Tytuły wojskowe żołnierzy innych niż zawodowi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 lipca 1993 r.
w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy innych niż zawodowi.

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy art. 74 i art. 79, powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254).
§  2.
1.
Dla żołnierzy innych niż zawodowi, z wyjątkiem kandydatów na żołnierzy zawodowych, zwanych dalej "żołnierzami", wprowadza się, niezależnie od stopni wojskowych wymienionych w art. 74 ust. 2 i 3 ustawy, tytuły wojskowe:
1)
podchorążego,
2)
elewa.
2.
Tytuły, o których mowa w ust. 1, są używane przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, na zasadach określonych w zarządzeniu.
3.
Tytułów, o których mowa w ust. 1, używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym.
§  3.
1.
Tytuł podchorążego uzyskują bez szczególnego nadania:
1)
studenci wyższych szkół morskich przeznaczeni do odbywania zajęć wojskowych - z dniem rozpoczęcia tych zajęć;
2)
absolwenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia.
2.
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się w czasie zajęć wojskowych i pełnienia czynnej służby wojskowej; można go używać również po zwolnieniu z tych zajęć oraz służby wojskowej.
§  4.
1.
Tytuł elewa uzyskują bez szczególnego nadania żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, skierowaną na naukę w szkole podoficerskiej lub wojskowym ośrodku szkolenia - z dniem rozpoczęcia nauki.
2.
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się tylko w czasie trwania nauki.
§  5.
1.
Student odbywający zajęcia wojskowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, traci tytuł podchorążego w razie zwolnienia z odbycia całości zajęć wojskowych lub niezłożenia (niezdania) egzaminu z tych zajęć - z dniem określonym przez kierownika studium wojskowego wyższej szkoły morskiej.
2.
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, traci tytuł podchorążego w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia o utracie obywatelstwa przez organ właściwy w tej sprawie,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku,
3)
wymierzenia kary dyscyplinarnej pozbawienia posiadanego stopnia wojskowego w postępowaniu dyscyplinarnym - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia (decyzji) w tej sprawie.
3.
Żołnierz odbywający krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
zwolnienia z tego przeszkolenia przed jego odbyciem,
2)
niezłożenia (niezdania) egzaminu na oficera.
4.
Żołnierz odbywający długotrwałe przeszkolenie wojskowe traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
przeniesienia z urzędu z jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, przed jej ukończeniem, do innej jednostki wojskowej w przypadkach określonych w odrębnych przepisach,
2)
w przypadkach określonych w ust. 3.
5.
Utrata przez żołnierza tytułu podchorążego w wypadkach określonych w ust. 3 i 4 następuje z dniem określonym w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa przeszkolenie.
§  6.
1.
Żołnierz nie będący w czynnej służbie wojskowej traci tytuł podchorążego:
1)
w przypadkach określonych w § 5 ust. 2 pkt 1 i 2,
2)
w razie pozbawienia stopnia wojskowego w przypadkach określonych w art. 79 ust. 1 ustawy.
2.
Utrata tytułu podchorążego, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2, następuje z dniem wydania ostatecznego orzeczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 3 ustawy.
§  7.
1.
Żołnierz odzyskuje utracony tytuł podchorążego w razie uchylenia:
1)
wyroku skazującego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku uchylającego wyrok skazujący,
2)
kary dyscyplinarnej pozbawienia posiadanego stopnia wojskowego - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia (decyzji) w tej sprawie.
2.
Żołnierz nie będący w czynnej służbie wojskowej odzyskuje, na swój wniosek, tytuł podchorążego w razie przywrócenia obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie.
§  8.
Wpisu o uzyskaniu, utracie lub odzyskaniu tytułu podchorążego dokonują w książeczkach wojskowych:
1)
dowódcy jednostek wojskowych - w stosunku do żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową w tych jednostkach,
2)
wojskowi komendanci uzupełnień właściwi ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące - w stosunku do żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej.
§  9.
Zasady uzyskiwania tytułów podchorążego, kadeta i elewa przez żołnierzy pełniących służbę kandydacką oraz utraty i odzyskiwania tych tytułów określają odrębne przepisy.
§  10.
Tytuł podchorążego uzyskany przed dniem wejścia w życie zarządzenia jest tytułem podchorążego w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 24/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 1980 r. w sprawie tytułu podchorążego - kandydata na oficera rezerwy (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 37).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024