Regulamin konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i tryb pracy komisji konkursowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 31 grudnia 1996 r.
w sprawie regulaminu konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i trybu pracy komisji konkursowej.

Na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Konkurs na kandydata na stanowisko kuratora oświaty w danym województwie, zwany dalej "konkursem", ogłasza się, gdy zachodzi potrzeba powołania kuratora, jednakże nie później niż w terminie 14 dni od dnia odwołania kuratora.
§  2.
Konkurs ogłasza się w prasie w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnokrajowym i jednym regionalnym. Wzór ogłoszenia stanowi załącznik do zarządzenia.
§  3.
Do konkursu może przystąpić nauczyciel lub nauczyciel akademicki spełniający warunki określone w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496).
§  4.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu właściwy wojewoda powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją", w której skład wchodzą:
1)
po dwóch przedstawicieli:
a)
Ministra Edukacji Narodowej,
b)
wojewody,
c)
sejmiku samorządowego,
d)
wojewódzkiej rady oświatowej oraz
2)
po jednym przedstawicielu każdej z wojewódzkich struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
2.
Przedstawiciele organów i organizacji wymienionych w ust. 1 powinni posiadać imienne upoważnienie wydane przez organy lub organizacje, które reprezentują.
§  5.
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący, wyznaczony przez właściwego wojewodę spośród członków komisji wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1. Przewodniczący komisji ustala szczegółowe zasady postępowania kwalifikacyjnego.
§  6.
Każdy z członków komisji może powołać jednego eksperta. Eksperci mają prawo zadawania kandydatom pytań, nie biorą jednak udziału w głosowaniu.
§  7.
Prace komisji są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu bierze udział co najmniej 2/3 jej składu. Postępowanie komisji w sprawach proceduralnych jest jawne.
§  8.
Komisja powinna rozpocząć pracę nie później niż w ciągu 14 dni od daty upływu terminu składania ofert, określonego w ogłoszeniu o konkursie.
§  9.
Konkurs odbywa się dwuetapowo.
§  10.
1.
W pierwszym etapie konkursu członkowie komisji zapoznają się z dokumentami złożonymi przez kandydatów i orzekają, czy spełniają oni warunki, o których mowa w § 3.
2.
Głosowanie jest jawne. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego.
3.
Rozstrzygnięcie komisji o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu jest ostateczne, z zastrzeżeniem § 11 ust. 2.
§  11.
1.
Przedstawiciele Ministra Edukacji Narodowej i właściwego wojewody mają prawo wniesienia, w imieniu Ministra lub wojewody, sprzeciwu wobec dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu, podając przyczyny uzasadniające sprzeciw.
2.
Zgłoszenie przez jedną z osób, o których mowa w ust. 1, sprzeciwu w stosunku do kandydata jest dla komisji wiążące i powoduje wyłączenie kandydata z drugiego etapu konkursu, o czym kandydat zostaje powiadomiony.
§  12.
1.
Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego - w drugim etapie konkursu - komisja w głosowaniu tajnym wyłania kandydata na stanowisko kuratora.
2.
Każdy z członków komisji dysponuje jednym głosem. Konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli jeden z kandydatów uzyskał w głosowaniu bezwzględną większość oddanych głosów.
3.
W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości oddanych głosów, do drugiej tury głosowania dopuszczeni są kandydaci, którzy uzyskali co najmniej dwa głosy w pierwszej turze głosowania.
4. 1
Konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli w drugiej turze głosowania jeden z kandydatów uzyskał większość oddanych głosów.
5. 2
W przypadku gdy w drugiej turze głosowania co najmniej dwóch kandydatów uzyskało jednakową liczbę głosów, komisja przedstawia tych kandydatów wojewodzie, który powołuje jednego spośród nich na stanowisko kuratora oświaty.
§  13.
Z prac komisji i głosowania sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  14.
Przewodniczący komisji niezwłocznie powiadamia Ministra Edukacji Narodowej i właściwego wojewodę o wynikach konkursu.
§  15.
Traci moc zarządzenie nr 9 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 kwietnia 1992 r. w sprawie regulaminu konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i trybu pracy komisji konkursowej (Dz. Urz. MEN Nr 2, poz. 11).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1997 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OGŁOSZENIA

Wojewoda ............... ogłasza konkurs na kandydata na

stanowisko Kuratora Oświaty w .................................

1. Kandydatami przystępującymi do konkursu mogą być nauczyciele

posiadający wykształcenie wyższe lub nauczyciele akademiccy.

Zainteresowani powinni legitymować się co najmniej 7-letnim

stażem pracy w swoim zawodzie. Wskazane jest posiadanie

przez kandydatów doświadczenia w pracy na stanowisku

kierowniczym.

2. Oferty kandydatów powinny zawierać:

1) uzasadnienie przystąpienia do konkursu, wraz z własną

koncepcją pracy na stanowisku kuratora,

2) kwestionariusz osobowy,

3) życiorys z opisem dotychczasowej pracy zawodowej,

4) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające

posiadane kwalifikacje,

5) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań

zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku

kierowniczym.

3. Do ofert mogą być dołączone opinie lub rekomendacje z miejsc

pracy z ostatnich 7 lat.

Oferty z dokumentami kandydaci powinni składać w zamkniętych

kopertach z podanym adresem zwrotnym i dopisem "Konkurs" na

adres:

Urząd Wojewódzki

w ...................

ul. .................

.....................

w terminie 14 dni od daty ukazania się ogłoszenia. Konkurs

przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Wojewodę .......

O terminie i miejscu konkursu kandydaci zostaną powiadomieni indywidualne.

1 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1997 r. (M.P.97.28.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1997 r.
2 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1997 r. (M.P.97.28.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1997 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024