Tryb i zakres przekazania zrzeszonym bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych serii D na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 czerwca 1995 r.
w sprawie trybu i zakresu przekazania zrzeszonym bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych serii D na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych.

Na podstawie art. 39 ust. 2 oraz w związku z ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. bankowi regionalnemu lub bankowi pełniącemu funkcje banku regionalnego, zwanemu dalej "bankiem regionalnym", w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369), obligacji restrukturyzacyjnych na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nim banków spółdzielczych od podmiotów nie będących bankami i innymi instytucjami finansowymi, w proporcjach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 1995 r. w sprawie proporcji podziału między banki regionalne obligacji restrukturyzacyjnych na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych (Dz. U. Nr 64, poz. 330, z 1996 r. Nr 57, poz. 260 i z 1997 r. Nr 34, poz. 207), zwanego dalej "rozporządzeniem", następuje:
1)
wstępnie, po ustaleniu wielkości wierzytelności, o których mowa w § 2 ust. 3 rozporządzenia,
2)
uzupełniająco, po ustaleniu wielkości wierzytelności, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia.
2.
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji, o których mowa w ust. 1 oraz w § 4 i 5, następuje wraz z odsetkami ustalonymi przez Ministra Finansów w odrębnych przepisach dotyczących emisji obligacji restrukturyzacyjnych serii D, należnymi za okres od dnia otrzymania przez ten Bank obligacji do dnia poprzedzającego dzień ich przekazania właściwym bankom regionalnym.
§  2.
1.
Przekazanie bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych nastąpi po:
1)
utworzeniu w banku regionalnym odrębnego pionu organizacyjnego do restrukturyzacji wierzytelności zrzeszonych banków spółdzielczych,
2)
ustaleniu kwot wielkości wierzytelności zrzeszonych banków spółdzielczych, zaliczonych - zgodnie z zasadami określonymi przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego w odrębnych przepisach - do należności wątpliwych i straconych, po ustaleniu wielkości tych wierzytelności w sprawozdaniach finansowych zbadanych w trybie określonym odrębnymi przepisami:
a)
na dzień 31 grudnia 1993 r. - w odniesieniu do obligacji przekazywanych wstępnie,
b)
na dzień 31 grudnia 1994 r. - w odniesieniu do obligacji przekazywanych uzupełniająco, po przedstawieniu Ministrowi Finansów przez poszczególne banki regionalne sprawozdania z zaangażowania wstępnie otrzymanych obligacji restrukturyzacyjnych,
3)
zatwierdzeniu przez radę zrzeszenia regionalnego listy wierzytelności zakwalifikowanych przez zarząd banku regionalnego do restrukturyzacji w oparciu o obligacje restrukturyzacyjne,
4)
podpisaniu wstępnego uzgodnienia między bankiem regionalnym i zrzeszonymi bankami spółdzielczymi dotyczącego restrukturyzacji wierzytelności, określającego wstępnie zasady i warunki przejęcia przez bank regionalny wierzytelności,
5)
przyjęciu przez Ministra Finansów przedstawionego przez bank regionalny planu restrukturyzacji wierzytelności, o których mowa w pkt 4, opracowanego wspólnie z radą zrzeszenia regionalnego.
2.
Po przyjęciu planu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. przekaże obligacje przysługujące bankowi regionalnemu.
§  3.
1.
Banki regionalne po objęciu obligacji restrukturyzacyjnych:
1)
przejmą od zrzeszonych banków spółdzielczych wierzytelności podlegające restrukturyzacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, w zakresie i na warunkach wynikających z podpisanych z nimi umów, do wysokości otrzymanych od Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji restrukturyzacyjnych,
2)
utworzą rezerwy celowe w wysokości odpowiadającej wartości przejętych wierzytelności od zrzeszonych banków spółdzielczych.
2.
Wykup przez bank regionalny wierzytelności od zrzeszonego banku spółdzielczego w formie gotówkowej, jednorazowo lub na raty, nie może nastąpić za kwotę wyższą niż wartość kapitału przejętej wierzytelności. Uregulowanie należności banków spółdzielczych przez banki regionalne z tytułu wykupionych wierzytelności będzie dokonywane sukcesywnie, zgodnie z harmonogramem obsługi obligacji przez emitenta oraz w miarę uzyskiwania dochodów z windykacji przejętych wierzytelności.
§  4.
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. kwoty rezerwy obligacji restrukturyzacyjnych, określonej w § 2 ust. 1 rozporządzenia, następuje proporcjonalnie do całkowitych kwot wierzytelności banków spółdzielczych zrzeszonych w bankach regionalnych, przejętych przez banki regionalne do restrukturyzacji.
§  5.
1. 2
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji na zwiększenie kapitału rezerwowego banków regionalnych, w kwotach ustalonych w § 4 pkt 1 rozporządzenia, następuje w terminie jednego miesiąca od zarejestrowania każdego z banków regionalnych, jednakże nie wcześniej niż po wykonaniu przez te banki postanowień art. 52 ust. 2 pkt 2-4 ustawy z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 18, poz. 82), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przekazanie obligacji restrukturyzacyjnych, o których mowa w ust. 1, bankom wymienionym w art. 31, w związku z art. 13 ust. 1 ustawy, o której mowa w § 1 ust. 1, nastąpi niezwłocznie po:
1)
zrzeszeniu się w banku krajowym,
2)
zarejestrowaniu zmian statutu, stanowiących podstawę do pełnienia przez bank funkcji banku regionalnego,
3)
wykonaniu postanowień art. 52 ust. 2 ustawy, o której mowa w ust. 1.
3. 3
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej SA obligacji restrukturyzacyjnych, o których mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia, następuje na wniosek banku regionalnego w terminie jednego miesiąca od jego złożenia, jednakże nie wcześniej niż po przekazaniu obligacji, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Przy przekazywaniu przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji na rzecz banków regionalnych w trybie i zakresie określonym w § 2-5 mają zastosowanie warunki wymagane przy zbywaniu obligacji restrukturyzacyjnych serii D, określone przez Ministra Finansów w odrębnych przepisach.
§  7. 4
Do czasu zakończenia procesu restrukturyzacji wierzytelności zrzeszonych banków spółdzielczych bank regionalny, który otrzymał obligacje, przedstawia Ministrowi Finansów informację o realizacji planów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, w ciągu jednego miesiąca po upływie każdego okresu półrocznego kończącego się w dniu 30 czerwca oraz 31 grudnia danego roku.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.
3 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024