Szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 17 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadków, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólnych warunków i wzorów ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.

Na podstawie art. 172, 176 § 5 i art. 179 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.
§  2.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mówi się o wolnych obszarach celnych, należy przez to rozumieć zarówno wolne obszary celne, jak i składy wolnocłowe.
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w art. 179 § 1 Kodeksu celnego, powiadamiają organ celny o zamiarze prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym łącznie z przedstawieniem wniosku o zatwierdzenie sposobu prowadzenia ewidencji.
2.
Powiadomienie składa się w formie pisemnej do urzędu celnego właściwego ze względu na lokalizację wolnego obszaru celnego.
3.
Powiadomienie powinno w szczególności zawierać określenie:
1)
osoby zamierzającej prowadzić działalność w wolnym obszarze celnym,
2)
rodzaju działalności, jaka będzie prowadzona w wolnym obszarze celnym,
3)
terminu, w jakim przewidywane jest rozpoczęcie działalności w wolnym obszarze celnym,
4)
techniki, jaka będzie wykorzystywana przy prowadzeniu ewidencji towarowej.
4.
Do powiadomienia należy dołączyć:
1)
aktualny opis z rejestru sądowego albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
aktualną umowę lub statut spółki, jeżeli wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki,
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
zaświadczenie urzędu skarbowego o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z pomieszczeń lub terenu, gdzie będzie prowadzona działalność,
6)
zezwolenia lub koncesje - w wypadku prowadzenia działalności, która na podstawie odrębnych przepisów wymaga takiego zezwolenia lub koncesji,
7)
zapytanie o karalność osób kierujących działalnością podmiotu,
8)
zaświadczenie urzędu skarbowego, że wnioskodawca nie zalega z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
9)
zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzającego, że wnioskodawca nie zalega ze składkami na ubezpieczenie społeczne,
10)
oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 4, powinny być dołączone w oryginale lub kserokopii, której zgodność z oryginałem została urzędowo lub notarialnie poświadczona.
§  4.
Osoby inne niż te, o których mowa w art. 179 § 1 Kodeksu celnego, zobowiązane są do pisemnego powiadomienia organu celnego o zamiarze prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia działalności. Przepisy § 3 ust. 2, ust. 3 pkt 1-3, ust. 4 i ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Organ celny może zakazać lub ograniczyć prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym w wypadku:
1)
naruszenia przez prowadzącego działalność w wolnym obszarze celnym przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej,
2)
prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnej z zadeklarowaną w powiadomieniu, o którym mowa w § 3.
§  6.
Wpisu do ewidencji dokonuje się niezwłocznie po wprowadzeniu towaru do wolnego obszaru celnego.
§  7.
1.
Ewidencja towarowa może być prowadzona:
1)
w formie książkowej,
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Ewidencja towarowa prowadzona jest w sposób ciągły.
3.
Wzór strony ewidencji towarowej określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  8.
W wypadku prowadzenia ewidencji towarowej w formie książki, przed rozpoczęciem jej wypełniania karty powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone stemplem osoby prowadzącej działalność w wolnym obszarze celnym. Książkę, w której prowadzi się ewidencję, należy opatrzyć na ostatniej stronie pieczęcią urzędu celnego.
§  9.
1.
Ewidencja towarowa prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych może zostać przez organ celny zatwierdzona pod warunkiem, że:
1)
osoba posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów i pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym.
2.
Osoba prowadząca ewidencję towarową z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest zobowiązana do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  10.
1.
Dla każdego rodzaju towaru lub towarów tego samego rodzaju mających różną cenę zakupu należy prowadzić odrębną kartotekę rozchodów i przemieszczeń towarów, stanowiącą integralną część ewidencji towarowej.
2.
Wzór strony kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Organ celny, po uwzględnieniu potrzeb wynikających z kontroli celnej, może, na wniosek osoby zainteresowanej, pozwolić na prowadzenie kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów według wzoru innego niż określony w załączniku nr 2. Odmowa wydania pozwolenia następuje w formie pisemnej.
4.
Kartoteka rozchodów i przemieszczeń towarów może być prowadzona także z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych. Przepis § 9 stosuje się odpowiednio.
§  11.
1.
W kartotece rozchodów i przemieszczeń towarów osoba prowadząca ewidencję towarową zobowiązana jest wpisywać wszystkie zmiany miejsca złożenia towaru.
2.
W wypadku przeniesienia prawa własności towaru pomiędzy osobami prowadzącymi działalność w tym samym wolnym obszarze celnym, w kartotece należy dokonać odpowiednich wpisów.
§  12.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ celny o każdym ubytku towaru, który nie został spowodowany przyczynami naturalnymi.
§  13.
W wypadku prowadzenia dla celów stosowanej procedury celnej ksiąg uszlachetniania czynnego lub ksiąg przetwarzania pod kontrolą celną, wpis do tych ksiąg zastępuje wpis do ewidencji towarowej. W ewidencji towarowej zamieszcza się numery wpisu do ksiąg uszlachetniania czynnego albo ksiąg przetwarzania pod kontrolą celną oraz datę zakończenia tych procedur celnych.
§  14.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym.
2.
Wzór karty ewidencji, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  15.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązany wpisać do ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia wprowadzone do wolnego obszaru celnego maszyny, urządzenia i wyposażenie, które są niezbędne do prowadzenia działalności.
2.
Wpisu, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wprowadzenia maszyn, urządzeń lub wyposażenia.
§  16.
1.
Osoba zainteresowana może wystąpić do organu celnego z wnioskiem o poświadczenie statusu celnego towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć fakturę, dokument przewozowy, świadectwo pochodzenia lub inny dokument, na podstawie którego możliwe będzie potwierdzenie statusu celnego towaru.
4.
Organ celny poświadcza status celny towaru poprzez umieszczenie odpowiedniej adnotacji na złożonym wniosku. Jeden egzemplarz potwierdzonego wniosku wydawany jest wnioskodawcy, drugi przechowywany jest w urzędzie celnym.
§  17.
1.
Poświadczenie statusu celnego towaru nie może zawierać skreśleń, poprawek ani wymazań. W wyjątkowych okolicznościach można dokonać poprawek, pod warunkiem że dokonane zmiany umożliwią odczytanie usuniętego lub skreślonego zapisu. Każda zmiana powinna zostać potwierdzona przez organ celny.
2.
Jeżeli poświadczenie statusu celnego towaru wystawiane jest na więcej niż jeden towar, każdy towar oznaczany jest liczbą porządkową.
3.
Poświadczenie statusu celnego towaru powinno być wypełnione w taki sposób, aby uniemożliwić jego późniejsze uzupełnienie.
§  18.
W wypadku wydania przez organ celny poświadczenia statusu celnego towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym, osoba prowadząca ewidencję towarową jest zobowiązana do wpisania w ewidencji towarowej numeru oraz daty wydania poświadczenia.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR STRONY EWIDENCJI TOWAROWEJ

Lp. Data wprowadzenia towaru do WOC Pozycja ewidencji urzędu celnego Dane dokumentu przewozowego wejścia Nazwa towaru oraz kod PCN Numery kartotek Status celny towaru Adnotacja o zakończeniu procedury celnej Uwagi o innym przeznaczeniu celnym Dane dokumentu przewozowego wyjścia Informacje o dokonaniu zwyczajowych czynności Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR STRONY KARTOTEKI ROZCHODÓW I PRZEMIESZCZEŃ TOWARÓW

......................................

Pieczęć prowadzącego działalność w WOC

1. Nr kartoteki 2. Nr ewidencji towarowej 3. Kod PCN 4. Jednostka miary 5. Ilość towaru 6. Cena zakupu 7. Miejsce złożenia
8. Kolejne miejsca złożenia towaru
a. b. c. d. e. f. g.
h. i. j. k. l. ł. m.
9. Data 10. Ilość wydana 11. Dane dokumentu 12. Pozostało 13. Dodatkowe informacje 14. Uwagi

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KARTY EWIDENCJI MASZYN, URZĄDZEŃ I WYPOSAŻENIA

Lp. Nazwa maszyny, urządzenia lub wyposażenia Dane niezbędne do identyfikacji Data wprowadzenia do wolnego obszaru celnego Data wyprowadzenia z wolnego obszaru celnego Uwagi
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR WNIOSKU O POŚWIADCZENIE STATUSU CELNEGO TOWARU ZNAJDUJĄCEGO SIĘ W WOLNYM OBSZARZE CELNYM

(pominięty)

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.66.651

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.
Data aktu: 17/09/1997
Data ogłoszenia: 02/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998