Wprowadzenie obowiązku stosowania marż urzędowych oraz określenie zasad stosowania cen w obrocie niektórymi testami diagnostycznymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 grudnia 1995 r.
w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania marż urzędowych oraz określenia zasad stosowania cen w obrocie niektórymi testami diagnostycznymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.

Na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 4 i art. 15 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, 1993 r. Nr 11, poz. 50 i z 1994 r. Nr 111, poz. 536) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązek stosowania marż urzędowych oraz zasad stosowania cen, określony w przepisach zarządzenia, dotyczy testów diagnostycznych stosowanych w leczeniu cukrzycy, wymienionych w wykazie leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku wydawanych bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością ze względu na choroby przewlekłe wrodzone, nabyte lub choroby zakaźne, ogłoszonym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na podstawie odrębnych przepisów.
§  2.
1.
Wprowadza się dla testów diagnostycznych określonych w § 1 obowiązek stosowania marży urzędowej hurtowej w wysokości 14,3%, liczonej od:
1)
ceny zbytu powiększonej o należny podatek od towarów i usług - w przypadku produkcji krajowej,
2)
wartości celnej towaru w rozumieniu ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 oraz z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434), powiększonej o należne cło i należne podatki: importowy i od towarów i usług - w przypadku importu.
2.
Marża, o której mowa w ust. 1, oznacza różnicę między ceną hurtową sprzedaży, zawierającą w sobie podatek od towarów i usług, a odpowiednio:
1)
ceną zbytu powiększoną o należny podatek,
2)
wartością celną powiększoną o cło i należne podatki,
3)
ceną zakupu, łącznie z należnymi podatkami.
3.
Marża urzędowa hurtowa przysługuje jednostkom uczestniczącym w obrocie testami diagnostycznymi:
1)
od momentu zakupu towaru od producenta po cenie zbytu - w przypadku produkcji krajowej,
2)
od momentu odprawy celnej - w przypadku importu,
do momentu sprzedaży testów diagnostycznych jednostkom szczebla detalicznego na warunkach loco magazyn hurtowy z kosztami załadunku na środek transportu podstawiony przez odbiorcę.

W przypadku importu przy występowaniu łącznych rozliczeń za usługi transportowe na terenie kraju i poza granicami dopuszcza się szacunkowy rozdział tych kosztów.

4.
Jeżeli w zakresie obrotu towarowego odpowiadającego zastosowaniu marży urzędowej hurtowej występuje kilku pośredników działających na tym samym szczeblu obrotu lub wyspecjalizowanych w węższym zakresie działania (np. związanych tylko z działalnością handlu zagranicznego lub tylko z obrotem krajowym), stawka procentowa marży hurtowej określona w ust. 1 ulega podziałowi między stronami w sposób określony w umowie.
5.
W przypadku podziału stawki procentowej marży urzędowej hurtowej między jednostkami działającymi na tym samym szczeblu obrotu, jednostki podają w dokumentach sprzedaży (fakturach) stawki zrealizowanej marży urzędowej hurtowej zarówno przez jednostkę sprzedającą, jak i pobranej w poprzednich fazach obrotu.
§  3.
1. 1
Wprowadza się dla testów diagnostycznych określonych w § 1 obowiązek stosowania marży urzędowej detalicznej liczonej od ceny hurtowej (łącznie z podatkiem od towarów i usług) do wysokości, jak następuje:
Cena hurtowa w złotych Marża detaliczna liczona od ceny hurtowej
0,00-3,60 40%
3,61-4,80 1,44 zł
4,81-6,50 30%
6,51-9,75 1,95 zł
9,76-14,00 20%
14,01-17,50 2,80 zł
powyżej 17,50 16%
2.
Marża, o której mowa w ust. 1, oznacza różnicę między ceną detaliczną sprzedaży, zawierającą w sobie podatek od towarów i usług, a ceną zakupu łącznie z należnym podatkiem od towarów i usług.
3.
Marża urzędowa detaliczna przysługuje jednostkom ponoszącym koszty handlowe prowadzenia sprzedaży na warunkach loco punkt sprzedaży detalicznej i zakupującym towary na szczeblu hurtu przy uwzględnieniu warunków zakupu podanych w § 2 ust. 3.
§  4.
Jednostkom obrotu towarowego prowadzącym zintegrowaną działalność hurtową i detaliczną, obejmującą swym zakresem warunki działania wymienionego w § 2 ust. 3 i w § 3 ust. 3, przysługują marże handlowe - hurtowa i detaliczna, określone zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  5.
Nie uznaje się za nieprawidłową kwotę realizowanej marży wyliczoną zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia, jeżeli przekroczenie tej marży wynika z:
1)
korekty wartości celnej o przyrost kursu walutowego Narodowego Banku Polskiego (kurs sprzedaży) w dniu sprzedaży towaru w stosunku do kursu przyjętego przy odprawie celnej,
2)
uzyskanych i udokumentowanych rabatów, bonifikat i upustów.
§  6.
Przy sprzedaży ze szczebla hurtu do szczebla detalu towarów zakupionych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, w przypadku gdy w obrocie towarowym występuje kilku pośredników na szczeblu hurtu, działających zgodnie z § 2 ust. 4 i 5, i jeżeli łączna, wykorzystana już przez podmioty szczebla hurtu, stawka procentowa marży hurtowej jest równa lub wyższa niż 14,3%, ostatni podmiot szczebla hurtu dokonuje sprzedaży do obrotu detalicznego po cenie zakupu.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 tabela zmieniona przez § 1 zarządzenia z dnia 5 sierpnia 1997 r. (M>P.97.50.479) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024