Rosja-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej na lata 2002-2003. Warszawa.2002.06.28.

PROTOKÓŁ
o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej na lata 2002-2003,
podpisany w Warszawie dnia 28 czerwca 2002 r.

Niniejszy protokół sporządzono na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z dnia 25 sierpnia 1993 r.
Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, zwane dalej "Stronami", kierując się troską o dalszy rozwój i pogłębienie współpracy w dziedzinie kultury, postanowili:
Artykuł  1

W miarę posiadanych środków, Strony będą popierać realizację:

1.
Wystawy "Srebra polskie w zbiorach rosyjskich" ze zbiorów Państwowego Historyczno-Kulturalnego Muzeum-Zabytku "Moskiewski Kreml", z Państwowego Muzeum Historycznego oraz Ermitażu w Zamku Królewskim w Warszawie (2003 r.).
2.
Wspólnego projektu malarzy polskich i rosyjskich, realizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej w St. Petersburgu (I połowa 2003 r.).
Artykuł  2

Strony będą popierać współpracę polskich i rosyjskich teatrów, w tym okażą ewentualną pomoc w przyjęciu i wysłaniu:

1.
Rosyjskich uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Kontakt" (Toruń, każdego roku).
2.
Polskich uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bałtycki Dom" (w St. Petersburgu, każdego roku).
3.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej Animacje (Bielsko-Biała, 21 maja-1 czerwca 2002 r.).
4.
Gościnnych występów Teatru Małego z St. Petersburga na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w ramach Dni St. Petersburga w Warszawie (czerwiec 2002 r.).
5.
Występów Teatru Narodowego na scenach teatrów w Moskwie i St. Petersburgu.
6.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Dialog" (Wrocław, październik 2003 r.).
7.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Konfrontacje Teatralne" (Lublin, październik 2002 r.).
8.
Występów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na scenie Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego w Moskwie.
9.
Koncertowego wykonania opery "Król Roger" K. Szymanowskiego oraz wykonania scenicznego opery "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowskiego (Moskwa, grudzień 2002 r.).
10.
Występów Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego z Moskwy na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Warszawa, grudzień 2002 r.).
Artykuł  3

Strony okażą pomoc w przyjęciu i wysłaniu:

1.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Warszawska Jesień" (każdego roku).
2.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans" - Muzyka i Sztuki Piękne" (każdego roku).
Artykuł  4

Obie Strony, w miarę posiadanych środków, będą sprzyjać udziałowi przedstawicieli Polski w uroczystościach obchodów 300-lecia St. Petersburga.

Szczegóły udziału przedstawicieli Polski zostaną ustalone w trybie roboczym.

Artykuł  5
I.
Strony będą sprzyjać promocji literatury polskiej w Rosji i rosyjskiej w Polsce poprzez wspieranie współpracy pomiędzy bibliotekami i archiwami, działalności translatorskiej, wymianę pisarzy i poetów oraz współpracę związków twórczych.
II.
W tym celu Strony będą popierać:

II.1. Udział Strony polskiej:

a) w Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie.

b) w Międzynarodowych Targach Książki w St. Petersburgu.

II.2 Udział Strony rosyjskiej:

a) w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

b) w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Artykuł  6

W dziedzinie kinematografii Strony będą popierać:

1.
Bezpośrednią współpracę instytucji, organizacji i producentów filmowych obu państw ze szczególnym uwzględnieniem realizacji wspólnych filmów i świadczenia wzajemnych usług filmowych.
2.
Bezpośrednią współpracę polskich i rosyjskich stowarzyszeń filmowców i narodowych archiwów filmowych.
3.
Organizację przeglądów filmowych na zasadach wzajemności.
4.
Udział swoich przedstawicieli w krajowych i międzynarodowych festiwalach przeprowadzanych na terytorium państwa drugiej Strony, zgodnie z regulaminem tych festiwali.
Artykuł  7

Strony będą kontynuować współpracę ekspertów w dziedzinie ujawniania i zwrotu dóbr kultury przemieszczonych na obszar drugiego państwa.

Artykuł  8

Strony będą popierać:

1.
Bezpośrednią współpracę szkół średnich i wyższych uczelni artystycznych obu państw, a także wymianę pedagogów i studentów wyżej wymienionych placówek.
2.
Udział przedstawicieli szkół i uczelni artystycznych w konferencjach, kolokwiach, sesjach i kursach dotyczących kształcenia artystycznego i teorii sztuki organizowanych przez drugą Stronę.
3.
Wymianę informacji o imprezach artystycznych (kursy, konkursy, festiwale).
Artykuł  9

Obie Strony będą kontynuować przygotowania do przekrojowej prezentacji kulturalnej "Warszawa-Moskwa, Moskwa-Warszawa 1900-2000" na podstawie umów zawartych pomiędzy organizatorami wystawy wyznaczonymi przez Ministerstwo Kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej.

Program, wymiana ekspertów, dokładne terminy, zagadnienia natury organizacyjnej i finansowej związane z przeprowadzeniem przekrojowej prezentacji kulturalnej "Warszawa-Moskwa, Moskwa-Warszawa 1900-2000" zostaną sprecyzowane w odrębnej umowie.

Artykuł  10

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę polskich i rosyjskich organizacji i instytucji kultury w regionach i województwach oraz działalność pozarządowych organizacji kulturalnych.

Artykuł  11

Strony będą wspierać udział artystów i zespołów ludowych w międzynarodowych festiwalach organizowanych w obu państwach, a także wymianę specjalistów z dziedziny kultury ludowej i ruchu amatorskiego.

Artykuł  12

Strony będą popierać bezpośrednią współpracę Teatru Polskiego we Wrocławiu i Moskiewskiego Teatru Dramatu i Komedii na Tagance, Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie i Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego w Moskwie, a także Biblioteki Narodowej w Warszawie i Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w St. Petersburgu.

Artykuł  13

Strony będą sprzyjać zapewnieniu warunków dla rozwoju kulturalnego mniejszości narodowych: polskiej w Federacji Rosyjskiej i rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym szerokiego wsparcia działalności związków i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, w zakresie swoich kompetencji.

Artykuł  14

Strony uzgodniły, że wymiana kulturalna będzie realizowana według następujących zasad:

1.
Przy wymianie zespołów artystycznych, delegacji i osób:
-
Strona wysyłająca pokryje koszty podróży, przewozu bagażu w obie strony oraz wypłaci honoraria wykonawcom.
-
Strona przyjmująca pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia lub - na życzenie Strony wysyłającej - diet pobytowych zgodnie z przepisami Strony przyjmującej, wynajmu pomieszczeń, transportu na terytorium Strony przyjmującej zgodnie z programem pobytu, a także zapewni opiekę tłumacza, a w razie potrzeby pilotów.
2.
Przy wymianie wystaw muzealnych i organizowaniu dużych wystaw, warunki i zasady finansowania i realizacji zostaną określone w oddzielnym protokole zawartym pomiędzy organizatorami przy udziale Stron.
Artykuł  15

Poszczególne artykuły niniejszego protokołu mogą być zmienione lub uzupełnione tylko za porozumieniem obydwu Stron, wyłącznie w formie pisemnej.

Artykuł  16

Niniejszy protokół wejdzie w życie z dniem podpisania i pozostanie w mocy do dnia 31 grudnia 2003 r.

Sporządzono w Warszawie dnia 28 czerwca 2002 r. w dwóch egzemplarzach, w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba egzemplarze mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.8.125

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rosja-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej na lata 2002-2003. Warszawa.2002.06.28.
Data aktu: 02/06/2002
Data ogłoszenia: 14/02/2003
Data wejścia w życie: 28/06/2002