Tryb powołania, skład i zasady działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 13 marca 1995 r.
w sprawie trybu powołania, składu i zasad działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547 i z 1995 r. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, zwana dalej "Komisją", utworzona na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547 i z 1995 r. Nr 1, poz. 2), zwanej dalej "ustawą", składa się z przedstawicieli naczelnych organów administracji państwowej, Państwowej Inspekcji Pracy, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
§  2.
1.
Naczelne organy administracji państwowej reprezentują przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2.
Do reprezentowania związków zawodowych i organizacji pracodawców upoważnieni są przedstawiciele:
1)
ponadzakładowych organizacji związkowych, które uznane zostały za reprezentatywne na podstawie przepisów art. 24117 § 1 pkt 1 i 2 oraz § 2 Kodeksu pracy, z wyjątkiem ponadzakładowych organizacji związkowych wchodzących w skład ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej (konfederacji) uznanej za reprezentatywną na podstawie tych przepisów,
2)
konfederacji pracodawców, o których mowa w odrębnych przepisach.
3.
Ponadzakładowe organizacje związkowe oraz konfederacje pracodawców spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, są reprezentowane w Komisji po zadeklarowaniu woli udziału w jej pracach.
§  3.
1.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej powołuje członków Komisji na wniosek właściwych ministrów, Głównego Inspektora Pracy oraz władz statutowych organizacji, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej odwołuje członków Komisji w trybie przewidzianym w ust. 1.
3.
Przewodniczący Komisji, może, po konsultacji z członkami Komisji, zapraszać do uczestniczenia w posiedzeniach Komisji przedstawicieli organów państwowych, w tym również innych niż wymienione w § 2 naczelne organy administracji państwowej, a także przedstawicieli innych ponadzakładowych organizacji związkowych i organizacji pracodawców niż określone w tym przepisie.
§  4.
1.
Komisja, realizując cele określone w art. 17 ust. 2 ustawy:
1)
udziela pomocy stronom zamierzającym zawrzeć układ zbiorowy pracy, na ich wniosek, w szczególności poprzez podejmowanie działań ułatwiających wszczynanie rokowań zbiorowych w sprawie zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz wspieranie tych rokowań i wyjaśnianie kwestii spornych powstałych w ich trakcie,
2)
przekazuje zainteresowanym informacje dotyczące przepisów o układach zbiorowych pracy oraz o ich interpretacji i o orzecznictwie z tego zakresu,
3)
popularyzuje doświadczenia wynikające z prac Komisji.
2.
Komisja może zalecać opracowywanie opinii i ekspertyz, niezbędnych do realizacji jej zadań.
§  5.
Komisja ustala swoje stanowisko w drodze uzgodnienia.
§  6.
1.
Przewodniczącym Komisji jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, odpowiedzialny za współpracę ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.
2.
Komisja wybiera zastępców przewodniczącego.
3.
Przewodniczący lub wskazany przez niego zastępca przewodniczącego zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy obradom i kieruje jej pracami.
§  7.
Szczegółowy tryb działania Komisji określa regulamin uchwalony przez Komisję.
§  8.
Zamiejscowym członkom Komisji oraz innym osobom, biorącym udział w jej pracach na zasadach ustalonych w regulaminie Komisji, przysługują diety i inne należności według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  9.
1.
Obsługę administracyjno-biurową Komisji prowadzi Sekretariat Komisji.
2.
Koszty związane z finansowaniem działalności Komisji i jej Sekretariatu, w tym również koszty, o których mowa w § 8, pokrywa się z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024