Przyjęcie sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 1992 r. i realizacji polityki pieniężnej w 1992 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 grudnia 1993 r.
w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 1992 r. i realizacji polityki pieniężnej w 1992 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje do wiadomości sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego i realizacji polityki pieniężnej w 1992 r. Zarazem krytycznie ocenia realizację następujących zamierzeń zawartych w załączniku do uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 czerwca 1992 r. w sprawie założeń polityki pieniężnej na 1992 r.:
1)
W pkt II. Podaż pieniądza i narzędzia jej kontroli: zamiast przewidywanego przyrostu kredytu dla ludności i jednostek gospodarczych w wysokości 80 bln zł i wzrostu w ujęciu realnym o 3,2%, nastąpił w 1992 r. wzrost kredytu o 49,9 bln zł, oznaczający jego realny spadek aż o 12,9%.
2)
W pkt III. Działalność depozytowo-kredytowa:
-
w ust. 6 zamiast przewidywanego zmniejszenia dolegliwości kosztów kredytów w 1992 r. średnie oprocentowanie 12-miesięcznego kredytu w 14 głównych bankach wynosiło aż 46% przy średniorocznym wzroście cen produkcji przemysłowej o 28,5%, a cen towarów konsumpcyjnych o 43%. Oddziaływanie Narodowego Banku Polskiego na koszt kredytu przy pomocy oprocentowania kredytu refinansowego oraz kształtowanie rezerw obowiązkowych było nieskuteczne,
-
w ust. 7 sprawozdanie nie potwierdza realizacji założenia, że Narodowy Bank Polski będzie oddziaływać na banki dla wspierania podejmowanych przez Rząd działań restrukturyzacyjnych oraz będzie wspierać podjęcie przez banki renegocjacji istniejącego zadłużenia przedsiębiorstw dokonujących restrukturyzacji bądź modernizacji produkcji oraz inwestycji proeksportowych.
3)
W pkt V. Kurs walutowy i polityka dewizowa: w ust. 12 sprawozdanie nie potwierdza realizacji założenia, że Narodowy Bank Polski będzie uczestniczył w tworzeniu przez banki komercyjne systemu gwarancji kredytów zagranicznych w celu zwiększenia niezadowalającej absorpcji kredytów zagranicznych.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.68.600

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przyjęcie sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 1992 r. i realizacji polityki pieniężnej w 1992 r.
Data aktu: 17/12/1993
Data ogłoszenia: 28/12/1993