Rada Legislacyjna.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 stycznia 1993 r.
w sprawie Rady Legislacyjnej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przy Prezesie Rady Ministrów działa Rada Legislacyjna jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach określonych w uchwale.
2.
Do zadań Rady Legislacyjnej, zwanej dalej "Radą", należy:
1)
dokonywanie okresowych ocen stanu prawa w określonych dziedzinach, z uwzględnieniem stopnia harmonizacji prawa polskiego z wymogami prawa Wspólnot Europejskich,
2)
wyrażanie opinii i opracowywanie wniosków w podstawowych sprawach związanych z procesem tworzenia prawa lub jego realizacją,
3)
prowadzenie prac zmierzających do uporządkowania systemu prawnego,
4)
publikowanie prac naukowych i materiałów z zakresu legislacji oraz inicjowanie i patronowanie szkoleniu kadr legislatorów,
5)
opiniowanie założeń oraz projektów ustaw opracowywanych z inicjatywy Rządu, zwłaszcza z punktu widzenia zgodności z Konstytucją, spójności systemowej oraz dostosowywania prawa polskiego do wymogów prawa Wspólnot Europejskich,
6)
opracowywanie założeń i projektów aktów prawnych w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej,
7)
opiniowanie założeń oraz projektów ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej, opracowywanych z inicjatywy posłów, Senatu lub Prezydenta, skierowanych w celu zajęcia stanowiska przez Rząd,
8)
opiniowanie stanowiska Rządu o projektach ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej, wniesionych do Sejmu z inicjatywy innych uprawnionych podmiotów,
9)
opiniowanie projektów rządowych programów prac ustawodawczych oraz sprawozdań z ich realizacji.
§  2.
Rada rozpatruje sprawy, o których mowa w § 1, skierowane przez Prezesa Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów, Sekretarza Rady Ministrów lub na wniosek właściwego ministra albo kierownika urzędu centralnego, a także z własnej inicjatywy.
§  3.
1.
W skład Rady Legislacyjnej wchodzą powołani przez Prezesa Rady Ministrów, na okres czterech lat, wybitni przedstawiciele podstawowych dziedzin nauk prawnych oraz przedstawiciele praktyki prawniczej.
2.
Przewodniczącego i sekretarza Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Przewodniczący i sekretarz muszą być wyłonieni spośród członków Rady.
3.
Członek Rady Legislacyjnej może być odwołany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek prezydium Rady, z powodu:
1)
nieuczestniczenia w pracach Rady,
2)
objęcia funkcji kierowniczej w urzędzie naczelnego lub centralnego organu administracji państwowej,
3)
złożenia rezygnacji.
§  4.
1.
Do udziału w pracach Rady zaprasza się Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego lub ich zastępców albo upoważnionych przedstawicieli.
2.
Na posiedzenia Rady są również zapraszani właściwi, ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy, ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych albo Prezes Narodowego Banku Polskiego bądź upoważnieni przez nich przedstawiciele.
3.
W pracach Rady i jej zespołów bierze udział dyrektor właściwej w sprawach legislacyjnych komórki organizacyjnej Urzędu Rady Ministrów lub delegowana przez niego osoba.
§  5.
Przewodniczący Rady może zapraszać na posiedzenia plenarne Rady oraz na posiedzenia zespołów przedstawicieli innych niż określone w § 4 ust. 2 organów państwowych, a także organizacji społecznych, zawodowych i samorządowych, reprezentujących środowiska prawnicze oraz placówki naukowe.
§  6.
1.
Organami Rady są przewodniczący i prezydium Rady.
2.
Przewodniczący Rady w szczególności:
1)
planuje i organizuje prace Rady,
2)
wyznacza referentów poszczególnych zagadnień,
3)
nadzoruje pracę sekretarza Rady,
4)
wyznacza terminy posiedzeń plenarnych Rady i przewodniczy na jej posiedzeniach,
5)
zapewnia sprawne rozpatrywanie spraw oraz terminowe przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów opinii lub wniosków w sprawach rozpatrywanych przez Radę,
6)
decyduje o składzie osobowym stałych zespołów problemowych oraz powołuje doraźne zespoły w celu rozpatrzenia określonych spraw,
7)
powołuje przewodniczących zespołów stałych i doraźnych,
8)
wyznacza, po zawiadomieniu Prezesa Rady Ministrów, zastępcę przewodniczącego, gdy czasowo nie może wykonywać swoich zadań,
9)
przedstawia Prezesowi Rady Ministrów coroczne sprawozdania z działalności Rady.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się do wyznaczonego zastępcy przewodniczącego Rady.
4.
Prezydium Rady składa się z przewodniczącego Rady, przewodniczących zespołów stałych oraz sekretarza Rady. Prezydium organizuje działalność Rady, a w szczególności podejmuje uchwały dotyczące ustanowienia i zakresu działania stałych zespołów problemowych, przygotowuje projekty programów prac Rady, informuje Radę o pracy zespołów oraz o sposobie wykorzystania opinii i ekspertyz.
§  7.
1.
Rada rozpatruje sprawy na posiedzeniach plenarnych, posiedzeniach prezydium lub na posiedzeniach zespołów.
2.
Projekty ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej oraz inne sprawy określone w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 są rozpatrywane na posiedzeniach plenarnych Rady, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - na posiedzeniach prezydium.
3.
Opinie lub wnioski Rady są przedstawiane Prezesowi i wiceprezesom Rady Ministrów niezwłocznie po ich uchwaleniu. Odpisy opinii, ocen i wniosków doręcza się zainteresowanym ministrom, kierownikom urzędów centralnych oraz Ministrowi-Szefowi Urzędu Rady Ministrów.
4.
Rozpatrywanie spraw następuje z zachowaniem przepisów o tajemnicy państwowej i służbowej.
§  8.
1.
Przewodniczący Rady może zwrócić się do naczelnego lub centralnego organu administracji państwowej, który opracował projekt ustawy albo jej założenia, przeznaczone do rozpatrzenia przez Radę, o przedstawienie dodatkowych informacji i materiałów, jeżeli są one niezbędne do rozpatrzenia sprawy przez Radę.
2.
Przewodniczący Rady może organizować konferencje naukowe i zebrania środowiskowe w celu poddania pod dyskusję zagadnień i problemów związanych ze sprawami rozpatrywanymi przez Radę.
§  9.
1.
Opinie opracowane przez zespoły, odnoszące się do projektów ustaw w sprawach o szczególnej doniosłości prawnej, akceptuje Rada, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki - prezydium Rady. Opinie w innych sprawach akceptuje przewodniczący Rady z udziałem sekretarza Rady.
2.
Do pracy zespołów stosuje się odpowiednio przepisy § 6 i § 7 ust. 4.
§  10.
Obsługa techniczno-organizacyjna Rady jest sprawowana przez wyodrębniony sekretariat Rady. Pracami sekretariatu Rady kieruje jej sekretarz.
§  11.
1.
Wydatki Rady są pokrywane z budżetu centralnego, w części dotyczącej Urzędu Rady Ministrów.
2.
Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów określi wysokość wynagrodzenia ryczałtowego dla przewodniczącego Rady i przewodniczących stałych zespołów, wynagrodzenie dla członków i osób zapraszanych do udziału w pracach Rady za udział w posiedzeniach oraz wynagrodzenia za pisemne opracowania na potrzeby Rady. Diety, zwrot kosztów podróży i zakwaterowania przysługują członkom Rady i osobom zaproszonym na zasadach określonych w przepisach dotyczących podróży służbowych na terenie kraju.
§  12.
Traci moc uchwała nr 46 Rady Ministrów z dnia 30 marca 1984 r. w sprawie Rady Legislacyjnej (Monitor Polski Nr 10, poz. 66).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.4.14

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rada Legislacyjna.
Data aktu: 26/01/1993
Data ogłoszenia: 01/02/1993
Data wejścia w życie: 01/02/1993