Postępowanie antydumpingowe wszczyna się na wniosek firmy BUDZYŃSCY S.C. z siedzibą w 87-200 Wąbrzeźno Jaranowice, występującej w imieniu przemysłu krajowego.Wnioskodawca stwierdza, że przywóz zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych z Chińskiej Republiki Ludowej był przyczyną spadku produkcji.
W 1995 r. wynosiła ona 400 tys. sztuk, w 1996 r. spadła do 19 tys. sztuk, a w pierwszym kwartale 1997 r. do 1 tys. sztuk, co oznacza praktycznie wstrzymanie produkcji.
W ciągu trzech ostatnich lat przywóz zapalniczek kieszonkowych gazowych jednorazowych z Chińskiej Republiki Ludowej wyniósł ponad 45-60 mln sztuk rocznie, stanowiąc ok. 40% przywozu ogółem. Odpowiadało do 38% konsumpcji krajowej. Przywóz ten realizowany był po cenach 0,02-0,03 USD, co nie pokrywa nawet kosztów zużytych do produkcji surowców i materiałów. Według oceny producentów krajowych wartość zużytych surowców i materiałów do produkcji wynosi ok. 0,10 USD.
Dane dotyczące wielkości i wartości przywozu, jego dynamiki w latach 1995 i 1996 oraz w pierwszym kwartale 1997 r. stanowią załącznik do postanowienia.
Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy zainteresowane podmioty mogą nadsyłać pisemne uwagi dotyczące postępowania oraz zgłaszać wnioski o przedstawienie materiału dowodowego ustnie. Wnioski oraz pisemne uwagi będą przyjmowane w okresie 30 dni od daty opublikowania niniejszego postanowienia w przypadku wystąpień polskich podmiotów oraz w terminie 40 dni od opublikowania postanowienia w przypadku podmiotów zagranicznych. Stosownie do art. 102 ustawy informacje przekazane przez strony w trakcie postępowania mogą zostać objęte klauzulą poufności.
W przypadku potwierdzenia się zarzutów ujętych we wniosku firmy BUDZYŃSCY S.C. na towar objęty postępowaniem zostanie nałożone cło antydumpingowe.
Zgodnie z art. 127 § 3 oraz w związku z art. 144 Kodeksu postępowania administracyjnego na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie. Strona niezadowolona może zwrócić się do Ministra Gospodarki z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.