Tytuły wojskowe żołnierzy innych niż zawodowi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 lipca 1993 r.
w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy innych niż zawodowi.

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy art. 74 i art. 79, powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254).
§  2.
1.
Dla żołnierzy innych niż zawodowi, z wyjątkiem kandydatów na żołnierzy zawodowych, zwanych dalej "żołnierzami", wprowadza się, niezależnie od stopni wojskowych wymienionych w art. 74 ust. 2 i 3 ustawy, tytuły wojskowe:
1)
podchorążego,
2)
elewa.
2.
Tytuły, o których mowa w ust. 1, są używane przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, na zasadach określonych w zarządzeniu.
3.
Tytułów, o których mowa w ust. 1, używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym.
§  3.
1.
Tytuł podchorążego uzyskują bez szczególnego nadania:
1)
studenci wyższych szkół morskich przeznaczeni do odbywania zajęć wojskowych - z dniem rozpoczęcia tych zajęć;
2)
absolwenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia.
2.
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się w czasie zajęć wojskowych i pełnienia czynnej służby wojskowej; można go używać również po zwolnieniu z tych zajęć oraz służby wojskowej.
§  4.
1.
Tytuł elewa uzyskują bez szczególnego nadania żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, skierowaną na naukę w szkole podoficerskiej lub wojskowym ośrodku szkolenia - z dniem rozpoczęcia nauki.
2.
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się tylko w czasie trwania nauki.
§  5.
1.
Student odbywający zajęcia wojskowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, traci tytuł podchorążego w razie zwolnienia z odbycia całości zajęć wojskowych lub niezłożenia (niezdania) egzaminu z tych zajęć - z dniem określonym przez kierownika studium wojskowego wyższej szkoły morskiej.
2.
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, traci tytuł podchorążego w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia o utracie obywatelstwa przez organ właściwy w tej sprawie,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku,
3)
wymierzenia kary dyscyplinarnej pozbawienia posiadanego stopnia wojskowego w postępowaniu dyscyplinarnym - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia (decyzji) w tej sprawie.
3.
Żołnierz odbywający krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
zwolnienia z tego przeszkolenia przed jego odbyciem,
2)
niezłożenia (niezdania) egzaminu na oficera.
4.
Żołnierz odbywający długotrwałe przeszkolenie wojskowe traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
przeniesienia z urzędu z jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, przed jej ukończeniem, do innej jednostki wojskowej w przypadkach określonych w odrębnych przepisach,
2)
w przypadkach określonych w ust. 3.
5.
Utrata przez żołnierza tytułu podchorążego w wypadkach określonych w ust. 3 i 4 następuje z dniem określonym w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa przeszkolenie.
§  6.
1.
Żołnierz nie będący w czynnej służbie wojskowej traci tytuł podchorążego:
1)
w przypadkach określonych w § 5 ust. 2 pkt 1 i 2,
2)
w razie pozbawienia stopnia wojskowego w przypadkach określonych w art. 79 ust. 1 ustawy.
2.
Utrata tytułu podchorążego, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2, następuje z dniem wydania ostatecznego orzeczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 3 ustawy.
§  7.
1.
Żołnierz odzyskuje utracony tytuł podchorążego w razie uchylenia:
1)
wyroku skazującego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku uchylającego wyrok skazujący,
2)
kary dyscyplinarnej pozbawienia posiadanego stopnia wojskowego - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia (decyzji) w tej sprawie.
2.
Żołnierz nie będący w czynnej służbie wojskowej odzyskuje, na swój wniosek, tytuł podchorążego w razie przywrócenia obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie.
§  8.
Wpisu o uzyskaniu, utracie lub odzyskaniu tytułu podchorążego dokonują w książeczkach wojskowych:
1)
dowódcy jednostek wojskowych - w stosunku do żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową w tych jednostkach,
2)
wojskowi komendanci uzupełnień właściwi ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące - w stosunku do żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej.
§  9.
Zasady uzyskiwania tytułów podchorążego, kadeta i elewa przez żołnierzy pełniących służbę kandydacką oraz utraty i odzyskiwania tych tytułów określają odrębne przepisy.
§  10.
Tytuł podchorążego uzyskany przed dniem wejścia w życie zarządzenia jest tytułem podchorążego w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 24/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 1980 r. w sprawie tytułu podchorążego - kandydata na oficera rezerwy (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 37).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.35.361

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tytuły wojskowe żołnierzy innych niż zawodowi.
Data aktu: 05/07/1993
Data ogłoszenia: 15/07/1993
Data wejścia w życie: 30/07/1993