Określenie zakresu informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych jednostek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 14 lutego 1995 r.
w sprawie określenia zakresu informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych jednostek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

Na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia określają zakres informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych grupy kapitałowej przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu oraz przez emitentów papierów wartościowych ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu, zwanych dalej "emitentami".
§  2.
1.
Składniki aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego rachunku przepływów środków pieniężnych oraz noty objaśniające do nich wykazuje się w kolejności i ze szczegółowością określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1994 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny i memorandum informacyjne (Dz. U. Nr 128, poz. 631).
2.
W informacji dodatkowej do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, oprócz informacji określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591), zwanej dalej "ustawą", zamieszcza się dodatkowo:
1)
w odniesieniu do jednostek objętych konsolidacją:
a)
określenie charakteru dominacji jednostki dominującej w stosunku do tych jednostek, z uwzględnieniem zarówno zależności bezpośrednich, jak i pośrednich,
b)
dzień objęcia przez jednostkę dominującą kontroli w jednostce zależnej lub uzyskania znacznego wpływu w jednostce stowarzyszonej,
c)
informację na temat zmiany statusu jednostek objętych konsolidacją z jednostki stowarzyszonej na zależną lub odwrotnie,
d)
wynik na operacji sprzedaży udziałów w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych - dla każdej jednostki osobno,
e)
określenie udziału poszczególnych segmentów działalności grupy kapitałowej w wypracowanym skonsolidowanym zysku netto;
2)
w odniesieniu do jednostek wyłączonych z obowiązku objęcia konsolidacją na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy:
a)
wykaz tych jednostek, z wyszczególnieniem nazwy (firmy), siedziby, podstawowego przedmiotu działalności, określeniem charakteru dominacji w stosunku do tych jednostek, z uwzględnieniem zależności bezpośrednich, jak i pośrednich, wraz z uzasadnieniem przyczyn odstąpienia od konsolidacji,
b)
w wypadku jednostek spełniających warunek określony w § 4 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 14 lutego 1995 r. w sprawie określenia ostrzejszych kryteriów od zawartych w art. 56 ust. 1-3 ustawy o rachunkowości w odniesieniu do jednostek emitujących papiery wartościowe dopuszczone lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu (Monitor Polski Nr 12, poz. 150) - zamieszcza się również informacje dotyczące kapitału własnego, wyniku finansowego, wartości bilansowej posiadanych akcji (udziałów), procentu posiadanego kapitału akcyjnego (zakładowego) oraz udziału w ogólnej liczbie głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (zgromadzeniu wspólników), jeśli jest różny;
3)
w wypadku gdy dzień bilansowy sprawozdania finansowego jednostki wchodzącej w skład grupy kapitałowej i dzień bilansowy skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej różnią się, a z innych przepisów nie wynika obowiązek przekształcenia sprawozdania finansowego jednostki na dzień sporządzania sprawozdania skonsolidowanego grupy kapitałowej:
a)
ujawnienie tego faktu wraz z podaniem przyczyn jego zaistnienia oraz określenie jego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej,
b)
informacje o znaczących zdarzeniach, które nastąpiły pomiędzy dniem bilansowym sprawozdania finansowego jednostki objętej konsolidacją a dniem bilansowym skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej;
4)
jeżeli sprawozdania finansowe emitenta i grupy kapitałowej zostały sporządzone według odmiennych zasad w zakresie stosowania metod wyceny i sporządzania sprawozdań - ujawnienie tego faktu wraz z opisem różnic i przedstawieniem danych umożliwiających porównywanie tych sprawozdań.
§  3.
W sprawozdaniu opisowym z działalności grupy kapitałowej zawartym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej, oprócz informacji określonych w ustawie, zamieszcza się dodatkowo:
1)
objaśnienie ewentualnych różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej, a wcześniej publikowanymi w raportach bieżących prognozami wyników na dany rok, jeśli różnice te są istotne,
2)
charakterystykę polityki w zakresie kierunków rozwoju grupy kapitałowej,
3)
charakterystykę struktury aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, w tym z punktu widzenia płynności grupy kapitałowej,
4)
opis struktury lokat kapitałowych oraz głównych inwestycji kapitałowych dokonanych w ramach grupy kapitałowej w danym roku,
5)
opis zmian w organizacji grupy kapitałowej,
6)
informacje o łącznych wynagrodzeniach i tantiemach dla osób zarządzających jednostkami w obrębie grupy kapitałowej,
7)
opis zdarzeń nadzwyczajnych, które miały wpływ na osiągnięte przez grupę kapitałową wyniki finansowe w danym okresie,
8)
opis najistotniejszych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się w 1995 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.12.151

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie zakresu informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych jednostek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.
Data aktu: 14/02/1995
Data ogłoszenia: 07/03/1995
Data wejścia w życie: 22/03/1995