Sposób przeprowadzenia, zasady i warunki przetargów lub rokowań oraz kryteria oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez podmioty gospodarcze na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 27 czerwca 1997 r.
w sprawie sposobu przeprowadzenia, zasad i warunków przetargów lub rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez podmioty gospodarcze na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 i z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa sposób przeprowadzenia, zasady i warunki przetargów lub rokowań mających na celu ustalenie podmiotów gospodarczych, które uzyskają zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także kryteria oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez te podmioty na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwanej dalej "strefą".
§  2.
1.
Przetargi lub rokowania przeprowadza Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., zwana dalej "zarządzającym".
2.
O wyborze trybu ustalania podmiotów, które uzyskają zezwolenie, decyduje zarządzający.
§  3.
1.
Przetargi lub rokowania są podejmowane na podstawie publicznego zaproszenia.
2.
Celem przetargu lub rokowań jest ustalenie podmiotów gospodarczych, których planowane przedsięwzięcia gospodarcze na terenie strefy w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów ustanowienia strefy.
§  4.
Do przeprowadzenia przetargu lub rokowań zarządzający powołuje komisję w składzie co najmniej czteroosobowym.
§  5.
Zarządzający zaprasza do przetargu lub rokowań, zamieszczając ogłoszenie w codziennej prasie ogólnokrajowej oraz, w miarę potrzeb, w prasie zagranicznej.
§  6.
Zaproszenie do przetargu lub rokowań zawiera w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę zarządzającego oraz nazwę strefy,
2)
określenie położonego na terenie strefy mienia, które ma być wykorzystane do podjęcia przedsięwzięcia gospodarczego,
3)
informację o zasadach i warunkach udostępnienia podmiotom gospodarczym nieruchomości i innych składników majątkowych objętych przetargiem lub rokowaniami,
4)
ogólną informację o kryteriach oceny przedsięwzięć gospodarczych planowanych na terenie strefy przez podmioty gospodarcze ubiegające się o udzielenie zezwoleń,
5)
określenie sposobu uzyskania specyfikacji istotnych warunków przetargu lub rokowań oraz cenę specyfikacji, jeżeli jej udostępnienie jest odpłatne,
6)
miejsce, termin składania i otwarcia ofert.
§  7.
Specyfikacja, o której mowa w § 6 pkt 5, zawiera w szczególności:
1)
szczegółowy opis mienia, które ma być wykorzystane do podjęcia przedsięwzięcia gospodarczego na terenie strefy,
2)
tekst regulaminu strefy,
3)
informację o kryteriach oceny przedsięwzięć gospodarczych, o których mowa w § 14, planowanych na terenie strefy przez podmioty gospodarcze ubiegające się o udzielenie zezwoleń,
4)
opis sposobu przygotowania ofert, obejmujący w szczególności informację o dokumentach, jakie mają dostarczyć oferenci, w tym dokumentach dotyczących ich formy prawnej, oraz kondycji finansowej,
5)
informację co do sposobu określenia wysokości oferowanej opłaty z tytułu najmu, dzierżawy lub innej formy odpłatnego udostępnienia nieruchomości lub innych składników majątkowych należących do zakresu przetargu lub rokowań,
6)
istotne postanowienia umowy lub umów, które mają być zawarte z zarządzającym, lub ogólne warunki albo wzór umowy, jeżeli zarządzający wymaga od oferenta by zawarł z nim umowę na takich warunkach,
7)
wymagania dotyczące wadium, jeżeli przewiduje się jego złożenie,
8)
opis sposobu udzielania przez zarządzającego wyjaśnień dotyczących specyfikacji warunków przetargu lub rokowań,
9)
termin, do którego oferent będzie związany ofertą.
§  8.
Ofertę sporządza się w formie pisemnej w języku polskim. Powinna ona zawierać w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę oferenta, imię, nazwisko i adres, jeżeli oferentem jest osoba fizyczna,
2)
wielkość i przedmiot planowanych przez oferenta przedsięwzięć gospodarczych na terenie strefy i warunków ich realizacji (np. biznesplan, studium wykonalności),
3)
nazwę i siedzibę podmiotu występującego w imieniu oferenta,
4)
wysokość opłaty oferowanej z tytułu dzierżawy, najmu bądź innej formy udostępnienia nieruchomości albo innych składników majątkowych, których dotyczą przetarg lub rokowania, w przypadku gdy specyfikacja zawiera informację określoną w § 7 pkt 5.
§  9.
Wyznaczony przez zarządzającego termin składania ofert nie może być krótszy niż 14 dni, licząc od dnia ogłoszenia zaproszenia do przetargu lub rokowań.
§  10.
1.
Ofertę odrzuca się, jeżeli nie odpowiada wymogom ustalonym w § 8 zarządzenia lub nie spełnia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 1997 r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 46, poz. 289). Zarządzający niezwłocznie zawiadamia oferenta o odrzuceniu jego oferty.
2.
Zarządzający, za zgodą Ministra Gospodarki, może unieważnić przetarg lub odstąpić od rokowań i powtórzyć je w innym terminie. Z tytułu unieważnienia przetargu lub odstąpienia od rokowań oferentom nie przysługują żadne roszczenia przeciwko zarządzającemu.
§  11.
Wszelkie informacje o wymaganiach, wyjaśnienia oraz inne informacje, a także dokumenty związane z przetargiem lub rokowaniami udostępniane są na równych zasadach wszystkim przedmiotom gospodarczym ubiegającym się o zezwolenie.
§  12.
Czynności komisji, o której mowa w § 4, mają charakter poufny. Podmiot, któremu udostępniono specyfikację, o której mowa w § 7, nie może bez zgody zarządzającego ujawniać informacji uzyskanych w związku z przetargiem lub rokowaniami.
§  13.
Z przetargu lub rokowań komisja sporządza protokół i przedkłada go właściwemu organowi zarządzającego w celu podjęcia ostatecznej decyzji.
§  14.
Ocena zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte na terenie strefy, powinna być dokonana na podstawie następujących kryteriów:
1)
przedmiotu i zakresu działalności gospodarczej oferenta prowadzonej dotychczas oraz działalności, której prowadzenie planuje się na terenie strefy,
2)
wartości i warunków realizacji przedsięwzięć gospodarczych, w tym inwestycji, planowanych na terenie strefy,
3)
udziału w tworzeniu i modernizacji infrastruktury gospodarczej w strefie,
4)
udziału w powiązaniach gospodarczych, w tym kooperacyjnych, z podmiotami gospodarczymi działającymi na terenie strefy i w jej otoczeniu,
5)
zgodności przedsięwzięć gospodarczych planowanych na terenie strefy z celami rozwoju strefy oraz przedsięwzięciami gospodarczymi realizowanymi lub planowanymi na terenie strefy przez inne podmioty,
6)
stopnia zagrożenia dla środowiska oraz planowanych przedsięwzięć w zakresie jego ochrony.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.40.407

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzenia, zasady i warunki przetargów lub rokowań oraz kryteria oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez podmioty gospodarcze na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Data aktu: 27/06/1997
Data ogłoszenia: 09/07/1997
Data wejścia w życie: 24/07/1997