Przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodzieży.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 grudnia 1995 r.
w sprawie przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że przedstawiony przez Rząd program przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży pt. Promocja aktywności zawodowej młodzieży stanowi wykonanie przez Rząd rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 1995 r. (Monitor Polski Nr 5, poz. 71).

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że:

-
przedłożony przez Rząd program jest pierwszym dokumentem, który podejmuje podstawowe problemy bezrobocia młodego pokolenia,
-
słuszne jest przyjęcie założenia mówiącego o prymacie pracy i działań aktywizujących nad osłonowymi,
-
wiele rozwiązań zaprezentowanych w programie jest już stosowanych, ale wymagają one szerszego upowszechnienia.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa jednocześnie, że:

-
działania zaproponowane w programie wymagają dalszych prac, które uwzględnią obecne oraz przyszłe zjawiska i tendencje zachodzące na rynku pracy,
-
znacznie większy nacisk należy położyć na działania zapobiegające bezrobociu młodzieży, a zwłaszcza na gruntowną reformę kształcenia. Z tego względu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa za niezbędne powołanie rządowej komisji do spraw reformy systemu edukacji, która przygotuje projekt takiej reformy do końca czerwca 1996 r.,
-
należy zwiększyć zakres uprawnień i zadań samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych w zwalczaniu bezrobocia wśród młodzieży. Przedsięwzięcia te powinny być uwzględnione w rządowym programie przeciwdziałania bezrobociu, o którym mowa w rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 września 1995 r.,
-
terminy realizacji zadań ujętych w harmonogramie stanowiącym część programu powinny zostać sprecyzowane w toku realizacji programu dla zapewnienia odpowiedniego tempa wykonania konkretnych zadań przez poszczególne resorty.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca ponadto uwagę na potrzebę rozszerza niektórych zadań wynikających z programu rządowego. W szczególności większego zakresu działań wymagają te grupy młodzieży, które mają szczególne trudności w uzyskaniu pracy, jak np. młodzież niepełnosprawna, opuszczająca ośrodki wychowawcze lub zakłady karne.

Również niepokojącym zjawiskiem są dysproporcje między regionami o wysokim bezrobociu a innymi lokalnymi rynkami pracy. Dla złagodzenia tej sytuacji wskazane jest podejmowanie działań zachęcających bezrobotną młodzież do poszukiwania pracy w innych regionach kraju. Służyć temu powinno tworzenie tanich miejsc zamieszkania.

Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej z zadowoleniem przyjmuje zapowiedzianą w programie inicjatywę legislacyjną dotyczącą zmiany ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) przebudowującą zasady pomocy i aktywizacji bezrobotnych absolwentów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje, że zgłoszone zmiany umożliwią znaczne zwiększenie środków finansowych na rzeczywistą aktywizację bezrobotnej młodzieży w planie finansowym Funduszu Pracy na rok 1996.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje również, że Rząd w okresach rocznych będzie informował o realizacji programu rządowego z uwzględnieniem problemów wynikających z niniejszej uchwały oraz przestawiał harmonogram prac na rok następny.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.64.696

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodzieży.
Data aktu: 01/12/1995
Data ogłoszenia: 14/12/1995