Międzyresortowy Zespół do Spraw Kontroli Cen na Leki Pochodzące z Importu.

ZARZĄDZENIE Nr 75
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 2003 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Kontroli Cen na Leki Pochodzące z Importu

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Międzyresortowy Zespół do Spraw Kontroli Cen na Leki Pochodzące z Importu, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Zespół jest organem powołanym w celu zbadania prawnych możliwości odzyskania nienależnych kwot pobranych z tytułu zawyżenia cen leków importowanych.
2. 
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
analiza przepisów dotyczących sposobu ustalania cen na leki importowane w latach 1999-2002;
2)
ocena możliwości odzyskania kwot nienależnie pobranych z tytułu zawyżonych wartości celnych na leki importowane.
§  3. 
Zespół działa na podstawie regulaminu określającego szczegółowy sposób i tryb działania Zespołu, stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  4. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
2)
członkowie - przedstawiciele wyznaczeni przez:
a)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
b)
Ministra Sprawiedliwości,
c)
ministra właściwego do spraw zdrowia,
d)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji,
e)
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
f)
Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej,
3)
sekretarz Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw zdrowia

- powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów.

2. 
Przewodniczący Zespołu może wyodrębnić ze składu Zespołu podzespoły lub grupy robocze.
3. 
W pracach Zespołu, podzespołu lub grupy roboczej mogą brać udział, jako eksperci z dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu.
§  5. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, do zadań którego należy w szczególności:
1)
organizacja pracy Zespołu;
2)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
3)
przewodniczenie obradom Zespołu i czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem;
4)
wnioskowanie do organu, o którym mowa w § 7 ust. 2, o odwołanie członka Zespołu, w przypadku jego nieusprawiedliwionej nieobecności co najmniej na trzech posiedzeniach Zespołu;
5)
przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Zdrowia projektu planu finansowego Zespołu.
§  6. 
Zastępca przewodniczącego Zespołu pełni obowiązki przewodniczącego Zespołu, określone w § 5 pkt 1-5, w przypadku nieobecności przewodniczącego na posiedzeniu lub w razie wystąpienia innej przyczyny uniemożliwiającej przewodniczącemu Zespołu osobiste wykonywanie jego funkcji, a ponadto:
1)
przygotowuje projekt porządku obrad posiedzeń;
2)
przygotowuje projekt terminarza posiedzeń;
3)
sporządza opinię o zasadności zlecenia wykonania ekspertyzy lub opracowania osobom niebędącym członkami Zespołu, a także o przewidywanych kosztach ich wykonania;
4)
prowadzi rejestr zleconych prac i czuwa nad terminowym sporządzeniem ekspertyzy lub opracowania.
§  7. 
1. 
Członkowie Zespołu mogą być w każdym czasie odwołani, w szczególności w przypadku:
1)
złożenia rezygnacji;
2)
choroby trwale uniemożliwiającej udział w pracach Zespołu;
3)
rażącego naruszenia obowiązków.
2. 
Odwołanie, z uwzględnieniem § 5 pkt 4, jest dokonywane na wniosek organu, który wskazał osobę. Wraz z wnioskiem o odwołanie, właściwy organ wskazuje jednocześnie innego przedstawiciela.
§  8. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu, a w szczególności obsługę kancelaryjno-biurową, zapewnia Departament Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia, współpracując w tym zakresie z przewodniczącym Zespołu.
§  9. 
Przewidywany termin zakończenia prac Zespołu ustala się na dzień 30 września 2003 r.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

§  1. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu, z tym że pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Minister Zdrowia.
3. 
Zawiadomienia o posiedzeniu, w formie pisemnej, wskazujące datę, miejsce i czas posiedzenia, a także proponowany porządek dzienny, powinny być wysłane członkom Zespołu najpóźniej na 5 dni przed odbyciem posiedzenia.
4. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, posiedzenia mogą być zwoływane z pominięciem zasad przewidzianych w ust. 3, jednak w takim przypadku powinno być stwierdzone w sposób niebudzący wątpliwości, że wszyscy członkowie Zespołu zostali powiadomieni o dacie, miejscu i czasie posiedzenia.
§  2. 
Posiedzenia Zespołu są protokołowane przez sekretarza. Protokoły powinny zawierać porządek dzienny, nazwiska i imiona obecnych członków Zespołu, przebieg obrad, powzięte uchwały i liczbę głosów oddanych na poszczególne uchwały oraz zdania odrębne. Protokoły i uchwały podpisują: przewodniczący i sekretarz Zespołu.
§  3. 
1. 
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, bez względu na liczbę obecnych członków Zespołu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Uchwały Zespołu podejmowane są bezwzględną większością głosów oraz do ich przyjęcia niezbędny jest udział w posiedzeniu co najmniej połowy członków Zespołu, w tym przynajmniej po jednym z przedstawicieli Ministra Zdrowia, Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Spraw Zagranicznych i Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej.
3. 
W przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu, a w razie jego nieobecności rozstrzyga głos zastępcy przewodniczącego Zespołu.
§  4. 
Zespół składa Ministrowi Zdrowia okresowe sprawozdania merytoryczne i finansowe ze swojej działalności, nie rzadziej jednak niż raz na 2 tygodnie.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024