Określenie trybu przekazywania zawiadomień o osobach nie mających prawa wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 października 1995 r.
w sprawie określenia trybu przekazywania zawiadomień o osobach nie mających prawa wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 i Nr 79, poz. 465, z 1993 r. Nr 45, poz. 205 oraz z 1995 r. Nr 95, poz. 472) oraz w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy I instancji przekazują zarządom właściwych gmin, prowadzącym stałe rejestry wyborców, zawiadomienia o osobach, które prawomocnym orzeczeniem sądu zostały:
1)
pozbawione praw publicznych,
2)
ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
2.
W wypadku uchylenia orzeczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, sąd I instancji zawiadamia o tym zarząd właściwej gminy.
3.
Sąd Wojewódzki w Warszawie przekazuje zarządom właściwych gmin zawiadomienia o osobach pozbawionych czynnego prawa wyborczego prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
§  2.
1.
Niezależnie od zawiadomień, o których mowa w § 1, sądy I instancji przekazują zarządom gmin, sporządzającym spisy wyborców, zawiadomienia o osobach:
1)
pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec tej kary przypada po dniu wyborów,
2)
ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo do dnia wyborów prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
2.
W wypadku gdy akta sprawy, w której uprawomocniło się orzeczenie powodujące utratę prawa wybierania, znajdują się w sądzie II instancji, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przekazuje sąd II instancji, czyniąc o tym adnotację w aktach sprawy.
§  3.
Zawiadomienia, o których mowa w § 1 i 2, sporządzone według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia, przekazuje się zarządom gmin właściwych według miejsca ostatniego zamieszkania osób, których zawiadomienia dotyczą.
§  4.
W odniesieniu do osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekazuje się zawiadomienia:
1)
zarządowi gminy właściwej według ostatniego znanego sądowi miejsca, w którym ta osoba zamieszkiwała, oraz
2)
zarządowi gminy właściwej według położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego, w którym ta osoba przebywa, za pośrednictwem administracji zakładu lub aresztu.
§  5.
Zawiadomienia, o których mowa w § 2 i 4, powinny być przekazane zarządom właściwych gmin najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów.
§  6.
W wypadku uprawomocnienia się orzeczenia sądu wobec osoby, o której mowa w § 2, po upływie terminu określonego w § 5, zawiadomienie o takiej osobie jest przekazywane zarządowi właściwej gminy niezwłocznie.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 października 1990 r. w sprawie określenia trybu przekazywania informacji o osobach nie mających prawa wybierania w wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 38, poz. 300).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Sąd ................... ............ dnia ..... 199 ... r.

w ....................

Urząd Gminy ...................

w .............................

Obywatel .....................................................

(nazwisko) (imię-imiona) (data urodzenia)

..............................................................

(imię ojca) (ostatni znany sądowi adres)

został pozbawiony praw publicznych wyrokiem/ubezwłasnowolniony

całkowicie lub częściowo z powodu choroby psychicznej lub

niedorozwoju umysłowego postanowieniem*) z dnia..............

sygn. akt. ...................

Okres pozbawienia praw nie upływa do dnia wyborów.

Prezes Sądu

..........................

(podpis)

______

*) Niepotrzebne skreślić

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024