Artykuł  4

Strony będą sprzyjać udziałowi zespołów muzycznych oraz wykonawców z Polski i Białorusi w festiwalach i konkursach muzycznych, które odbywają się na terytorium każdego z państw, a także nawiązywaniu i rozwojowi kontaktów w dziedzinie sztuki muzycznej między związkami twórczymi i organizacjami koncertowymi.

Artykuł  5
1.
Strony będą wspierać nawiązywanie kontaktów między szkołami i uczelniami artystycznymi obydwu państw oraz sprzyjać wymianie uczniów i studentów tych szkół i uczelni w celach twórczych, edukacyjnych i naukowych.
2.
Strony będą stwarzać warunki do podnoszenia kwalifikacji oraz odbywania staży w uczelniach artystycznych oraz znanych instytucjach teatralnych i widowiskowych w swoich krajach przez wykładowców uczelni artystycznych drugiej Strony.
3.
Strony będą sprzyjać udziałowi studentów i uczniów uczelni i szkół artystycznych drugiej Strony w organizowanych w ich krajach konkursach i festiwalach dla młodych wykonawców.
Artykuł  6
1.
Strony będą współpracować w zakresie muzealnictwa oraz działalności wystawowej.
2.
Strony będą sprzyjać nawiązywaniu współpracy bezpośredniej między muzeami Polski i Białorusi, które będą się nawzajem informować o planowanych konferencjach naukowych, seminariach i sympozjach dotyczących muzealnictwa.
3.
Strony w okresie obowiązywania Porozumienia będą sprzyjać wymianie wystaw organizowanych przez muzea.
Artykuł  7

Strony będą sprzyjać współpracy w dziedzinie kinematografii, w tym:

1)
organizacji wzajemnych przeglądów filmowych, których terminy, warunki oraz miejsce przeprowadzenia zostaną ustalone odrębnie;
2)
udziałowi filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych oraz udziałowi delegatów w krajowych festiwalach filmowych organizowanych w krajach Stron, zgodnie z regulaminami tych festiwali:
a)
w Polsce:
Krakowski Festiwal Filmowy (maj każdego roku),
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (październik każdego roku),
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorów Filmowych CAMERIMAGE (grudzień każdego roku),
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Lubuskie Lato Filmowe" w Łagowie (czerwiec każdego roku),
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wrzesień każdego roku, udział przedstawicieli Strony białoruskiej jako obserwatorów),
b)
na Białorusi:
Miński Międzynarodowy Festiwal "Listopad" (Mińsk, każdego roku),
Festiwal Filmów Animowanych "Animajouka" (Mohylew, każdego roku).
Artykuł  8
1.
Strony będą sprzyjały dalszemu rozwojowi kontaktów między Biblioteką Narodową w Warszawie i Biblioteką Narodową Białorusi.
2.
Strony będą sprzyjały wymianie wystaw książek, elektronicznych zbiorów danych, metodycznych oraz bibliograficznych materiałów, materiałów przeznaczonych do opublikowania w wydaniach periodycznych, a także uczestniczeniu specjalistów drugiej Strony w seminariach, konferencjach naukowo-praktycznych oraz sympozjach odbywających się w ich krajach.
Artykuł  9
1.
Strony będą wspierać współpracę w zakresie przechowywania, ochrony i konserwacji dziedzictwa historycznego i kulturowego, prowadzoną na podstawie Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturalnego, sporządzonego w Warszawie dnia 25 marca 1995 r., oraz sprzyjać wymianie specjalistów w celu zapoznania się z doświadczeniami drugiej Strony w tej dziedzinie.
2.
Strony, w ramach swych kompetencji, będą współpracować w zakresie projektu badawczego "Ochrona archeologicznego krajobrazu kulturowego na obszarze równiny Podlasko-Białoruskiej", realizowanego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Białoruską Akademię Nauk.
Artykuł  10

Zgodnie z prawem obowiązującym w każdym z państw oraz w granicach swych kompetencji Strony będą stosować środki zapobiegające nielegalnemu wwozowi na terytorium swych państw oraz nielegalnemu wywozowi z terytorium swych państw dóbr kultury drugiej Strony.

Artykuł  11

Strony będą kontynuować współpracę w dziedzinie twórczości ludowej i sprzyjać nawiązywaniu kontaktów bezpośrednich między zespołami amatorskimi oraz domami twórczości ludowej w obydwu krajach.

Artykuł  12

Strony uważają za ważne zadanie zapewnienie, w ramach swoich kompetencji, warunków rozwoju kulturowego mniejszości narodowych - polskiej w Republice Białorusi i białoruskiej w Rzeczypospolitej Polskiej - oraz wspieranie działalności ich społeczno-kulturalnych stowarzyszeń i związków.

Artykuł  13

W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia Strony będą wymieniać delegacje specjalistów, ekspertów oraz działaczy w dziedzinie kultury i sztuki w celu rozwoju i krzewienia współpracy w dziedzinie kultury. Skład delegacji oraz terminy pobytu Strony będą uzgadniać w trybie roboczym.

Artykuł  14

Strony będą współpracować w kwestiach wymiany informacji dotyczącej swojego ustawodawstwa w dziedzinie kultury.

Artykuł  15

Strony uzgodniły, że wymiana kulturalna będzie prowadzona na następujących warunkach:

1)
w przypadku wymiany zespołów twórczych, delegacji oraz pojedynczych osób:
-
Strona wysyłająca ponosi koszty przejazdu zespołów twórczych, delegacji oraz pojedynczych osób, ubezpieczenia na wypadek choroby lub wypadku, a także ewentualnych honorariów i przewozu sprzętu w obie strony,
-
Strona przyjmująca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie (lub diety), zgodnie z zasadami obowiązującymi w swoim kraju, a także transport na terytorium swojego kraju zgodnie z programem pobytu;
2)
w przypadku wymiany wystaw ze zbiorów muzealnych oraz wystaw sztuki współczesnej warunki, terminy, rodzaj i miejsca ekspozycji będą ustalane w trybie roboczym oddzielnie dla każdego przypadku.
Artykuł  16

Niniejsze porozumienie nie wyklucza możliwości zorganizowania i przeprowadzenia innych przedsięwzięć niż te, które zostały w nim przewidziane.

Artykuł  17
1.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006 r.
2.
Porozumienie traci moc również w przypadku utraty mocy obowiązującej przez Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Warszawie dnia 27 listopada 1995 r.

SPORZĄDZONO we Wrocławiu dnia 9 grudnia 2004 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i białoruskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.28.389

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Białoruś-Polska. Porozumienie o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Białorusi na lata 2005-2006. Wrocław.2004.12.09.
Data aktu: 09/12/2004
Data ogłoszenia: 13/05/2005
Data wejścia w życie: 09/12/2004