Należności świadków, biegłych i specjalistów w postępowaniu kontrolnym.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI
z dnia 15 maja 1995 r.
w sprawie należności świadków, biegłych i specjalistów w postępowaniu kontrolnym.

Na podstawie art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. z 1995 r. Nr 13, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje wysokość kosztów i wynagrodzeń oraz szczegółowe zasady i tryb ich przyznawania świadkom, biegłym i specjalistom.
§  2.
1.
Świadkowi, który stawił się na wezwanie w postępowaniu kontrolnym, przysługuje zwrot utraconego zarobku pod warunkiem udokumentowania jego utraty.
2.
Udokumentowania utraty zarobku dokonuje się w szczególności przez przedstawienie zaświadczenia w wysokości utraconego zarobku, wystawionego przez kierownika zakładu pracy, w którym świadek jest zatrudniony.
3.
Zwrot utraconego zarobku przysługuje także wtedy, gdy świadek stawił się bez wezwania i został przesłuchany.
§  3.
Świadkowi przysługują zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz diety na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  4.
1.
Biegłemu za sporządzenie szczegółowego sprawozdania z badań oraz przedstawienie opinii przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie zawartej między dyrektorem jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, który go powołał, a biegłym.
2.
Wysokość wynagrodzenia ustala się w zależności od kwalifikacji biegłego, przedmiotu i zakresu badań określonych w postanowieniu o powołaniu biegłego oraz od czasu sporządzenia opinii.
3.
W przypadku gdy termin wykonania zadania, o którym mowa w ust. 1, przekracza okres 1 miesiąca, możliwa jest częściowa wypłata wynagrodzenia odpowiednia do zakresu wykonanej pracy.
4.
Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać czterokrotnej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, w kwartale poprzedzającym wypłatę należności; może być ona, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podwyższona za zgodą Prezesa lub upoważnionego przez niego wiceprezesa bądź dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli, nadzorującego jednostkę organizacyjną, na której rzecz biegły wykonuje opinię.
§  5.
1.
Specjaliście przysługuje wynagrodzenie za udział w czynnościach badawczych, których przedmiot i czas trwania jest określony w postanowieniu kontrolera o powołaniu specjalisty, w wysokości ustalonej w umowie zawartej między dyrektorem jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, w której kontroler wykonuje obowiązki, a specjalistą.
2.
Wysokość wynagrodzenia ustala się w zależności od kwalifikacji specjalisty, przedmiotu czynności i czasu jej trwania.
3.
Wysokość wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, w kwartale poprzedzającym wypłatę należności; może być ona, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podwyższona za zgodą Prezesa lub upoważnionego przez niego wiceprezesa bądź dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli, nadzorującego jednostkę organizacyjną, w której kontroler powołujący specjalistę wykonuje obowiązki.
§  6.
Biegłemu i specjaliście przysługuje po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem jednostki organizacyjnej, który zawierał umowę, zwrot wydatków nieodzownych dla przeprowadzenia czynności badawczych lub sporządzenia opinii, pod warunkiem ich udokumentowania.
§  7.
Biegłemu i specjaliście przysługują: zwrot związanych z wykonywaniem czynności kosztów podróży i zakwaterowania oraz diety na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  8.
1.
Wypłaty należności dokonuje się z budżetu Najwyższej Izby Kontroli:
1)
świadkowi - na podstawie dokumentów określających należności, przedstawionych we właściwej delegaturze lub jednostce organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli właściwej w sprawach budżetowo-gospodarczych, zaakceptowanych pod względem merytorycznym przez dyrektora jednostki organizacyjnej, w której pracownik przesłuchujący świadka wykonuje obowiązki; do dokumentów dołącza się potwierdzenie stawienia się świadka, sporządzone przez przesłuchującego,
2)
biegłemu - po złożeniu rachunku i jego akceptacji pod względem merytorycznym przez dyrektora jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli, który powołał biegłego, w terminie określonym w umowie, o której mowa w § 4 ust. 1, a w razie nieokreślenia terminu w umowie - po wykonaniu zadania,
3)
specjaliście - po wzięciu udziału w określonych w postanowieniu o powołaniu czynnościach badawczych, złożeniu rachunku i jego akceptacji pod względem merytorycznym przez dyrektora właściwej jednostki organizacyjnej Najwyższej Izby Kontroli; do rachunku dołącza się potwierdzenie przez kontrolera udziału specjalisty w czynnościach, do których został powołany.
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacone bezpośrednio po złożeniu dokumentów lub rachunku, nie później jednak niż w terminie 7 dni od daty ich złożenia.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17 sierpnia 1995 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024