Regulamin konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły i placówki artystycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Sztuki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 25 kwietnia 1997 r.
w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły i placówki artystycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Sztuki.

Na podstawie art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się Regulamin konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły i placówki artystycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Sztuki, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc decyzja nr 4 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 6 marca 1992 r. w sprawie regulaminu pracy komisji konkursowej do przeprowadzania konkursu na dyrektora szkoły artystycznej.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KONKURSU NA STANOWISKO DYREKTORA PUBLICZNEJ SZKOŁY I PLACÓWKI ARTYSTYCZNEJ PROWADZONEJ PRZEZ MINISTRA KULTURY I SZTUKI

§  1.
Do konkursu może przystąpić kandydat spełniający warunki określone dla stanowiska dyrektora w rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 września 1996 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w poszczególnych typach szkół i placówek artystycznych (Dz. U. Nr 114, poz. 546).
§  2.
1.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w prasie o zasięgu ogólnokrajowym nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem konkursu. Ogłoszenie może być ponadto zamieszczone w prasie regionalnej.
2.
Termin konkursu wyznacza wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, właściwy dla siedziby szkoły, w której ogłaszany jest konkurs.
§  3.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu Minister Kultury i Sztuki powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją", w której skład wchodzą:
1)
po dwóch przedstawicieli:
a)
Ministra Kultury i Sztuki,
b)
rady pedagogicznej,
c)
rodziców,
2)
po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych.
2.
Minister Kultury i Sztuki wyznacza przewodniczącego komisji spośród osób wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a).
3.
W pracach komisji w charakterze obserwatora może uczestniczyć przedstawiciel samorządu terytorialnego.
§  4.
Odpisy protokołów zebrania rady pedagogicznej oraz zebrania ogólnego rodziców, na których wyłonieni zostali przedstawiciele do komisji, a także imienne upoważnienie organizacji związkowej dla przedstawiciela reprezentującego związek w pracach komisji przekazywane są do Centrum Edukacji Artystycznej nie później niż 20 dni przed rozpoczęciem konkursu.
§  5.
1.
Zgłoszenia do konkursu, wraz z dokumentami określonymi w ust. 2, składa się w biurze wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej, właściwego dla siedziby szkoły, w której ogłaszany jest konkurs, nie później niż na 15 dni przed datą konkursu.
2.
Dokumentacja kandydata powinna zawierać:
1)
pisemne zgłoszenie przystąpienia do konkursu,
2)
kwestionariusz osobowy,
3)
dokumenty poświadczające wykształcenie oraz staż pracy pedagogicznej,
4)
koncepcję działalności szkoły,
5)
kartę oceny pracy - zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia, o którym mowa w § 1 regulaminu,
6)
aktualne świadectwo lekarskie potwierdzające warunki zdrowotne niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela.
3.
Kandydat nie zostaje dopuszczony do konkursu, gdy nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 1, a także gdy złożona dokumentacja jest niekompletna lub nie odpowiada warunkom określonym w ust. 2.
4.
O terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu przewodniczący komisji powiadamia członków komisji i kandydatów na 7 dni przed jego rozpoczęciem.
5.
Prace komisji są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu bierze udział co najmniej 2/3 jej składu.
6.
Postępowanie konkursowe przeprowadza się także w przypadku zgłoszenia się jednego kandydata.
§  6.
W ramach konkursu przeprowadzana jest z kandydatami rozmowa o przedłożonej koncepcji działalności szkoły, problematyce dotyczącej organizacji pracy szkoły oraz o zainteresowaniach i osiągnięciach zawodowych kandydatów.
§  7.
1.
Ocena kandydatów przez każdego członka komisji jest określana w punktach na osobnej karcie dla każdego kandydata. Wzór karty punktacyjnej stanowi załącznik nr 1 do regulaminu. Ocenie podlegają:
1)
przedstawiona koncepcja działalności szkoły od 1 do 5 pkt,
2)
znajomość problematyki dotyczącej organizacji pracy szkoły od 1 do 5 pkt,
3)
osiągnięcia dydaktyczne od 1 do 5 pkt,
4)
osiągnięcia organizacyjne od 1 do 5 pkt,
5)
przebieg rozmowy konkursowej od 1 do 5 pkt.
2.
Po zakończeniu rozmowy z każdym kandydatem członkowie komisji składają wypełnione karty punktacyjne przewodniczącemu. Dane osobowe członka komisji na karcie punktacyjnej są poufne.
3.
Po zakończeniu rozmów ze wszystkimi kandydatami przewodniczący komisji zarządza przystąpienie do komisyjnego obliczania punktów, zachowując poufność głosowania członków komisji.
4.
Punktację każdego kandydata przewodniczący nanosi na podstawie wypełnionych przez członków komisji kart punktacyjnych na zbiorczą kartę punktacyjną, jako średnią arytmetyczną, wynikającą z punktacji prowadzonej przez poszczególnych członków komisji. Wynik stanowi suma punktów uzyskanych przez kandydata. Wzór zbiorczej karty punktacyjnej określa załącznik nr 2 do regulaminu.
5.
Karty punktacyjne nie mogą zawierać skreśleń i poprawek. W przypadku zaistnienia konieczności naniesienia poprawek na zbiorczej karcie punktacyjnej, należy to opisać w protokole.
§  8.
1.
Konkurs wygrywa kandydat, który uzyskał największą liczbę punktów, nie mniejszą niż 18.
2.
Konkurs nie wyłania kandydata, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej 18 punktów.
3.
Gdy kandydaci uzyskają równą liczbę punktów, komisja przeprowadza z nimi dodatkową rozmowę na temat znajomości problematyki dotyczącej organizacji pracy szkoły i w głosowaniu wyłania jednego kandydata. W przypadku równej liczby głosów oddanych na kandydatów, decyduje głos przewodniczącego komisji.
§  9.
1.
Z prac komisji sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
2.
Przewodniczący komisji przedstawia wyniki konkursu kandydatom bezpośrednio po jego rozstrzygnięciu.
3.
Dokumentację z przebiegu postępowania konkursowego wraz z protokołem przewodniczący komisji przekazuje Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  10.
1.
Uczestnik konkursu może odwołać się do Ministra Kultury i Sztuki w sprawach dotyczących zgodności postępowania komisji z regulaminem - w terminie 7 dni od daty przeprowadzenia konkursu. Odwołanie powinno zawierać wskazanie naruszenia przepisów.
2.
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów regulaminu, Minister Kultury i Sztuki określa dalszy tok postępowania, powiadamiając o tym wnoszącego odwołanie, w terminie 14 dni od daty jego wpływu.
§  11.
Zadania związane z przeprowadzeniem konkursu wykonuje Centrum Edukacji Artystycznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA PUNKTACYJNA

(imię i nazwisko członka komisji)

W konkursie na stanowisko dyrektora szkoły (nazwa,

miejscowość)...................................................

...............................................................

Pan(i) ........................................................

uzyskał(a) następującą punktację:

a) koncepcja działalności szkoły (1-5) ...................

b) znajomość problematyki dotyczącej

organizacji pracy szkoły (1-5) ...................

c) osiągnięcia dydaktyczne (1-5) ...................

d) osiągnięcia organizacyjne (1-5) ...................

e) rozmowa konkursowa (1-5) ...................

Karta ze skreśleniami i poprawkami punktów jest nieważna.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZBIORCZA KARTA PUNKTACYJNA

(nazwa szkoły i miejscowość)
Lp. Imię i nazwisko kandydata Liczba uzyskanych punktów Łącznie
koncepcja działalności szkoły znajomość problematyki dotyczącej organizacji pracy szkoły osiągnięcia dydaktyczne osiągnięcia organizacyjne rozmowa konkursowa
1
2
3
4
5
6

Podpisy członków komisji:

......................... ...............

......................... ...............

......................... ...............

..............dnia .............

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024